Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Taclale de Pinguini


Recommended Posts

Hello de weekend! 

 

E sambata si  cam gri la Londra, desi destul de cald, 15 gr acum. Pe maine arata soare toata ziua si 18-19 gr. M-am uitat de prognoza si pe saptamana viitoare arata soare si frumos, iar de Paste 20-22 grade. [biz]

 

Ma doare capul! [bang] De 3 zile si 3 nopti... No news.  [smulgpar]

 

Nu am chef de nimic. M-am trezit tarziu azi, la 10, M-a lasat sotul sa ma odihnesc si a stat el cu miss. Asa face in fiecare weekend, cateodata pot sa dorm mai mult, cateodata nu. As mai fi dormit, dar simteam cum ma doare capul prin somn [fri]  Luni de dimineata am sa sun la dr sa vedem daca o sa vrea sa ma vada. 

 

Piscotii mei sunt pe afara. La posta sa puna pachetul cu cadoul pentru granddad ca e ziua lui saptamana viitoare si precum nu mergem la ei de Paste, il trimite cu posta. Apoi si-au facut program de biblioteca si putin shopping. Mi-s home alone si nu stiu ce sa fac, nu am stare... desi as avea de calcat, curatat terasa, dat cu aspiratorul... dar mi-e lene si ma doare capul! Mi-s scuzata!  Le mai las si eu asa nefacute, ca doar nu vine nimeni cu inspectia  [soricel]

 

Mi-am pus muzica in casti si butonez ici si colo si fac planuri de vacanta, ca e dupa usa, joi plecam [pk] . Ascult Kings of Leon, imi plac si imi era dor de ei si de o ora liniste in care nu trebuie sa stau cu ochii si urechile dupa Sophia. 

 

Mi-a venit ieri noul telefon si imi place tare. Incep sa il descopar si ma obisnuiesc cu el  [il]

 

Weekend frumos!  [flo2]  

 

[bicic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 511
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rall, ce mi-ai facut!!! O pofta imensa de alivenci, cum li se mai spune pe la mama [pofticios] numai bine m-am logat pe forum si am vazut asta http://comunitate.desprecopii.com/bloguri/rall/9380/reteta-de-malai-dulce-sau-prajitura-cu-malai-la-multicooker-ul-oursson  si instant parca mi-au venit in cap amintirile si mirosul lor . Bunica scotand din cuptor alivenci calde, pe care le mancam asa fierbinti cu lapte acru ... nu mai ramaneau pe mai tarziu, sa aiba timp sa se raceasca ... Doamne, da ce pofta mi-ai facut!! 

 

Voua de ce va e dor din copilarie?! Mie pe langa mancaruri pe care aici nu am cum sa le fac, sau daca le fac nu au acelasi gust, mi-e dor de mirosul fanului, de livada inflorita, de baterea nucilor toamna, inainte de a merge la scoala... de mersul la padure, mirosul padurii si al ciupercilor gasite de mine si culese, mamaliga arsa pe ceaun si apoi pus lapte dulce si mancat direct de acolo.... laptele acru pus la prins in oala de lut, placintele poale in brau facute de bunica, mosii de vara cu mirosul de iasomie in nas, dulceata de trandafir... 

 

Se vede ca mi-e tare dor ... de casa, de bunica, de ai mei.... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elyda, e astenia de primavara! ia schimba-ti tu culoarea spre un turcoaz asa! [:)]

 

eu fac pastele fara parinti de multi ani, anul asta mama are 35 de ani si tata 20 de ani, de cand nu mai sunt langa mine dar nu am sufletul gol deloc. imi e chiar plin ca luni fac si eu 45 de ani si ma simt atat de fericita cu tot ceea ce am si nu mai am in acelasi timp. [flo2]

barbata-miu mereu imi spune ca el  nu intelege cum pot sa fiu asa pentru ca parintii lui inca mai sunt in viata si pentru el asta este normalitatea.  dar socrul este bolnav si in curand va fi si el un copil  pe cont propriu, ca sa zic asa. 

 

eu chiar cred ca tot ce nu te ucide  te intareste dar trebuie sa privesti in sensul asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am vrut sa o iau la rost pe buflea a fost doar o intrebare crezind, sperind ca poate vine cu ceva noutati fatza de cele spuse in trecut.

 

oricum vroiam sa adaug, eu cred ca buflea, tu crezi mai mult decat  afirmi cu voce tare, in suffletul tau vrei cu adevarat sa crezi. nu te impotrivi, nu mai cauta logica in "credinta'...nu ca nu exista...dar vine si asta treptat , Spiritul Duh iti vorbeste, asculta-L.

 

Eumada, stai binisor cu teoria...dar idea este ca pacatosii(adica cei care recunosc ca-s pacatosi) au intiietate. pacatosi de fapt suntem cu totii dar nu toti recunoastem asta si ca avem nevoie de ajutor....si de un Salvator-Mantuitor si  cam asta e idea de baza a Pastellui.

michelle, ceea ce tu crezi nu este universal valabil. asa si cu ortodocsia , sunt atat de convinsi ca  numai cei care sunt ortodocsi pleaca in heaven.  astea  sunt povesti de adormit copiii, parerea mea ca intotdeauna.

 

eu cred  ca adevarul este ca intotdeauna la mijloc. cred ca si musulmanii , tibetanii, chinezii, indienii si restul vor ajunge in heaven daca vor incerca sa fie buni cu cei de langa ei. daca vor incerca sa inteleaga in loc sa se enerveze.  pana una alta dumnezeu nu este cel pe care ni-l imaginam majoritatea dintre noi iar religiile  au avut un mare aport la asta. din pacate.

