Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

minunile noastre nov-dec.2012...dupa 1 an!


Recommended Posts

Buna dragelor, scuze lipsa de pe forum, am fost ingrozitor de aglomerata, iar oboseala m-a rapus intr un final si am stat lata in pat cateva zile.

 

Disof bine ai venit

 

Ipopoca, scumpa tare Mara ta. Eu una imi propun sa-l las putin pe puiul meu sa se descurce si singurel cand vine vorba de rafuieli de la jucarii dar niciodata nu ma pot abtine, parca n-am stare si cand ii vad mutrita ma inmoi instant. Tot timpul vin cu alternative de impacare.

 

Angiuta si noi am cumparat olita de ceva vreme, dar o perioada a stat de decor, apoi a fost folosita ca scaunel/ jucarie. De vreo 2 luni il pun eu dimineata cand se trezeste si face dar daca nu il nimeresc nu se cere. Bine...eu nici n-am insistat cu chestia asta, am comsiderat ca atunci cand va fi pregatit va spune singurel...ce facem noi acum e doar o chestie de noroc si sincronizare. Daca nu mai vrea sa stea nu il oblig. Nu vreau sa-l fortez dar ma simt putin presata de timp ca in noiembrie va merge la gradi si din ce am auzit e de preferat sa stie sa se cearala baie. Pana atunci trebuie sa scapam si de suzeta...vreo sugestie cum sa facem?

Mai nou prichindelul meu e super incantat sa faca pipi din picioare, asa ca dupa 2 min de stat pe olita se ridica, merge intr-un colt al camerei si face pe parchet...apoi veselie mare. Iti dai seama cum alerg eu ca nebuna dupa el prin casa sa-l prind, apoi cu igienolul dupa mine sa sterg....de parca n am destula treaba, apoi cu el in baie la dus...dupa o repriza din asta gafai de zici ca am alerget la 100m garduri.

Ce cadouri ai primit de la V?

 

In rest suntem bine, acasa mare sotios, in deplasare ingeras :-)

Sapt usoara sa aveti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna tuturor! Scuze ca nu am mai intrat asa des...am ramas pe cont propriu oarecum...sotul cu serviciu ;(.. In fine...puii mei ma solicita maxim cu toata cafea mea simt uneori ca am baut ceai ;)..pitica mea mica este intr-o faza in care incaseaza lovituri de la tocul de usa..marginea la pat...sora-sa..cam ametita in ultimul timp...si daca este bine asa atunci cand se incapataneaza sa obtina ceva se pune pe vine si cauta sa se dea cu fruntea de pamant sa atraga atentia asupra 'durerii' ei..poate ii iese...o ignor cat pot si incerc sa-i distrag atentia cu altceva...escroci sentimentali copii astia de mici..alte dati scoate niste lacrimi de crocodil ca incerc sa ma abtin sa nu rad.;)) va pup si o zi frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut si de la noi.

De 2 zile ne confruntam cu lipsa poftei de mancare si adoarme f greu la pranz. Mai nou...din zmeul care era si batea pe toata lumea, acum fuge, parca i-ar fi frica de ceilalti copii, vine si se agata efectiv de mine, iar daca un copil tipa se pune pe plans ca de abia il mai potolesc. Parca imi placea mai mult de el cand se apara singurel, acum mi se pare mai blegut. Cu cat incerc sa-l las mai independent, sa fie mai usoara acomodarea la gradi, cu atat el se agata mai tare de mine.

 

Va las, ma duc sa fac de mancare, wk frumos sa aveti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fete!

 

Angiuta, legat de olita, eu am pus-o pe Mara de la 7 luni. Cam pe atunci am observat ca noaptea nu uda pampersul (si nici acum nu o face, doarme de la 21 la 7 si f rar o gasesc deja pipilita).  Nu am facut caz de chestia asta, dar am insistat sa o pun pe oala la trezirea din somn (dimineata si amiaza), inainte de iesiri, la intoarcerea acasa, dupa mese, etc.   De ceva timp spune “popou” cand are nevoie de numarul 2, si uneori ma duce la baie (i-am luat colac) cand o trece doar nr.1. Nu am renuntat la pampersi deocamdata, pt ca daca nu suntem acasa nu mai tine cont de semnalele de pipi; pe cele de “popou” le respecta si in 99% din cazuri se tine pana ajungem la toaleta; dar de 1 iunie o sa primeasca cadou chilotei si pe acasa o sa-i punem in functiune. Nu am stresat-o cu olita sau cu toaleta; au fost momente in care nu a vrut sa se aseze si nu am obligat-o, nu am certat-o daca a facut pe ea, nici macar cand o mai lasam in popoul gol prin casa si se mai intampla cate un accident si nici nu am facut caz cand se producea la oala. Pur si simplu i-am inclus-o in rutina zilnica, fara a i-o evidentia in mod special.

