Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatoare pe Ghetar: Christos a inviat!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea scuze ca am dat buzna asa - dar nu a fost cu intentii rele. Eu sunt in sistem si stiu prea bine cum functioneaza - de asta am spus sa fii insistenta cu intrebari - nu sa te dai la ei, nu nu. Atit ca atunci cind pacientul iti vine cu intrebari tintite si e mai greu multumit de raspunsuri ii stimulezi un pic - la modul ca mai cauta si ei alte pareri, se mai consulta intre ei, discuta cazul la grand rounds (un fel de raport la noi).

Ma mira un lucru - poate l-au facut si nu ti-au zis explicit - la 48 de ore de antibiotic la orice spike de temperatura se repeta toate culturile - tot.

Mie imi pare ca are un focar de infectie la care antibioticul nu ajunge - poate fi un nou abces, sau nu are antibioticul potrivit. 

Cit despre MRI - in general se face loc rapid daca contactezi patient rep - toate spitalele au asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Biribu, tu lucrezi aici in State in sistem sau in Romania ? 

Sigur ca pun intrebari ...nu sunt deloc ignoranta, caut pe net, atat cat ma pricep.

 

A facut MRI-ul ...2 ore a durat ...dragul de el, 2 ore in tubul ala, nemiscat ...l-au scos de acolo atat de transpirat si rosu, a trebuit sa il sterg cu un prosop umed pe fatza ...

 

Concluziile: are 3 zone de abces, nu mari dar probabil ca de la alea e febra ... Nu are infectie in os ...maine il baga iar la operatie sa ii dreneze - nu am inteles daca toate 3, o sa intreb maine ortopedul, de care nu imi place ...

 

Nu inteleg de ce nu i le-au drenat prima data ? Si daca imi spun ca nu erau acolo, de ce se formeaza abces cand deja ia antibiotic ? Adica, maine e o saptamana de cand am ajuns la ER si in afara de iritatia de pe corp, suntem in aceeasi situatie - febra 102 (39) si bratul umflat ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In State.

Parerea mea e ca antibioticul nu acopera infectia respectiva. Ar trebui sa-i acopere si MRSA - ceea ce nu e cazul cu Ampicilina si Clinda. Indiferent de ce a iesit la cultura, antibioterapia se ajusteaza in functie de raspuns. Cind nu raspunde tre sa-i mareasca spectrul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarmanul ghetar...spital de campanie scrie pe el.

Cand pinguinii sau puii lor sufera, soarele dispare...cerul e mohorat si iarba nu creste (mama ce poetic...).

Ma bucur ca simpatizanti anonimi isi dau parerea (avizata!) sau doar transmit incurajari. Bun exemplu...

O sa aman povestile mele de vacanta si o sa transmit doar sanatate lui Alex, strumphitzei si celorlalti bolnaviori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai ce sa le spun? cat de rau sa sune?

 

Ai ameteli, momente de pierdere a cunostiintei, un motor puternic vajaie in cap neincetat, senzatia ca ti-a crescut creierul si nu mai incape, nu poti tine ochii deschisi, nu ai echilibru...

Rox, mai trebuie? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata din nou, am ajuns la munca. am ajuns sa verific de doua ori noutatile, odata la trezire, inca o data peste o ora [:D]

 

Strumph, credeam ca pe site-ul clinicii dupa introducerea simptomelor iti apare o data de programare, mai apropiata sau mai indepartata. de aia ziceam de exagerarea simptomelor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...