 

pana la urma e vorba de 10 porunci. din care 3 vorbesc despre acelasi lucru. daca stai un pic si te gandesti tot  10 dimensiuni sunt si in teoria string-urilor.

totul este atat de relativ!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a alinnta in primul rind sa nnu uit vreau sa-ti ure la multi ani si sa ai parte de tot ce iti doresti si iti umple viata.

 

eu vorbesc de ceea ce cred eu cu notiunile care le am accumulate. pt mine Biblia e cartea de capatii si numai dupa ce scrie in ea ma iau.

si nu cred ca "mereu adevarul este la mijloc, sau ca nu e totul alb sau negru mai e si gri....si ca totul e relative." pt mine f multe lucruri sunt cristal clare...

 

in biblie nu scrie ca cei buni ajung in Rai si nici ca ortodocsi...ca daca ar fi asa...Raiul nu ar fi un loc prea populat. [:)]

asta oricum nu ma intereseaz pe mine cine ajunge /nu ajunge in Rai, nu eu judec,...fiecare decide pt el insusi in ce si pt ce crede, eternitate...si alte llucruri si locuri sfinte

 

iar cele 10 porunci...dupa cum a spus si Domnul Isus, au fost date sa vedem cat de pacatosi suntem, nu ca le poate tzine cineva, si ca avem nevoie de Mantuitor, ca nu putem fi prin puterile noastre nici buni, nici drepti...nici iubitori...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu fac tooate astea de aceea intreb: Ce inseamna  "a crede"?

intrebam din ce motive facem toate as tea, doar asa sa fim in rind cu lumea sau chiar au semnificatie aparte, adica:

tzinem post, adevarat cu rugaciune, lipsindu-ne de mincare ori activitati care ne despart ne ia timpul care mai bine l-am petrece in rugaciune.

 

mergem la biserica, in casa Domnului din placerea si dorinta de a-L slavi

sarbatorim Pastele, adica jertfa Mintuitorului pt spalarea pacatelor(recunoscand ca suntem pacatosi)

ne rugam pt cei dragi , crezind cu adevarat ca Dumenzeu ne aude si ne poate ajuta.

credem cu addevarat in existent Domnului, Tinitatii...in cuvintul Bibliei.

 

 

 

...si asa cum si Juia a spus credinta insemna sa crezi si sa actionezi in ceea ce nu vezi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata! 

 

La multi ani frumosi si fericiti pinguinilor-floare de pe ghetar, copiilor (de Florian al aschiutei si Malina lui Mikkkyy  imi amintesc acum)  si celor din familile voastre care azi isi serbeaza numele. Sa fiti niste flori vesele in soare toata viata! [pup]

 

 

 

Azi sunt fericita si nerabdatoare ; imi vine in vizita pt 2 zile colega cu care am stat in banca toti cei 4 ani de liceu, fata la care stateam iernile cand inzapezea drumul de la mine acasa spre oras, cea cu care am impartit prima tigara, prima bere, bucuriile si dezamagirile adolescentei. Ea a plecat la facultate apoi a ramas sa lucreze in Bucuresti si apucam sa ne vedem f, f rar. Am sa ma bucur din plin de timpul cu ea si familia ei (mi=am luat maine o zi de concediu sa pot sta cu ei [:)] ).

 

karula din cate stiu eu e in drum spre Romania (sau a ajuns deja si se bucura de reuniunea cu familia) .

 

Mikkky, eu iti doresc sanatate multa, noroc din plin si intelepciune! Daca mie mi s-ar intampla acum sa raman insarcinata (dupa panica initiala), m-as bucura mult si sunt sigura ca m-as descurca excelent cu perioada de bebelushie. Eu mai visez uneori la bebe, dar nu am curajul sa iau decizia de mai face un copil. 

 

La noi pe santier lucrurile stagneaza, de miercuri nu au mai venit muncitorii pt ca a plouat intr-una , mult, cu fulgi printre picaturi din cand in cand. Azi in sfarsit se vede soarele si un petec de cer albastru. 

 

 

buflea , tu ai copii buni si deosebiti fiecare in felul lui. 'Sangele apa nu se face' zice o vorba inteleapta', ai incredere in ei, vor fi ok [:)]

Ai mei se iubesc clar si pe fata, dar crescandu-i zi de zi am ajuns sa cred ca povestile despre legaturile speciale intre gemeni nu sunt doar povesti. Chiar e ceva adevar acolo. Apoi, fii'miu are cu totul alta personalitate. Spre deosebire de Alex, este foarte darnic in a-si exprima sentimentele, este foarte empatic si nu se sfieste sa faca gesturi tandre (vine singur sa ne pupe, sa ne ia in brate, o pupa pe sora'sa, o ia in brate. Cand simte ca sunt suprata sau nervoasa, vine si ma ia in brate si imi zice "ai nevoie de o imbratisare? Esti mai ok acum?" , spune 'te iubesc' in mod spontan). Bianca e cea mai incapatanata si mai convinsa ca are dreptate si lucrurile trebuie sa fie ca ea sau deloc. Dar nu merge nici ea la extrem, de cele mai multe ori cedeza la argumente serioase (sau la presiuni daca e nevoie) .

 

Va pup si va urez o duminica fantastica, fug sa fac niste cumparaturi, apoi am in plan o ciorba radauteana si shalau prajit in tigaie cu mamaliguta si mujdei (apropo, am usturoiul meu , pus de mine, in gradina mea [:D]  [pk]  si sunt cam mandra de asta   [:-)))] ) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...