Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Taclale de Pinguini


Recommended Posts

Aqai, nu aveti prin zona un grup de suport pt dislexici? Adica undeva unde sa se intalneasca cei cu asa probleme si sa povesteasca. S-ar putea sa il ajute sa auda de la altii prin ce probleme trec ei si cum le rezolva decat sa se compare cu cei care nu au problema lui si trec intotdeauna mult mai usor prin viata decat el. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 511
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

inca una si ma duc :) unde? acasa, sa-l pun la lectii of course. fac haz de necaz. 

 

azi alex s-a trezit din proprie initiativa de dimineata, a venit jos si a facut pilates cot la cot cu mine

 

de maine ma trezesc iar la 5.30 si la 6 il trezesc si pe individ si-l duc la facut lungimi la piscina

 

sa mai aiba el energie sa se certe cu lumea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai deci am ochit asa de la distanta, nu e "exact" dislexia, e auxiliar , side -efect, :)cred ca este putin cam over-diagnosticat cu asta prin zona aia la voi.  Eu una nu cred in adhd, nu stiu mi se par simptomele asa genaralizate si gata hop cu pilule sa le calmam....dupa care daca doamne fereste:) isi revine copilul e de la pastile nu de la maturizare si crestere in varsta..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, nu aveti prin zona un grup de suport pt dislexici? Adica undeva unde sa se intalneasca cei cu asa probleme si sa povesteasca. S-ar putea sa il ajute sa auda de la altii prin ce probleme trec ei si cum le rezolva decat sa se compare cu cei care nu au problema lui si trec intotdeauna mult mai usor prin viata decat el. 

 

 

nope, la noi in desteptaciunea lor i-au bagat pe toti la oala cu learning disabilities si s-au spalat pe maini. nici macar nu mai folosesc termenul, ceea ce e un mare pacat, ca deja exista tone de cercetari pe tema asta world-wide si macar stii cu ce se mananca. learning disabilities e atat de vag si nu spune nimic, e orice de la iq la dyslexia, adhd... etc

 

dar am cunoscut la  club la inot luna asta o mama din us, e venita in canada la explorari, e prof univ in state. are copiii amandoi cu adhd. ne-am facut our own support group si ne intalnim la lunch tot la vreo 2 saptamani sa ne plangem pe umeri.

 

ca sa fie clar de ce tot zic eu cand de una cand de alta, e ca pentru ca le are pe amandoua - si dyslexia si ahdh - si fiecare vine cu fericirea lor.

 

sau vorba dlui aqai, cand fu tica nu fu tache....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai deci am ochit asa de la distanta, nu e "exact" dislexia, e auxiliar , side -efect, :)cred ca este putin cam over-diagnosticat cu asta prin zona aia la voi.  Eu una nu cred in adhd, nu stiu mi se par simptomele asa genaralizate si gata hop cu pilule sa le calmam....dupa care daca doamne fereste:) isi revine copilul e de la pastile nu de la maturizare si crestere in varsta..

 

 

asa am zis si eu ca tine pana mi-au pus manualul in fata :D 

 

si mi-au sugerat si pilulele, am zis no, thank you.

 

si cum am zis mai sus, e dislexya + adhd, nu doar un fel de. complet complet mai e si gifted la verbal reasoning de aia nu-i face nici nimeni fata la negocieri si argumenting... te face cu capul zau asa daca esti mai slab de inima. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta tre' sa-i spun si invatatoarei sa faca cu el la meditatii. si i-am organizat un pic, ea avea un clutter imens in birou si pe masa si peste tot lucruri de-a valma... mai asta e primul mare no-no cand lucrezi cu un copil cu adhd caruia ii fuge atentia la orice. uuuu shiny....

