Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna ziua mamici!

Va scriu putin disperata pentru ca nu stiu ce sa fac, cum sa mai procedez.

In data de 7 noiembrie 2013 am nascut o fetita cu greutatea de 3.300 ( am iesit din spital cu 3.200) si 53 cm.

Este alaptata la san, de aproximativ 2 saptamani papa dimineata si circa 10 lingurite suc de mar( i-am dat si morcov dar nu-i place si am renuntat la el) iar la pranz de aproximativ 5 zile zeama de ciorbita( morcov, telina si radacina de patrunjel).

Acum la 5 luni fata mea cantareste 5.500 kg. Doctora ei pediatra a spus acum 1 luna sa renunt la san si sa-i dau lapte praf pentru ca fata nu se satura. I-am spus ca nu sunt de acord si ca as vrea sa-i fac ceva analize sa vad de ce nu asimileaza. A fost foarte revoltata si mi-a dat trimitere la pediatrie spunandu-mi sa consult si alta pediatra caci ea nu recomanda analize la copii asa mici.

Am fost si la a doua pediatra care mi=a spus sub nici o forma sa nu renunt la san (!!) si sa fac proba suptului. Fata mea suge cam 50, maxim 100ml laptic dupa care se satura. Mentionez ca este un copil superactiv, rade intruna, tipa, chicoteste, se joaca, da sa se ridice daca o apuc de manute, prinde jucarii si le roade....deci este satula!

Dupa aceste informatii pediatra a doua mi-a spus ca fata suge cat sa existe(!!) si ca ea ar trebui sa suga cam 150 ml la 3 ore. Adica, sa o canatresc inaninte si dupa masa si restul nesupt sa ma mulg si sa il dau cu seringa sau biberonul. Dar nu pot, pentru ca il da afara, practic il vomita. Am renuntat sa fac aceste lucruri sperand ca pana ma voi duce la vaccin la 6 luni sa ia in greutate avand in vedere ca am inceput diversificarea ( la indicatia primului medic). Dar....am avut nevoie de consult deoarece a luat viroza de la baiat... si iata-ma din nou cu aceeasi problema fata in fata cu cea de a doua pediatra. Cand a vazut ca nu a crescut mi-a dat diagnostic de DISTROFIE grad 2 ( deficit de greutate de 1.200 kg) spunandu-mi ca la gradul 3 imi pune fata pe perfuzii. nu stiu ce sa mai fac deoarece o sa mai am nevoie de doctor ( vaccin, raceli). Eu cred ca este bine la 5 luni 5.500 kg si 64 cm, dar nu pot scapa de gura lor. Am zis ca ma voi duce si la al treilea doctor( un pediatru de la spitalul ms curie). 

Va multumesc pentru orice sfat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu zic sa te linisteti si sa nu te mai gandesti la numere. daca copilul ia in greutate cat de putin, uda scutece (7-8 pe zi), este vioaie, atinge toate stadiile de dezvoltare normale pt varsta.... asta e ritmul ei de crestere. limitele de greutate normala sunt foarte largi si iau in calcul multe variabile. nu toti copii cresc fix dupa tabel. 

diversificarea cu suc de morcovi si supica nu o ajuta deloc sa ia in greutate .... nici sucul nici supa nu au destule calorii, tot ce faci este sa ii inlocuiesti doua mese de lapte plin de calorii cu unele fara niciun aport. 5 luni e prea devreme pt diversificare, si contrar asteptarirlor, la inceputul divesificarii multi copii stagneaza in greutate sau chiar pierd din greutate. iar doua mese inlocuite asa devreme este prea mult.

proba suptului nu este recomandata pt ca s-a dovedit a fi total neconcludenta. 

da-i  san de cate ori vrea si oricat vrea..... la varsta asta instinctul ii ajuta foarte mult sa controleze cat mananca. si nu te mai stresa sa o cantaresti des, o data de doua ori pe luna e destul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc zmotocel!

As vrea sa nu ma stresez, dar asa cum am spus mai am nevoie de pediatra...si daca vezi cum se uita, ca vai, nu i-am ascultat sfatul...

