Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sarbatoare pe Ghetar: Christos a inviat!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mamica Buflea , nervi tari si putere iti dorim , ca vene iti servim la liber noi ! Incearca sa te mai si odihnesti printre picaturi ,stiu ca e foarte greu , dar si astea fac parte din fisa postului de mama [:)]  [flo2] .

 

Aqai ,cred ca ma incearca tanti-roza de acum. [:D] .inca mai incercam sa-mi amintesc cum o numise pe iubita lui , pescarush cumva?

 

Ziki  [pup] [flo] 

 

Aschiuta , o sa-ti povestesc daca vrei ce-am patit noi dupa ce a venit al doilea copil si au inceput rudele cu comparatiile ,deci retine,nu cineva de afara,da? [:-@]

Pediatrii au niste tabele de dezvoltare pe grupe de varsta . Baietica al tau ,dupa cate povestesti , se incadreaza perfect ca dezvoltare la grupa lui de varsta ,pt copii bilingvi.

 

Zenit , mi-au dat lacrimile citind ce ai scris si nu e prima oara  [flo2] ...si eu ma tem .Tare de tot. Ma intreb in fiecare zi cum sa mai fac sa fie bine . Adevarul e ca traim vremuri foarte stresante .  

 

Ce voiam sa mai spuuun?...aha! 36-36 de ani nu era grad ridicat de risc pt o mamica la prima nastere?

 

Inca o data sarbatori luminate si sa aveti vreme frumoasa oriunde va veti fi aflat , dragi pinguini!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna randunicilor

 

 

mickyy, bafta. sper sa iei decizia cea mai buna. o raza de soare nemteasca trimit la tine.  [flo2]

 

 

buflea, plange sufletul in tine, lasa-l sa planga. trebuie sa te eliberezi cumva, insa nu lasa gandurile nerge sa te invadeze cu totul. ai incredere ca va fi bine.  [:X]

 

 

 

ma duc sa cozonacesc. copila mea cea cuminte  a facut mancare  astazi. 

de cand am venit acasa fecirul mi-a pus creieri pe bigudiuri. inca nu am spus nimik..... da asa imi vine sa spun cateva. tac si sper ca va trece. a cazut ieri si sa lovit la mana, acuma are un hematom frumos si mov, si se vaita ca o femeie in durerile faceri. barbatul  a fost cu el la spital de dimineata, mana e ok, nu  e rupta, analizele sunt bune, trebuie doar sa urmarim sa nu se umfle mai rau sau sa nu faca febra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sefa, ai reusit sa te odihnesti ? probabil ca a venit timpul sa iti pui puterea gandurilor la treaba si sa lasi incolo documentarele de la televizor.   de cate ori iti vine un gand din asta da-l de-o parte si repeta-ti chiar fara niciun sens ca totul este bine!   este bine , nu va fi bine. si  poti sa plangi pana sare camasa de pe tine, pana nu mai ai lacrimi,  te va ajuta sa te descarci nervos  dar eu cred ca ar fi bine sa incerci sa nu o faci de fata cu flavia.   [flo2]  

 

mickkky, daca ti-ai dorit mereu inca un copil si nu te-ai hotarat inca eu te-as ruga sa te stai o clipa si sa te gandesti la gandurile tale peste cativa ani in caz ca te vei hotara sa ramai cu 3 copii.     te vei gandi  la cum ar fi fost viata ta daca ai fi luat  alta decizie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mickkky, daca ti-ai dorit mereu inca un copil si nu te-ai hotarat inca eu te-as ruga sa te stai o clipa si sa te gandesti la gandurile tale peste cativa ani in caz ca te vei hotara sa ramai cu 3 copii.     te vei gandi  la cum ar fi fost viata ta daca ai fi luat  alta decizie?

 

Decizia asta e conditionata de mai multi factori. primul si cel mai important e legat de riscurile pe care le implica o sarcina. Ca are dreptate si barbata-meu, mai am 3 copii de crescut, daca de exemplu acum in urma ecografiei reiese ca uterul meu este prea fragil pentru o noua sarcina, nu am de gand sa risc. Pana nu stiu exact ce riscuri imi asum daca o pastrez, nu vreau sa ma gandesc la variant pastrat cu orice pret.