 

Irila, referitor la conflictele de la locul de joaca, am mers pe principiul ca invata si ea din experienta “ce tie nu-ti place, altuia nu-i face”.  Numai ca ei nu prea ii smulge nimeni jucariile din mana (se pare ca ceilalti copii sunt mai educati, a mea e neanderthal); dar cel putin cand se infige ea in altii isi primeste si rasplata – un baietel a muscat-o de mana. Nu stiu daca e buna sau nu metoda mea, dar cand va ajunge la cresa/gradinita eu nu voi mai fi acolo nici sa-i spun sa nu faca ceva nici sa o apar de ceilalti. Asa ca ma limitez la a-i explica ce se va intampla sau ce s-a intamplat deja si de ce. Cat anume pricepe ea .... habar nu am.  Dar prefer asa decat sa-i spun numai “nu”, “nu e frumos”, “nu facem asa” si sa-i ingradesc toate actiunile.

 

Acum ne luptam cu o conjunctivita; o data la 2 zile se trezeste dimineata cu ochii lipiti si se apuca imediat de plans. I-am facut analizele secretiei si un exudat nazal si i-a iesit Haemophilus influenzae. Pediatra ne-a spus ca nu e cazul sa ne stresam, ea fiind vaccinata oricum pentru HiB (haemophilus infuenzae de tip b – cea mai periculoasa forma din cate am inteles).  Pe gat/piept nu are nimic. Febra mare nu a facut. Asteptam sumarul de urina sa vedem ce iese si acolo si apoi decidem daca apelam sau nu la antibiotice orale. Deocamdata ii pun doar picaturi cu antibiotic in ochi si nas (uniflox).

In rest, nimic deosebit. Ii desenez la cerere broaste,  lalele, masini si avioane si ea le mazgaleste cu sarg. Dansam si cantam (lalaie si ea). Dar timpul e atat de scurt, incat am senzatia ca ratez o groaza din ce face ea. Dimineata plec la birou inainte sa se trezeasca ea, cand ma intorc in jur de 17:30 de cele mai multe ori ea e deja in parc, sau daca nu a aplecat o scot eu la joaca. In casa stam doar pentru  cina, sa ne jucam  vreo 30 minute, apoi baie si somn. Noroc ca am inca vinerea libera, si profit si eu cat pot. Dar sunt ataaaaaaat de obosita, ca uneori imi vine sa dorm cu capul pe birou. Treaba fac numai dupa ce adoarme ea seara, ma prinde 12-01, la sase tre sa fiu iar in picioare. Si in week-end rar am inima sa-i las doar pe ei sa iasa si sa raman eu sa mai trebaluiesc, asa ca orele mele de somn si odihna sunt iremediabil pierdute [|)] . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici si pitici!

Iarasi nu am mai reusit sa intru o bucata buna de timp.  Iarasi am avut multe pe cap...am zile in care plec la 7 si ma intorc la 19....dar asta e....

 

Popi si Nadia a avut conjunctivita acum vreo 10 zile. Ei nu i-a facut nicio analiza, s-a uitat doar la secretie si a primit picaturi cu antibiotic pentru ochi si niste picaturi (otriven) pentru nas. Am scapat cam dupa 5 zile de picaturi.

 

Irilac ti-am ramas datoare cu raspunsul ce am primit de la V de ziua mamei: o floare int-un ghiveci, ghiveciul pictat de el si floarea plantata tot de el ( la scoala au si gradina), un mic dejun sanatos cu legume, o felicitare si o poezie scrisa de el pe o hartie in forma de inimioara. Poate pare putin lucru dar pentru el e inca greu sa scrie de mana si ordonat ( clasa 1).

 

Eu cu olita nu incep inca, o lasam pe vara viitoare....dar trebuie sa o intarc de acum...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mamici!

 

Urez de La Multi Ani! inca de pe-acum toate minunatiile din odiseea nov-dec 2012:

 

Alexandra, Maria, Alexandru, Klara Larissa, Ana Maria , Anastasia,  Maya Anastasia, Sofia Maria, Rebecca Ioanna, Andreea, Alexandru Bogdan, Sara Gabriela, Cristina Niculina, Irina, Ilinca, Riana Maria, Lucian Gabriel, Emilia, Ilinca, Razvan Andrei, Sara Maria, Flor, Nicholas Eugen, Ivan Petru,  Giulia Rebeca, Nicholas, Ianis Andrei, Mihnea, Andrei Teodor, Andrei Bogdan, Achim Ioan, Antonia Alexandra, Stefan Lucian, Victor Andrei, Adelina Ecaterina, Layla, Irina Andreea, Sebastian Stefan, Gabriel, Daria Nicoleta, Eva Maria, Pustiul Irilei, Daniel, Tudor Gabriel,  Marc, Ema Alexandra, Gabriel Florin, DIANA ANTONIA, Nadia Diana, David Alexandru, Sofia, Corina Maria, Natalia,  Petrut, Evelina Georgiana, Eduard,  Liliana Dorothea.