In afara de suc si supica ii dau si san caci nu se satura...10 lingurite de sucutz nu-i ajunge si atunci completez cu san.

Si eu am zis ca fiecare copil este cu ritmul lui, la mine in familie tata nu poate manca la o masa decat un fel ( ciorba sau mancare) si eventual putin desert. Se satura cu putin si uite ca a ajuns la 70 de ani si e perfect sanatos.

Pediatra ei a spus ca fac ce vreau dar mai tarziu sa nu ii plang ca nu se dezvolta copilul ( ca si repercursiuni ar fi: nu sta in funduletz...ceea ce deja ea vrea, nu va merge prea repede, etc)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa te linisteti si sa nu te mai gandesti la numere. daca copilul ia in greutate cat de putin, uda scutece (7-8 pe zi), este vioaie, atinge toate stadiile de dezvoltare normale pt varsta.... asta e ritmul ei de crestere. limitele de greutate normala sunt foarte largi si iau in calcul multe variabile. nu toti copii cresc fix dupa tabel. 

diversificarea cu suc de morcovi si supica nu o ajuta deloc sa ia in greutate .... nici sucul nici supa nu au destule calorii, tot ce faci este sa ii inlocuiesti doua mese de lapte plin de calorii cu unele fara niciun aport. 5 luni e prea devreme pt diversificare, si contrar asteptarirlor, la inceputul divesificarii multi copii stagneaza in greutate sau chiar pierd din greutate. iar doua mese inlocuite asa devreme este prea mult.

proba suptului nu este recomandata pt ca s-a dovedit a fi total neconcludenta. 

da-i  san de cate ori vrea si oricat vrea..... la varsta asta instinctul ii ajuta foarte mult sa controleze cat mananca. si nu te mai stresa sa o cantaresti des, o data de doua ori pe luna e destul. 

Perfect adevărat.Faptul asta continua sa existe din pacate in Ro.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna nu va merge prea repede? Sunt copilasi care merg la 8 luni si copilasi care merg la 14-15 luni. Aici in Anglia este perfect normal oricare dintre cele doua. 

 

Tu da-i san, lasa supita pentru dupa 6 luni/7luni incolo. Pana la 1 an sanul este hrana principala, cum bine spune si Zmotocel, orice alt ceva stomacelul lor nu stie sa asimileze acum, e ca si cum i-ai da apa chioara. Piciul meu face acum un an si jumatate si inca are 2/3 mese de san pe zi. Cere efectiv, vine si ma trage de bluza si e un mancacios si la mancare. 

 

Las-o la san, cat vrea si cum vrea si cand vrea. Nu o cantari inainte si dupa ca innebunesti tu si te va simti si micuta. Din ce spui ai o micuta sanatoasa si voioasa.

 

Incearca sa gasesti un dr care sa fie pro alaptare - cam rar in Ro... Eu am plecat cand piciul avea 2 luni si pediatra din Ro imi tot baga LP pe gat desi el lua in greutate mai mult decat se astepta ea. Ca vezi Doamne ii dau prea mult san :))) SI sa ii dau LP sa nu mai ia asa mult in greutate. Deci, dupa cum vezi, cum o dai nu e bine cu ei.

 

Multa sanatate si numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pediatra ei a spus ca fac ce vreau dar mai tarziu sa nu ii plang ca nu se dezvolta copilul ( ca si repercursiuni ar fi: nu sta in funduletz...ceea ce deja ea vrea, nu va merge prea repede, etc)

 

pai la 5 luni e normal sa nu stea in fundulet. abia la 6-7 luni cei mai multi stau in fundulet, altii abia la 8 luni.... si e tot normal. 

faptul ca nu sta in fundulet e inca un semn ca nu este pregatita pentru diversificare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de unde stii exact cat lapte papa copila ta la un supt ? ai spus 50, max 100 ml.

cum ai determinat cantitatea asta ? tot prin proba cantaritului ?

ai putea proceda si altfel : sa te mulgi si cei 150 ml sa-i pui in biberon, sa vezi daca bea toata aceasta cantitate la o masa.

