Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Taclale de Pinguini


Recommended Posts

Mickyyy, multa bafta si de la mine  [flo2] poate te interesezi cum e cu asigurarile si nascutul in Anglia (aici de ex trebuie sa cotizezi un an de zile la o anumita asigurare, asta inainte de a ramane insarcinata; apoi totul e platit de asigurare : controale, ecografi, nastere...daca insa te imbolnavesti in timpul sarcinii - sa zicem gripa sau dupa ce ai nascut - o infectie din cauza cezarienii, costurile le platesti tu, nu asigurarea).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 511
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

aschi, legat de sarcina, sunt inca nehotarata, recunosc, desi ma tenteaza ideea de a o pastra, nu stiu daca va fi sau nu asa in final.

Totusi, in caz de sarcina cu probleme de stat la pat, as putea conta pe mama, ca ultima solutie, dar sper sa nu fie cazul, totul pare ok pana acum.

 

Daca sotului nu-I place in Anglia - sincer m-as mira sa fie asa, dar nu se stie niciodata. Daca nu merge Anglia asta e, ramanem in Romania si gata.

Despre bani, cazarea muncitoreasca e 55lire/saptamana cu tot inclus. Transportul e 5 lire pe zi, mai e 16 lire pe saptamana nu stiu ce chestie, ies vreo 400 lire pe luna + mancarea. Nu cred ca poate fi mai mult de 150-200 lire/luna mancarea pentru o persoana, plus alte cheltuieli neprevazute (haine, etc), ar trebui sa se poata descurca in marja calculate de noi.

Vorbin de un oras mic, nu de Londra.

 

Din ce-am citit eu, o familie cu 2 copii se descurca ok intr-un oras mediu cam cu 1700lire/luna. Eu as lua CIC romanesc, nu ajutoare englezesti in prima faza, ar fi cam 600lire/luna + 1300 ale lui (in caz ca ramane tot pe jobul asta naspa) - am supravietui in prima faza. dar nu ma risc sa plec in conditiile in care el nu-si gaseste job mai ok.

 

Hai ca revin, am ceva treaba la birou

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, "il iubesti mai mult pe frate-meu" e un leitmotiv an fratriilor. Oricat de impartial esti tu ca parinte, iti vei auzi asta.

 

Micki, eu sunt inca in "scutece". Am avut bb2 la varsta ta ;), la 5 ani diferenta de primul. La mine butica s-a inchis definiv, nu mai vreau alt bebe, niciodata nu am dorit mai mult de 2. Nu pot spune ca mi-a fost greu sa o iau de la capat cu bb mic, oricum nici nu m-am gandit prea mult :). Insa, imi este greu cand nu o pot lua si pe a mica la diverse activitati pe care le fac cu a mare. Si imi este si mai greu cand ma gandesc ca vom avea f putine chestii de facut in comun cu ele in urmatorii ani :(.

 

 

Mai, eu nu prea am auzit asta. Cand zic prea, zic de vreo 2-3 ori in aceeasi perioada, cand cel mic ne-a reprosat ca petrecem mai mult timp cu tudor, in perioada cu evaluariel. Atunci l-am dus si pe el si la terapie, ca sa fie egal bagat in seama:)

 

Dar problema e oarecum altfel. Eu si el si copilul cel mare suntem f asemenatori si f activi. Copilul cel mic e diferit de noi. Mai nou, e suparat ca facem doar ce vrem noi si nu ce vrea el. Ceea ce e greu, fiindca el vrea majoritatea timpului sa stea sa se joace in casa. Si orice ii propunem lui, e "nu!"

 

am facut consiliu cu jumatatea si am agreat ca pt inceput o sa implementam ziua alex. Adica ziua in care toata lumea face ce doreste alex. Sa vedem cum o iesi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Suceava ninge! Ninge de dimineata si s-a asezat pe ici colo, copacii abia inmuguriti sunt albi de nea. Ma cam deprima chestia asta, dar ma bucur ca sunt in vacanta! Care vacanta va fi plina de proiecte, proiectele, teste de corectat, evaluari de facut la un curs online, proiectul Cezarei pentru gradinita ... nu mai adaug cele specifice Saptamanii Mari. Si cica joi plecam la soacra, unde o iau de la capat cu oua, cozonaci si cine mai stie ce! 

