Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Taclale de Pinguini


Recommended Posts

 

Va mutumesc mult de urari. Vacanta e frumoasa in ciuda vremii, a varstei "agale" a parintilor si a varstei "repezite" a copiilor. Imi e rusine sa recunosc cat cozonac am consumat deja :D

 

 

sa-ti fie de bine cozonacul! si sa nu regreti nici o faramita! nimic nu se compara cu cozonac acasa, de pasti, la caldura si primavara!

 

si acu' ca zici, eu am facut rubeola in 2009 si da, ma dureau genunchii si coatele de muream!

 

numai ca bubele eau mari si individuale, nu la gramada, de aceea m-am gandit la pojar....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 511
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

   Aqai estoi o dragutza ca intotdeauna :) Mersi. Cand am timp poate mai spun din experienta mea "vizuala" in  bolilor neastamparului:) . Si ca o paranteza trebuie sa recunosc ca , cel putin aici, in clasa a -2-3 nu sunt tinuti copiii 40 de minute pe scaun...Au pauze dese adica se opresc din scris/citit si merg prin clasa , au arts and crafts in loc de mate:) sport, alearga afara, aduna craci pentru cuiburi de pasarele:) etc. Cel putin asa era acum 10 ani si nu pare ca s-a schimbat de atunci. Credc totusi ca unii profi sunt mult mai relaxati decat altii, poate de la soare li se trage:)

 

    Buflea sanatate, sper sa fie doar alarma falsa cu mana..Poate s-a lovit sau a facut intindere de muschi, nici nu isi mai aduce aminte, s-a agatat  de monkey bars si s-a fortzat poate?

 

 

spune, spune si nu ma fa sa citesc iar printre randuri!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari de pe coasta Americana de vest.

 

Am scos nasul din butoi.  Sper ca soarele sa ma scoata de tot de acolo.  Motive sa stau acolo tot gasesc mai greu cu cele de iesit la suprafata. 

 

Aqai, I feel for you.  Multe din ce povestesti le-am trait si inca le traiesc. 

 

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Maine ma duc in oras sa il trag pe iepuras de coada sa imi dea niste dulciuri pt Paste. De abia astept sa le cautam pe urma prin gradina cu Florian si Lili  [il] . Mandra mea a inceput sa se oftice. Cand nu ii iese ceva trage niste tipete de ma sperii si alerg sa o gasesc si cand colo ea se cearta cu sosonul lui mami ca nu intra in causta lego sau cu mingea ca s-a intepenit printre lucruri. 

 

sa ne spui neaparat cum face cand gaseste ouale de paste, cred ca tre' sa fie atat de scumpa lilisor!!!!

 

si florian ce parere are, o ajuta sa infiga sosonul in casuta lego?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asaaaaa ... Am citit tot ... si sunt empatica cu toate cele care aveti copiii cu ADHD ...nu credeam ca sunt asa de multi copii, mai ales baieti inteleg, in spectrul asta de probleme de comportament.

 

Parerea mea este ca daca scoala va semnaleaza diverse probleme cu ei, sa stiti ca nu sunt chiar asa de tampiti ...am sesizat o tendinta in a invinovati profesorii ca ii vor pe toti la fel, in turma ...dar eu nu cred ca e chiar asa. Copilul meu Alex este un copil dificil, cu toate simptomele descrise de Aqai (nu sta pe scaun, nu vrea sa faca ce  nu-I place, negociaza pana la enervare), dar nu are ADHD si se incadreaza foarte bine in programul de la scoala. O data nu am primit o reclamatie despre el, desi eu daca l-as putea reclama undeva, as face-o zilnic ...si nu cred, pur si simplu nu cred ca la scoala e spalat pe creier si sta lipit de scaun si acasa ne scoate noua creierii din cap. Cred ca patinajele lui de comportament de la scoala se incadreaza intr-un interval acceptabil cu care profesorii reusesc sa deal-uiasca ... daca se ajunge la telefoane de la scoala, si mai ales de la mai multi profesori, probabil ca ceva, o extrema de comportament exista ...