 

V-astept cu povesti despre ziua copilului, petreceri, cadouri, ranjete!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Aici chiar nu mai are nimeni intentie sa scrie dupa cate se vede....

Eu mai incerc inca o data, mi se pare pacat ca s-a renuntat total la acest subiect.

 

Voi povesti putin despre Nadia care a devenit o mica tirana acasa dar la gradi e un mielusel.

Din august am schimbat cu succes si gradi, merge la gradi la care ne-am dorit si suntem multumiti. E deja intr-o grupa intermediara, adiva nu e nici cresa nici grupa de gradi impreuna cu 9 copii. Printre ei sunt si doi copii cu dezabilitati, unul de 5 ani si altul de varsta ei. 

Nu au foarte multe activitati dar ies zilnic afara si martea au si ora de "sport" in cadrul unui proiect. Ii duc chiar in sala de sport pe care o foloseste si V. la After-school.

Ea e fericita acolo si ceilalti copii o ocrotesc fiind cam cea mai mica.

La capitolul vorbit nu stam chiar excelent dar in fiecare saptamana aud ca spune un cuvant nou. Azi de exemplu mi-a zis "danke" pentru prima oara cand i-am dat ceva. Eu ii vorbesc mai departe doar pe romana.

 

Acasa insa nu prea ne intelegem, e foarte incapatanata si exagereaza cu tipetele, vrea neaparat ceva ce are V. in acel moment si nu vrea mereu sa stea in scaunul de masina, protesteaza insuportabil  uneori iar nervii mei dupa 6 ore de munca cu copii nu prea rezista.

Dimineata o duc la gradi in manduca si ii place, adoarme uneori pe drum. 

Cu greutatea e tot la categoria musca dar nu ma plang...mananca din ce in ce mai bine, cred ca are aproape 10kg.

 

Am intarcat-o luna trecuta,de fapt s-a intercat singura cand a facut o stomatita aftoasa. De atunci doarme mult mai bine, are cam o trezire pe noapte iar inainte avea vreo 4-6.

Cam atat pentru astazi....sper sa-si mai faca si altcineva curaj sa mai scrie pe aici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Angiuta  [:)]

 

In Iunie a început și Mara creșa. Atunci s-a adaptat f repede, din a treia zi intra singura la grupa ei si arunca un "pa" peste umar, avea si o doamna de care se amorezase.....

Drama a inceput in vacanta de august, cand m-au anuntat ca se inchide cresa ei si au mutat-o automat la o alta, mult mai departe de casa. 

Trebuia sa inceapa la 1 septembrie, dar pt ca a tot fost cu mucii taras, abia la finalul lunii am inceput sa o duc. Si vai, ce nefericire! Nici vorba de evolutia din iunie, desi e mai mare acum. In loc sa ii treaca crizele de plans de dimineata, face din ce in ce mai rau. Doamnele spun ca refuza mancarea si jeleste mai toata ziua.

Mai reusesc sa scot ceva informatii de la ea, seara acasa, dar inca nu am apucat sa le verific pe toate cu doamnele. Cert e ca de doua zile are in repertoriu "Mara, NU! Mananci Bataie" (Mala nu, manci bataia) si "da-te-n spate" (duti pate) cu reprezentare gestica, lucru care ma cam intristeaza  [:(]

In rest, macane non stop, repeta ca un papagal tot ce aude, reuseste sa lege si niscai propozitii, dar unui strain i-ar trebui dictionar special ca sa o inteleaga cand incepe sa turuie. Canta podul de piatra in varianta prescurtata "podu', podu", apa, atu, mumos'" racnita din toti rarunchii si melc codobelc "mieic mieic coane apa stean" la fel de racnita. 

Si iesirile nervoase sunt cumva la ordinea zilei, eu fiind principalul lor destinatar, daca nu chiar singurul. I-au tasnit trei canini in acelasi timp si in perioada cat a avut gingiile umflate era imposibila, mi-era groaza sa raman singura acasa cu ea, pentru ca imi toca marunt marunt fiecare nervisor. Inca are momente in care imi testeaza rabdarea la maxim...........noroc ca exista si ta-su in peisaj si ma mai salveaza uneori. 

I-am dat o laterala jos la patut, ca incepuse sa-l escaladeze temeinic, asa ca acum noaptea patruleaza linistita daca se intampla sa se trezeasca. In primele nopti dupa reamenajare, ne trezeam constant cu ea cocotata intre noi - cu precadere pe perna jumatatoiului. Mai nasol e ca eu nu prea o simt cand ma "traverseaza"  [:I] . Acum vad ca s-a mai potolit si nu prea ne mai viziteaza. Si-a reluat bunele obiceiuri de a dormi toata noaptea neintoarsa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...