Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Taclale de Pinguini


Recommended Posts

  • Răspunsuri 511
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Simonna, bun venit [:)]

 

strumphitza,

http://easycaptures.com/fs/uploaded/705/8017091291.jpg

 

"

If you have ever suffered from migraines, you need relief as soon as possible from the pain and suffering they can cause. A headband that stimulates nerves is now an option in America to reduce the pain from migraines.

Recently, the Food and Drug Administration approved a product that uses nerve stimulation, called Cefaly, made by a Blegian company, STX-MED, to aid in the relief of migraines. This device is a plastic headband that is battery operated. It may reduce the pain of severe headaches and make downtime more manageable.

 

While nothing has been proven to prevent migraines completely, the headband may offer a new, medication-free solution to the user. The unit has been sold to more than 50,000 people in Europe already."

http://thehealthyhavenblog.com/2014/04/13/a-new-device-offers-promise-to-migraine-sufferers/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit bilet de voie pentru joi seara, cu conditia sa ne intoarcem vineri pana in pranz [batcap]

Nu de la copii, cum v-ati astepta, ci de la parinti :) Ieri am iesit cu tata nitel in "urbe" si ma prezenta: "fetita cea mica, mai am una cu 4 ani mai mare" (a mare avand copil de 20 de ani, da?)

Isi scot parleala cred pentru libertatea pe care mi-au dat-o cand eram cu adevarat mica :D

 

mai, tot e bine si joi, nu? [;)]

hehehe asa o sa faci si tu cu fetele....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e inorat si frig; dimineata erau 4°. Nu am chef de nimic; de-abia astept sa treaca ziua de azi si de maine; joi lucrez de acasa, dupa avem liber pana marti. La munca e liniste, multi si-au luat deja vacanta, pt ca in unele cantoane a inceput deja vacanta de primavara (la noi incepe joi). Se vede si in trafic, ajung acasa in 15-20 min; cand e aglomerat cam in 40-45.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi sunt si eu un pic intoarsa pe dos; turbo s-a purtat urat ieri la after, s-a luat la bataie cu prietenul lui, a injurat etc, etc; l-au tinut izolat pana s-a calmat; seara era suparat pe mine ca eu tin cu ceilalti si nu-mi pasa de el [:(] ; am vorbit cu el, i-am explicat ca am vazut cum face el cand se enerveaza si ca nu are simtul controlului. Sper ca astazi sa fie mai bine. Si cat am asteptat vacanta sa fie liniste

Karu, vacanta placuta si ramane pentru la vara, intalnirea noastra. Sa va distrati si sa va relaxati, cu mic si mare

Julika, si voua sanatate in primul rand si apoi vacanta placuta. Astept poze!!

Fug ca am multa treaba... poate reusesc sa mai citesc una, alta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

morgen 

 

e frig, nici nu stiu sigur daca vine Pastele, mai degraba Craciunul. 

 

strumfi, sanatate, sa treaca durerile repede. 

 

aschi, ce face printesa? 

ptr paste nu pregatesc nimik deosebit, doar cateva oua vopsim, o mica friptura de miel (de necrezut, au cerut copii) si un cozonac cu nuca.

 

Aqai, cand te citesc ma vad pe mine in urma cu cativa ani. cand in varful muntelui, cand jos prin vale. nu stiu daca am avut noi noroc sau asa era scris undeva.... insa cand am schimbat scoala, mai precis tara, lucrurile s-au imbunatatit semnificativ. 

ptr ca am dat peste un profesor extraordinar. avea omul asta o capacitate extraordinara de a vedea fiecare copil asa cum era el, fiecare copil  cu lumina lui. odata un coleg din clasa la luat in ras pe al meu si la cam batjocorit, in asa hal ca al meu s-a pus pe plans. era doar in clasa 4a. profesorul a convocat-o imediat pe mama 'inculpatului ' la scoala si asa ferm ia vorbit, incat femeia ma asteptat pe mine si si-a cerut scuze. iar eu am picat exact ca musca in lapte.... ca nu stiam despre ce e vorba.

iar a doua zi le-a tinut copiilor o lectie despre acceptarea celui de langa tine.

 

(asa in paranteza, Victor  a avut mereu problema miscarii. abia pe la 13 ani a stat la masa neintrerupt. pana atunci era imposibil sa stea undeva mai mult de 30 minute, imposibil!! la scoala era un chin ptr el, si adesea se ridica din banca..... asta era o problema grava ptr profesori, catastrofala domn'le. cum sa se miste copilul dupa 30 minute???  [alcool] . si eu ca Simonna a trebuit sa le spun proesorilor ca seamana cu maicasa, care nici la aproape 40 de ani nu putea sta mai mult de 30 minute pe scaun) 

 

 

in perioada asta, al meu fecior sa mai linistit, au inceput sa se aseze niste lucruri.... sa se disciplineze cu invatatul si cu programul extrascolar. au inceput sa vina semnale pozitive si de la antrenorul de fotbal, de unde pana acuma veneau mesaje negative ca nu face si e rebel si nesupus......