Al doilea la fel de important e ca barbata-meu pleaca (sau vrea sa plece) vinerea viitoare in Anglia, la munca. Asta inseamna 3 copii + sarcina si niciun ajutor. Am testat terenul cu sora lui sa vedem daca putem conta pe ea, nu cred ca se poate. Iar daca revenim la punctul 1, riscurile care le implica sarcina, in caz ca mi se va spune ca trebuie sa stau la pat daca vreau sa o pot duce la capat.....va fi dificil spre imposibil: cine are grija de copii, cine-I duce la scoala, cine-i ia de la scoala, cine gateste, etc.

SI ar mai fi si altii....

 

Asa ca abia in momentul in care o sa stiu cat de cat la ce riscuri ma expun, si daca o sa consider ca nu sunt prea mari, ca nu exista riscul sa stau la pat 7-8 luni, abia atunci pot sa ma gandesc serios daca da sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Of,in sfarsit acasa.In timp ce lumea da in branci sa faca curat si mancare,eu sunt asa de obosita si fara vlaga.........probabil o sa facem o friptura de miel....astept retete de ceva deosebit daca stiti.....
  • Buflea.....am si eu niste vene.....ti le dau dupa ce se vindeca Alex,da?

Myckyyy sa iei cea mai buna decizie......fetelor....ce mai gatiti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, sa iei decizia cea mai buna  [flo2]  

 

M-am facut frumoasa pt Paste, vopsita (rosu precum cuprul  [:D] ), epilata.

Ouale vopsite sunt cumparate de o saptamana si stau frumos in cosulet pe masa din sufragerie, insotite de iepurasi si multe oua de cioco (pe care sigur la va manca sotul, ca eu la dulciuri zic pas; Marcia imi seamana aici). 

Mama a facut drob si ciorba de miel; maine face friptura de miel. Noi mergem in Germania, sa ne aprovizionam cu bere nemteasca si carne (pe 27 il sarbatorim pe al meu sot si facem mici; asa ca berea nemteasca nu poate lipsi). 

 

Si aici ploua, dar nu e frig; stiu ca se zice ca atunci cand ploua ai 2 variante : ori numeri banii, ori faci copii. Bani nu avem de numarat, asa ca ne ramane varianta a doua  [pk]

 

Un banc dragut   [:D]

 

post-114840-0-58959700-1397833934_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, ca o persoana care a stat la pat din luna a patra pana la sfarsit (si nu am avut cezariana la prima sarcina, deci riscul nu ti-l poate spune nimeni dinainte), pot sa iti spun ca treaba cu gatitul e cea mai usoara. Lasi in jos pt cateva luni nivelul, cauti retete usoare cu orez - paste - cartofi, se mai mananca si paine cu ceva pe ea si omlete. Greu la mine a fost sa il duc/aduc pe Flo la gradinita si cumparaturile. Eu te sfatuiesc ca de acum sa nu mai cari nimica greu (si greu inseamna de la 2 kg in sus!), i-ati un carucior/plasa din aia  pe roti si te ma ajuta si fetele. Sa iti faca sotul de pe acum o rezerva de orez / conserve / ulei / zahar / faina / detergent / sapun/ hartie, tu sa trebuiasca sa iei doar verdeturi, cartofi, lactate si carne. Invata pe fete unde pot merge repede sa cumpere cate ceva in caz de urgente (stiu ca imi va sari lumea in cap ca dau sfaturi din astea de responsabilizare, dar mai eu la 8 ani ma duceam sa fac cumparaturi mici si nu lesinam in nas, tot ma jucam si eram copilaroasa). Uita-te daca la scoala sunt colege care locuiesc pe langa voi si v-ar putea ajuta vreo mama sa le aduca si pe ale tale. Cand faci vreun efort fizic, pe urma repede te intinzi un pic. Discuta si cu fetele daca vor sa te sustina. 

 

Eu as zice ca sotul sa isi amane un pic plecarea, dar nu stiu daca mai are sansa sa plece si mai tarziu. Sora lui nu stie probabil de sarcina asa ca ce ai tatonat tu s-ar putea sa nu fie realitatea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea draga mea,

Ii doresc la Alex multa sanatate si sa se faca bine cit de repede.

Nu am mai scris de foarte mult timp,va citesc uneori cind am timp,dar m-a intristat toata povestea si am zis ca iti trimit mesaj de incurajare.

Ti l-as trimite si pe Alex al meu 1 ora ca sa discute ei despre hochei si sa-l inveseleasca pe Alex al tau fiindca hocheiul "cure anything"

Sanatate multa si un hug de la mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...