Trebuie sa exista un echilibru intre parinte si scoala ...adica parintele sa declare la scoala ca copilul are probleme de comportament si scoala sa nu il mai incadreze in normele celorlalti copii, ci in normele celor cu ADHD. La Flavia in clasa de ex, este o fetita care are ajutor separate, are o persoana care sta in clasa si cand fetita aia incepe si deraiaza, nu mai poate sta, nu se mai poate concentra, o scoate afara din clasa, o plimba in jurul scolii ...deci invata la un loc cu toata lumea dar din punct de vedere comportament, este tratata diferit ... poate asta ar trebui si tu Aqai sa ceri la scoala, la karate, la inot ... sa fie tratat in mod diferit, cu pause mai dese, cu schimbari mai dese de activitate ...zic si eu, ma dau desteapta si nu sunt. Va citesc, va admir pentru dedicatia voastra si sunt sigura ca spre maturitate deraierile astea se pot controla mai usor ..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea trebuie sa si existe profesori care vor sa ii trateze putin diferit pe copiii mai "diferiti".  Multi profesori nu vor sa isi bata capul. 

Tudor a avut un an, clasa a 4 a in care nu am primit nici o reclamatie si nici un raport de la scoala.  De ce?  Pentru ca invatatoarea, mama de baieti, nu l-a vrut in rand cu lumea si a pus in fata numai faptele bune si exemplul pozitiv.  Tudor a adorat-o si a respectat-o.  Din pacate nu sunt multi profesori ca ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am sa-I spun Simonei ca saptamana asta e Saptamana Mare in lume si Open House pe ghetar ... daca ne scrii asa mesaje lungi, daca esti pinguina si daca Atomix scoate sufletul din tine, s-ar putea sa iti dau si loc in fatza ... Bine ai venit !!! [:)]  ...eu imi aduc aminte de sfaturile de bucatarit lent pe care mi le-ai dat, pentru ca desigur, nu le-am urmat niciodata ...

 

Pe Kari o iert ca m-a facut Bulea, un fel de sora lui Bula ... Buflea Bulea ...nu suna rau deloc [:)] . Daca cu "f"-ul ala care l-ai mancat imi iei si 5 kg de pe burta, ma recomand numai Bulea pe ghetar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Aqai numai de 3 ani esti venita? Pai asta explica multe din problemele lui atomix praslea:) Io nu stiu cum nu v-a dat prin cap sa nu il tineti un an pe tusa...Scuze Simmona ca i l-am atribuit pe atomix si lui Aqai. Imi place cum suna.  E bine sa mai echilibram balanta noi astia mai destepti:D cu cel puti 14 ani vechime:) deci stai prin preajma...cu simmona vorbeam acu'

   aqai nu te pedepsesc sa citesti printre randuri, dar am vazut multe in anii astia, nu am experimentat pe pielea mea ,nu fuse cazul, dar ca si altii ma stresam si eu ca fiemea nu functioneaza pe baza de programare:) si ma agitam in stanga si dreapta ca poate e anormala:)) De asta spun ca am dat peste oameni normali, si daca se scarpina la ureche de exemplu era pentru ca pur si simplu o manca nu pentru ca asta e un simptom de adhd:DDD. Apoi daca nu scria romane la 7-8 ani era pentru ca o interesa mai mult  batutul mingii pe maidan, sau balacitul in apa pana pica lata de oboseala si iara mi s-a spus ca e normal:) drept pentru care eu am urmat sfaturile lor si am lasat-o in voia ei:) Ce bine mi-a/ne-a prins, si acum vorbesc cu invatatoarea ei( una din ele) si imi aduce aminte ce agitata eram ca fiemea nu citea 100 de cuvinte pe minut:DD sau cate or fi fost...

 

     Buflea esti/sunteti bine???

 

     Karula bine ca io te strigam prin Viena si tu raspunzi din paduri:) sau poate lanuri de porumbi:DD  Sa aveti o vacanta minunata:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea trebuie sa si existe profesori care vor sa ii trateze putin diferit pe copiii mai "diferiti".  Multi profesori nu vor sa isi bata capul. 

Tudor a avut un an, clasa a 4 a in care nu am primit nici o reclamatie si nici un raport de la scoala.  De ce?  Pentru ca invatatoarea, mama de baieti, nu l-a vrut in rand cu lumea si a pus in fata numai faptele bune si exemplul pozitiv.  Tudor a adorat-o si a respectat-o.  Din pacate nu sunt multi profesori ca ea.

 

Nu inteleg ce vrei sa spui ?

 

Eu am zis ca daca reclamatiile curg, nu numai de la un professor, ci de la mai multi, eu cred ca ceva extreme de comportament exista ...si aceste extreme apar pentru ca un copil cu probleme de comportament este trata ca un copil fara aceste probleme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...