Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini pe Ghetar in Saptamana Altfel!


Recommended Posts

Aqai, nu inteleg de ce e in competitie cu Flavia ca mereu este in fatza ei ...e si mai mare, are si alta personalitate, mereu castiga ...de unde atata placere ?

 

 

Poate tinzi sa o protejezi mai mult si el crede ca nu e la fel de important pentru tine cum e ea?

 

iti inteleg dilema, ca e normal cum procedezi, iti spun doar cum s-ar putea sa se vada de la el...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 426
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asta sper si eu :)) glumesc. Chiar e o mare chestie sa am vreun rezultat :)))

 

Buflea, in mod clar nu vad asta ca obligat sa iubesti pe cineva. Ca nu se pune problema ca el sa nu o iubeasca pe sora-sa. Doar "vorbeste gura fara el" si are si refularile lui. Dar acum face asa fata de tine, de ea, maine si fata de altii. Si uite asa tot el pierde......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da ...Rox. Deja pierde ...ca asa face si cu altzii.

 

Acum 2 zile mi s-a plans ca la after care, o profesoara, l-a scos afara dintr-un joc, aplicandu-i numai lui nu stiu ce regula, pentru ca jucasera de 6 ori si numai el castigase ...well, normal ...daca joaca de parca ar fi la olimpiada ? I-am spus ca o sa fuga copiii de el, ca nimeni nu vrea sa se joace cu cineva in fatza caruia stie ca pierde. Ori joaca cu copii de acelasi nivel si atunci sa fie mandru ca castiga, ori cu aia care ii stie mai slabi, sa se transforme intr-un coach, sa ii invete, nu sa-i puna jos ...

Nu mi s-a parut ca mi-a dat dreptate si a inteles ceva ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred, Buflea, ca este o mare competitie intre copiii tai, si de aceea se comporta asa, si pare ca dau dovada de "rautate". NU-i rautate in adevaratul sens al cuvantului, sunt lucruri aruncate, asa, la nervi. Probabil ca nu agreeaza faptul ca Flavia vrea sa-l mai copieze. SI de aici toate izbucnirile lui, coroborat cu faptul ca Alex nu este de felul lui un copil sensibil. In adancul sufletului exista, dar nu o aratam,, nu lasa sa se vada acest aspect, si atunci pluseaza, si ies niste vorbe care dor cand le auzi, ca cele de care ai povestit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea la 9 ani cred un copil poate invata ce jigneste. Nu e neaparat sa faca declaratii de dragoste, dar tot nu e frumos sa spuna Flaviei ca nu o iubeste, mai ales cand stie ca pe Flavia o doare. Ca-s nervi, ca e suparare si cearta, trebuie sa invete ca e o linie.  Eu m-as fi suparat tare de tot, ca si Roxana. 

 

Cam banuiesc ca certuri din astea ma asteapta si pe mine, Florian nu pare sa isi poata pune limite cand e suparat, nu reuseste sa isi canalizeze frustrarea si devine rautacios in momentele alea. Dar candva tot trebuie sa inveti. Ca sora te iarta e una, dar prieteni sau prietene s-ar putea sa nu o faca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, este competitie ...si cum sa fac eu sa nu mai fie ? ...ca doar va imaginati ca nu ii starnesc eu unul impotriva celuilalt ...problema e la el, la Alex. E ok sa fii competitiv in viata, doar sa stii sa folisesti acest asset in asa fel incat sa te impinga inainte ...cum sa fac eu sa-l invatz asta, sa fie competitiv cand trebuie, cand castiga ceva important, cand scoate ce-i mai bun din el ...si desigur, acasa niciodata, cu nimeni din familia lui.

 

Cred ca nu-mi ramane decat sa dau din gura ...si daca n-o retine de la mine, l-o invatza viata, the hard way ...zambet trist.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey, n-ai ce sa le faci... si departe de mine sa cred ca tu ii starnesti in competitie... nici gand!! Doar intuiesc ce se intampla cu ei, iar intre frati (in general, nu doar in zaul copiilor tai) este si va fi mereu o oarecare concurenta.

Iar Alex, fiind mai competitiv decat media, atunci competia asta sare mai mult in ochi. 

 

N-ai ce sa le faci, decat sa le mai tot zici, asa cum simti tu (iti cunosti cel mai bine copiii), si....astepti sa le mai si treaca.... mai evolueaza si ei. Au perioade si perioade, se mai schimba, se mai maturizeaza in timp...

 

Trebuie doar sa ai rabdare cu caru' [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca alex se va schimba cu timpul si da, poate va invata de hard way. dar e timpul cand nu  treb sa accepti jigniri si treb sa-i impui respectul fata de cei din jur indif. de virsta. iar cand vorbeste gura fara el plateste pt asta.

 

William s-a schimbat in ultimul timp. daca inainte se mai certa cu fata vecinilor acum nu se mai cearta de loc. ieri de ex s-a jucat ccu ea si cu alta fetita...nu mi-a vennit sa cred ca a last mingea de basket si a inceput sa alerge cu ele, sa se joace te miri ce jocuri silly.

la board games unde e foarte bun, pierde inadins doar ca sa tzinan mai mult jocul....sau sa se joace alti copii cu el

astazi am vazut la scoala cum isi ajuta din proprie initiativaun coleg ca avea bratele pline de stuff.

sau in clasa are un coleg cu autism, sau nu stiu ce handicap si mereu copilul asta a fos tin grupul lui pt studio, si ieri imi spunea ca il ajuta, lucreaza el la proiect si pt coleg si fara sa mai fie ofensat ca in alte dati.

 

astea sunt pt mine mici semen ca invata sa se socializeze mai bine si cu fete si cu baieti, ca nu imi bat nici eu gura degeaba....si cred ca  in timp si alex va urma aceasta cale.

 

cat despre flavia, parerea mea ca si ea treb sa se schimbe. nu toata lumea e iubareata si ii va raspunde la fel de dulce cum e ea. treb sa se obisnuiassca sa nu mai fie ranita pt orice refuz.

sa incerce sa nu escaladeze situatiile si sa-I dea timp to cool off lui alex care e mai impulsive.

 

am vazut multe situatii in care fratii cat au fost mici s-au tot certat si au fost chiar ca fratii si s-au ajutat cand au fost mari. sigur cu un exemplu bun de la voi, cu "indicatiile pretioase"care le tot dai...vor fi pe drumul bun.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, este competitie ...si cum sa fac eu sa nu mai fie ? ...ca doar va imaginati ca nu ii starnesc eu unul impotriva celuilalt ...problema e la el, la Alex. E ok sa fii competitiv in viata, doar sa stii sa folisesti acest asset in asa fel incat sa te impinga inainte ...cum sa fac eu sa-l invatz asta, sa fie competitiv cand trebuie, cand castiga ceva important, cand scoate ce-i mai bun din el ...si desigur, acasa niciodata, cu nimeni din familia lui.

 

Cred ca nu-mi ramane decat sa dau din gura ...si daca n-o retine de la mine, l-o invatza viata, the hard way ...zambet trist.

eu cred ca tu nu  trebuie sa ii inveti pe ei nimic acum. lasa-i asa fie asa cum le vine lor la gura, eu as tine-o  pe flavia pe langa mine mai mult si i-as oferi mai mult spatiu lui. gol.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...