Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sarbatoare pe Ghetar: Christos a inviat!


Recommended Posts

Neata

Buflea, si cat mi-am muscat limba de scarlatina :))))

In cazul asta e ca un fel de reactie secundara. E ok sa ii dea antihistaminic, are doze adecvate.

Relax, stiu ca nu e chiar simplu, dar va fi bine. Reactia rinichilor e tranzitorie.

Hai ca e pe maini bune [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea e scarlatina.....stiti ce speriata eram eu cand Eva a facut angina cu streptocococ.Are scarlatina ca la carte....limba aia e specifica.

 

 

Poate da reumatism articular...dar rar..e boala a copilariei.....trece in 10 zile

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Vad ca inca nu-s gata problemele pe-aici...

Buflea, scarlatina nu-i chiar o sperietoare...sunt "informat" pentru ca Teodora a facut-o de doua ori, cred ca v-am mai povestit. Eu cred ca Alex nici nu poate face o boala linistita, la ce fire are el [:)] s-au adunat multe simptome, vai de fundul lui.

O sa treaca...e mai serios decat a anticipat oricine, avizat sau nu.

Tinem pumnii!

Noi suntem bine aici, la olteni, numai ca ploua non-stop, adica doar mancam si bem. Bine si asa...dar parca ma dor oasele. Poate o sta ploaia diseara, sa mergem la Inviere, sa luam lumina...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, scarlatina e f intalnita in Germania. In gradinita noastra sunt acum cateva cazuri, asa de bau bau nu e, ca altfel ar fi inchis gradinita. Educatorii erau f relax de asta. 

 

Sanatate multa lui Alex! 

 

Ai intrebat vreun doctor daca poate fi scarlatina? Ca daca e asa de arra la voi nu le-o trece prin cap? Dar varsat de vant? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Limbahttp://www.pediatrucluj.ro/wp-content/uploads/2011/12/limba-in-scarlatina.jpg

 

daca ara cam asa.....insa scarlatina e urata ca si aspect.Streptococul ala de tip A care da scarlatina se poate fixa pe incheieturi...si nu numai.Insa pronosticul e bun.Arata groaznic(sa vezi ce avea Eva in gat.....) dar si la noi lumea e mai relaxata.Poate da insa si complicatii...dar baiatul e pe maini bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea Buflea, ma gandesc la Alex si la familionul tau.

Azi nu mai conteaza nici ouale, nici drobul conteaza Alex. Sa se faca bine.

 

 

Sora mea mi-a spus ca site-ul cu cele mai bune informatii este  www.mayoclinic.org

 

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/basics/definition/con-20030976

 

Te mai rog ceva: nu uita de Flavia. Sa o testezi si pe ea: analize sange, exudat. Este putin probabil ca ea sa se imbolnaveasca de la Alex, insa nu se stie niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata din spital,

 

mda, nu ar fi asa de groaznic daca ar fi numai scarlatina ...si ei banuiesc scarlatina dupa limba aia, care Mada, asa arata, exact ca in poza ta ...si iritatia de pe piele...dar nu au dat inca un diagnostic definitiv pentru ca asteapta cultura aia sa iasa din laborator, sa vada exact ce bacterie este ...pentru ca pe langa limba si iritatie, are chestii de care nu am citit pe net ...infectia din mana, si acum mai nou, labele picioarelor umflate si o tuse seaca.

 

Astea doua au inceput ieri...astept vizita sa le spun de amandoua ...

 

dimineata avea 37.9 C febra ....la ei cica asta nu e febra ...de la 38.3 (103F) e febra ...ma rog, e clar o stare subfebrila ...febra asta ma dispera.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca scarlatina asta poate da tot felul de chestii urate.Poate evolua sa dea endocardite.....reumatism articular...asta e pericolul..poate afecta inima.....

 

 

Insa se si vindeca.Poate fi o tulpina mai agresiva de streptococ betahemolitic......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu stiu daca v-am spus, dar ieri am fost cu Flavia la pediatru sa o testez de strep, desi fata nu are nici un simptom ...si cum banuiam, a iesit pozitiva ...in mod normal nu i-ar fi dat nimic, dar avand in vedere conditiile, au pus-o si pe ea pe antibiotic.

 

apoi m-au testat pe mine ...eu sunt negativa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu stiu daca v-am spus, dar ieri am fost cu Flavia la pediatru sa o testez de strep, desi fata nu are nici un simptom ...si cum banuiam, a iesit pozitiva ...in mod normal nu i-ar fi dat nimic, dar avand in vedere conditiile, au pus-o si pe ea pe antibiotic.

 

apoi m-au testat pe mine ...eu sunt negativa.

Sorry, Buflea. Adica spre ca nu te-am suparat cand m-am trezit si io sa zic de Flavia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...