mai aveti un pic si incepe eruptia dentara, cand e posibil sa refuze papica din cauza durerilor de gingii...

asa cum au spus si celelalte fete, lasa diversificarea pentru mai tarziu. laptele matern e tot ce are nevoie acum. ceai ii dai ? dar apa ? tu mananci corect / echilibrat / sanatos, te hidratezi, te odihnesti suficient ?

daca e sa ne luam dupa diverse grafice de crestere si metode de calcul, la patru luni copilasul ar trebui sa-si dubleze greutatea de la nastere. probabil de aici a tras concluzia pediatra ca fetita ta are un deficit ponderal.

n-ar fi rau sa ceri si sfatul celor de la leche league, am inteles ca exista consultanti in bucuresti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, mama lor de grafice de greutate! Mie mi=au facut zile fripte la baiat, cand vedeam pe fisa de control lunar ca apare cu rosu -800 g innebuneam. Pana la urma m-am calmat si mi-am jurat ca daca mai fac un copil greutatea si cantitatea mancata vor fi ultimele lucruri de care sa ma stresez.

 

Si iaca anul trecut in septembrie a venit fata si m-am tinut de cuvant. Nu am reusit sa alaptez prea mult, a fost pe alimentatie mixta din prima. Insa intotdeauna i-am dat cat si cand a vrut lapte, fie LM sau LP. Patita cu baiatul, nici cantar in casa nu am, o cantaresc la controlul lunar. Iar daca ma duc cumva la pediatra intre controale lunare pt vreo raceala sau altceva, refuz cantarirea. Bine, ca de data asta mi-am si gasit o pediatra care impartaseste si incurajeaza atitudinea mea relaxata, nici nu se deranjeaza sa-mi spuna unde ne situam ca si greutate, imi spune ca e ok si gata. 

 

In ce priveste situatia ta, in primul rand (parerea mea) ca un copil alaptat exclusiv nu trebe diversificat inainte de 6 luni. 

In al doilea rand, sucul ala de mar e o alegere cam nefericita, dupa parerea mea. E prea acid pt stomacelul de bebe. Mai bine da-i pulpa de mar fiarta 5-6 minute la abur, cat sa se inmoaie si sa ii ia aciditatea. 

Iar in loc de supa, daca e musai sa diversifici, da-i legumele, fierte la aburi si blenderuite fin cu un pic de lapte de la tine. Oricum, intre timp da-i san cat si cand cere ca bebe stie cel mai bine. 

 

E bine sa mai consulti un medic sa te asiguri ca fata e sanatoasa. Dar incearca sa privesti cu obiectivitate verdictele de genul "are x sute de grame in minus". Cat despre legenda cu dublatul greutatii de la nastere....pai eu pe fimiu l-am nascut cu 4 kile. La 4 luni trebuia sa aiba 8??? Pai atunci ar fi fost obez. \

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de unde stii exact cat lapte papa copila ta la un supt ? ai spus 50, max 100 ml.

cum ai determinat cantitatea asta ? tot prin proba cantaritului ?

ai putea proceda si altfel : sa te mulgi si cei 150 ml sa-i pui in biberon, sa vezi daca bea toata aceasta cantitate la o masa.

mai aveti un pic si incepe eruptia dentara, cand e posibil sa refuze papica din cauza durerilor de gingii...

asa cum au spus si celelalte fete, lasa diversificarea pentru mai tarziu. laptele matern e tot ce are nevoie acum. ceai ii dai ? dar apa ? tu mananci corect / echilibrat / sanatos, te hidratezi, te odihnesti suficient ?

daca e sa ne luam dupa diverse grafice de crestere si metode de calcul, la patru luni copilasul ar trebui sa-si dubleze greutatea de la nastere. probabil de aici a tras concluzia pediatra ca fetita ta are un deficit ponderal.

n-ar fi rau sa ceri si sfatul celor de la leche league, am inteles ca exista consultanti in bucuresti.

da, proba cantarului inainte si dupa masa...ceai sau apa nu i-am dat inca..eu mananc si ma hidratez cat se poate de bine dar de odihnit...cu 2 copii nu prea se poate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...