Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A dormita la caldura sau a lua taurul de coarne?


Recommended Posts

parerea mea este ca nu vei schimba nimik. stii de ce? proba de foc, cei 20 de ani de cand te complaci in situatia asta. sau ma rog, o tolerezi. in fine, poti sa-i spui cum vrei. 

iar sotul tau nu se va schimba, nu iti va da ce tu iti doresti si astepti de la el, ptr ca el asa este 'format'. si ptr schimbare  e nevoie de constientizare, de vointa si actiune. 

lui ii place sa priveasca pe geam..... nu sa pedaleze. 

 

povestea ta este una clasica, pe care multe alte cupluri o traiesc, oriunde in lumea larga. obisnuinta este a doua natura umana, la care cei mai multi oamani nu renunta. renuntarea inseamna schimbare, cine este gata de schimbare?

 

si ai mai dat un indiciu tot spre neschimbare. faptul ca te-a inselat. ptr mine e de neconceput sa mai traiesc langa un om care ma inselat. ptr multi alti  e ceva normal.

 

vrei sa schimbi ceva? sti ce vrei sa schimbi? sti ce iti doresti pe termen lung si scurt? esti gata sa mergi pe alt drum, indiferent ce ai alege?

din ce ai povestit pana acuma, nu te vad luand taurul de coarne. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 307
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Sa spuna fetele care au devenit la un moment dat, din femei casatorite, in femei singure ...daca s-a schimbat ceva din punct de vedere social ...

Da,clar ca s-a schimbat ,pentru mine  cel putin!

 

acum aproape 15 ani m-am trezit singura,fara prieteni in jurul meu,far cubostinte...eram prea mare pericol pentru cuplurile respective,pentru femeile din cuplurile respective...ce s-o mai lungesc,m-au evitat complet.

 

In perioada respecziva inchisesem o afacere,eram deci fara o sursa d evenit stabil...mi-a fost pur si simplu imposibil sa ma angajez-avind si un copil detsul d emic la acea vreme.

 

Vorbesc de acum 15 ani.poate s-a mai schimbat ceva intre timp.

 

Insa la 30 de ani altfel vezi viata si perspectivele ,fata de 40 de nai.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu Buflea...a punctata perfect tot ce era d epunctat...

 

Eu personal acum nu m-as mai desparti,chiar daca sotul meu ar fi identic cu cel al autoarei subiectului.Bunastarea materiala,linistea mea(daca as fi linistita ,sigur),comoditate amea...nu m-ar determina s ama arunc in necunoscut.

 

Insa asa cum am mai spus,depinde de cit de nemultumita e autoarea subiectului.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Dana!  [pup]  Sa fi fericita si iubita!

 

Azi a fost si ziua mea iar sotul meu mi-a facut cea mai ciudata declaratie.

 

Draga mea, nu stiu cum am putut sa traiesc fara tine... cum imi gasesti tu intodeauna cate ceva de facut. [:)]  Daca nu schimbam mobila schimbam casa, daca nu schimbam casa o daramam, daca nu o daramam schimbam iar mobila sau ai tu grija sa-mi mai gasesti ceva de treaba.

Cand vin acasa de la munca terminat si nu mai ma gandesc decat cum sa nimeresc patul mai repede, imi pui tu copiii in brate si ma trimiti in parc ca ai treaba la coafor sau dezinfectezi baia sau... cine stie ce treaba importanta mai ai.

Ma gandeam zilele trecute ca daca nu te cunosteam pe tine probabil ca si acum zaceam lenes in fata unui calculator probabil cu vreo 50Kg in plus. 

O fi de bine? A sunat ca si cum o spunea fericit totusi... :)

 

Nici sotul meu nu da cu matura niciodata desi frimituri sau jucariile de pe jos le vede si il deranjeaza. Spala vasele doar cand ne certam :D mereu o facem la bucatarie iar el incepe sa spele vase.  [:)]  Insa daca ii spun ca azi facem curatenie generala ma ajuta de la ridicat de pat pana la dat cu matura orice.

 

Eu cred ca intodeauna intr-o familie unul trage mai mult la caruta... pai daca ar trage amandoi si s-ar certa care sa traga mai mult... tot nu e bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu personal acum nu m-as mai desparti,chiar daca sotul meu ar fi identic cu cel al autoarei subiectului.Bunastarea materiala,linistea mea(daca as fi linistita ,sigur),comoditate amea...nu m-ar determina s ama arunc in necunoscut.

 

 

 

Dana

Exact la fel gindesc si eu.  N-as mai avea energie pentru o noua relatie nicicum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, dar nu toate femeile vor sa conduca caruta... pentru ca stii ce inseamna asta? Mai exact, sa fii in charge de toate cacaturile detaliile cotidiene (de la maturat pana la decis vacanta, sunt sute de chestii de facut) in timp ce celalalt are mintea odihinta, sa se gandeasca la lucruri marete. Si peste toate astea, sa am si un sentiment de satisfactie si sa si mint ca sa-i satisfac orgoliul ganditorului, ete nah?

Si la noi a fost asa foarte multi ani pana mi-am dat seama ca e o mare pacaleala... asa ca am schimbat foaia, chiar daca a trebuit sa rezist eroic la impidicaturi, greseli, zeci de intrebari cum sa faca. Culmea, si mie de la vacante mi s-a luat [:D].

 

Dar asta cu infidelitatea, hm... la mine era finalul.

 

Inca ceva, apropo de statutul social, ca recunosc ca m-a lasat masca ce ai scris. Ce prieteni sunt aceia care-ti intorc spatele (sau cum spune Andacos se tem de tine?!!) cand divortezi? Mie nu mi s-a intamplat asa ceva, nimeni nu si-a schimbat atitudinea fata de mine cand am divortat, nici prietenii mei, nici comunii, nici aia care erau numai ai lui. Nici colegii, nici rudele. Recunosc eu nu pot sa concep ce spuneti voi, nu ca nu va cred dar mi se pare SF.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...