 

Cel mai tare ma sperie proiectul Cezarei. Avem de facut un proiect in famiie, la care cica am lucrat multa vreme, cate putin-cate putin. Noi ne-am ales Traditii in familia mea, am ceva idei, dar inca nu-l vizualizez. Am sa fac multe poze, cu noi doua, sau ea si tati, facand impreuna cate ceva (ca mereu mesterim impreuna cate ceva). Apoi sa le prind/lipesc pe niste foi pe care scriu 2-3 vorbe, face ea vreun desen si gata! Am sa ma laud cu el pe-aici cand va fi gata. 

Parca era mai usor cu planeta Neptun! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna

 

 

mickyy, eu n-am priceput bine, tu deja esti insarcinata? sau e doar in faza de proiect? 

oricum bafta sa va iasa planurile asa cum va doriti. 

eu? eu as face un copil.... si ma apropi vertiginos de 50.  [fri]  noi am mai incercat sa mai avem unul, dar din pacate nu s-a materializat. bine, ma si gandesc la ce ma asteapta, stiu ca nu e usor, mai ales in situatia mea.... insa astea sunt doar vise.

 

aqai, problema asta am avut-o si noi cu feciorul. era foarte deranjat cateodata, de ce copii trebuie sa faca ce spun parinti? de ce nu si invers? si am facut si invers.... insa am trasat tot noi limitele. si i-am dat ceva responsabilitati, ca sa nu creada ca e totul asa simplu. dupa cateva saptamani s-a plictisit, sau a uitat de ziua Victor.  

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

 

viviana, bine ai revenit. da nu ne povestesti ce ai facut in lipsa?  [il]

 

astazi la servici am inaltat un zmeu afara, ca era vant potrivit. wow!!! am avut asa un sentiment de libertate........... imi pare rau ca nu pot sa zbor. 

acuma ar trebui sa ma apuc de cornulete, dar nu ma simt in stare.... am pus sa se dezghete congelatorul deocamdata. si astept sa vina 'bucata'mea'de'cer' acasa.  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, pai si de ce nu-i dati lui Patrick o zi a lui?

 

Seri, groaznic, pai cum mai sa ninga? asta era rezervat strict pentru noi aicilea peste ocean :) Mama, ce proiect serios, traditii in familie.... eu as trece la asta bataia cu perne. It's a must la noi in familie :) si poti lipi si pene care au zburat din perne :D

 

Kari, zmeiele sunt grozave, am incercat si eu odata cu copiii. Am sfarsit cocotata in varful unui pn sa-l dau jos, si am zis ca-s prea batrana pentru asa ceva.

 

cu alex, el e un mic individ f interesant. foarte cuminte sweet si easy going pana intra intr-un mood prapastios din care nu-l mai scoate nimeni si nimic, si toate dar absolut toate sunt negre, indiferent ce parti bune incerci sa-i arati.

 

dar de plictisit nu se plictiseste niciodata, asta e fantastic el intotdeauna isi gaseste ceva de facut, atat doar ca e ceva static. picteaza, coloreaza, isi face lumea lui Lego, isi inventeaza jocuri proprii... lumea lui e in camera lui

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, pai si de ce nu-i dati lui Patrick o zi a lui?

 

 

 e o chestie draguta, dar mi-e frica ca o sa fie apoi ziua Evei [:-)))]. care o sa ne tina in pictat, colorat si, mai ales, o sa ma tina in bucatarie [:D] sa faca EA briose. si briose si apoi briose si apoi inca niste briose. si rabdarea mea e destul de finita in cazul bucatariei, recunosc [:D]

ete bine ca mi-am adus aminte, trebuie sa mai iau hartii de briose [:D]

 

vai bestiala ideea cu pernele si penele ce au zburat din ele!!!

 

mi-am adus aminte ca ne zicea si noua Sora ceva la gradi. trebuie sa investighez pana cand trebuie facut proiectul asta. merci Seri ca ai zis!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...