Esti sigura ca dintre ei doi al tau e cu adhd si nu ea:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Deci asa ti-au pus cartea cu simptome in fatza:) Nu pot sa ma simt decat norocoasa ca am dat peste profi cu scaun la cap, care mi-au lasat copilul sa copilareasca, joace, creasca... ca io cred ca noi nu ratam un rand de acolo, de la uitatul pe geam la soare, la jucat cu jucariile din clasa in timpul lecturilor:), la vise de deveni sefa de playground ( ma rog supervisor suna ceva mai bine:)), sa mai adaug mers, vorbit, cantat, tarziu:). Cei drept nu a avut simptome de super inteligentia in anii de inceput:), cred ca dupa ani a capatat ceva skillsuri :D se pare ca pe la scoala se observa, io nu imi dau seama:D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma doare capu` rau rau! iar si iar si iar... simt cum imi ies ochii din cap! am luat 2 pastile odata acum vreo 3 ore, nu m-a ajutat cu nimic, ba a crescut durerea! Nu mai suport, nu mai vreau! Azi dimineata m-am trezit ok, am fost afara in parc(uri=3), am mers mult pe jos, era asa frumos si verde, e primavara! vreau sa ma bucur si eu de ea, de Sophia alergand, de bucuriile ei, de fercirea ei.. dar eu stau si plang in batista si imi vine sa ma dau cu capu` de pereti cu adevarat...  am bagat-o in pijama si acum ii citeste Nick povestile, mi-a fost asa de greu s-o aud chicotind, m-a deranjat tipatul/urlatul/rasul ei... mi-e ciuda ca nu pot sa ma bucur de ea, sa o gadil cum o faceam inainte si sa o pup si sa ne harjonim.. nu suport galagia, nu mai suport lumina, sunetele mai accentuate...  am luat-o rau pe ulei...  [:(]  [bang]  [bang]  [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma doare capu` rau rau! iar si iar si iar... simt cum imi ies ochii din cap! am luat 2 pastile odata acum vreo 3 ore, nu m-a ajutat cu nimic, ba a crescut durerea! Nu mai suport, nu mai vreau! Azi dimineata m-am trezit ok, am fost afara in parc(uri=3), am mers mult pe jos, era asa frumos si verde, e primavara! vreau sa ma bucur si eu de ea, de Sophia alergand, de bucuriile ei, de fercirea ei.. dar eu stau si plang in batista si imi vine sa ma dau cu capu` de pereti cu adevarat...  am bagat-o in pijama si acum ii citeste Nick povestile, mi-a fost asa de greu s-o aud chicotind, m-a deranjat tipatul/urlatul/rasul ei... mi-e ciuda ca nu pot sa ma bucur de ea, sa o gadil cum o faceam inainte si sa o pup si sa ne harjonim.. nu suport galagia, nu mai suport lumina, sunetele mai accentuate...  am luat-o rau pe ulei...  [:(]  [bang]  [bang]  [bang]

ti-am dat un pm  legat de durerea ta de cap, aspirine si ibuprofene prea multe ai grija ca nus bune , mai fugi la doctor, pupici sa-ti treaca capul of imi pare rau stiu ce inseamna ca si eu sufar, numai ca la mine isi face efectul medicamentele, unde anume e durerea? e cefealee ? frontal sau doar o parte a capului , de fapt nu conteaza, comprese reci ai incercat ?si bea apa sa te hidratezi sau propel ce beau sportivii,  gatored, eu beau o cafea foarte tare, ma duc la sarbuk si si iau double shot expreso ajuta durere sa se linisteaasca , migrena e o boala a vaselor de sange vasele de sange intra in contractie sau spasm de aici si durerea pana nu reusesti sa te relaxezi adica sati relaxezi muschi e greu, fa o baie calda , masaje ai sa vezi de la atata durere muschi tai de la gat si umeri sant foarte incordati, punel pe sotul tau sa-ti faca un masaj, dute la masaj te ajuta sa te relaxezi [flo2]

am scris un mesaj lung , scuze, dar iti scriu ca si eu am trecut prin aceesi durere si nu e bine sa ai zile in sir dureri de cap , e greu sa iesi din ele, eu stiu cum a fost pt mine a fost un chin sa ies din ele, am trecut prin lungi sedtinte de masaj terapeutic sami relaxez muschi spatelui, medicamente, exercitii de respiratie sa ma ajute sa ma relaxez,

si acum cum simt ca vine durerea de cam incerc sa ma relaxez fac exercittii de respiratie  , nu inseamna ca scap de tot dar nu mai e asa de intensa

sper sa-ti fie de folos [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...