dupa ce au schimbat profesorul , situatia a inceput din nou sa o ia cand sus cand jos. 'nu merg la logopedie', si daca mergea nu asculta nimik. ba chiar mi-a spus de cateva ori sa isi seteaza mintea (auzi ce exprimare la un copil de 12-13ani) sa nu auda ce ii spune logopeda.  [fal] 'nu scriu tema la matematica, nu citesc, nu fac cutare, nu vreau la antrenament'....  'dar ce vrei sa faci?' 'sa ma joc cu soldatii!!, sa merg afara cu bicicleta.' 

in perioada aia, a scazut foarte mult la matematica. ptr ca nu vroia sa-si faca tema, eu il lasam in apa lui, si evident profesoara de la scoala facea urat. 

spre sfarsitul anului scolar ne-a chemat directorul la scoala sa ne prezinte situatia lui si sa ne intrebe daca suntem de acord sa repete clasa. media per total era buna, insa matematica era un minus mare. ne-am dus acasa, am dezbatut cu sotul ce e de facut si am hotarat sa il lasam sa repete clasa. (asta o spun in premiera aici pe forum si nu-mi pasa ce se va spune sau ce ma vor judeca cei ce citesc de pe margine) 

aici, ca si in multe alte tari  a repeta clasa nu e privit ca un faliment, e asa cum spunea directorul o alta sansa si o noua perspectiva. 

 

el desigur ca nu a fost deloc incantat de veste, insa noi am 'indulcit' foarte mult cand i-am dat vestea. in sensul ca, am programat o iesire in oras, i-am cumparat un mic cadou ce isi dorea el demult, ne-am plimbat apoi am mers sa mancam. si acolo la masa i-am dat vestea. pe moment s-a suparat, a dat cu tacamurile de masa, a inceput sa planga chiar. dupa cateva minute s-a potolit si abia atunci ne-a intrebat noi ce spunem? 

barbatul meu cel intelept, ia spus 'e o sansa ptr tine, o provocare, o sa ai multe de invatat si de aflat in acest an pe care il vei repeta, pus ca mai ai un avantaj , tu deja ai trecut prin el si cunosti foarte multe'. 

 

surpriza? baiatul meu a iesit al doilea din clasa. la matematica si-a revenit spectaculos. la ajutat mult si sotul, ia spus ca daca invata formulele va sti sa le aplice la nevoie. 

concluiza noastra, a meritat sa repete clasa, la ajutat sa se formeze mai bine, sa se structureze mai bine cu invatatul, sa isi imparta timpul mai eficient. 

 

am scris deja mult, sper sa se inteleaga ceva. drumul nostru a fost greu, chiar foarte greu pe alocuri, insa eu spun ca am reusit sa trecem peste munti si peste vai. Victor inca mai face logopedie, dar acuma merge din placere. 

 

mai vreau sa spun, ca fiecare copil e dierit si fiecare situatie e unica in felul ei. ce se potriveste unuia , altora deloc nu merge. nu cred ca se poate compara si spune 'noi am facut asta si asta si la noi  e functionat'. ca idee de baza e bine venita, insa ca aplicatie are alte particularitati ptr fiecare copil. 

 

 

 

acuma fug sa gatesc urzicile. si probabil o sa fac si mamaliguta langa. 

 

 

edit, sa-i spun Simonnei bine ai revenit. tu ai mai fost pe aici candva, pe vremea cand eu ma hraneam cu boabe. 

si Juliei, drum bun spre Romania. sa imi aduci si mie putina tarana romaneasca intr-un sac de panza.  [flo2]

iar Karulei un timp minunat langa cei dragi. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] (cat de bine te inteleg); exact ce spuneai tu despre controlatul nerviilor as vrea sa vad si eu la turbo; intradevar de ceva vreme se poarta ok, dar o zi ca cea de ieri pe mine ma intoarce pe dos... si eu nu sunt tu [:)] ; eu sunt critica, acida si ii accentuez starea.. stiu ca gresesc, dar pur si simplu se "citeste" pe fata mea ca sunt deja inflamata; el ieri nu a avut acces la TV; punct! Culcarea devreme fara comentarii. Hmm... tot cerea dulce si desene, nu-i tacea gura dar nu a insistat prea mult. Sa vedem azi cum a fost [fri] .

Atat am apucat sa citesc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari, nici aici nu e tragedie daca un copil repeta clasa. Marcia a avut o colega, care avea probleme mari la mate si atunci mama ei a cerut ca sa repete copila clasa. Ea a vrut sa o mai tina un an la gradi, dar educatoarea i-a spus ca e pregatita pt scoala. Si uite ca nu a fost, in clasa a 3a nu mai facea fata, asa ca a trebuit sa o repete. Si ca ea mai sunt si alti copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...