Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sarbatoare pe Ghetar: Christos a inviat!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oua si cozonac nu am, dar v-am adus niste ciocolata si bere bunaaaa..de la mama ei de acasa [:D]

 

Buflea, sper ca Alex e mai bine, la fel si tu [flo] imi pare rau ca trebuie sa petreceti Pastele in spital, dar totul va fi bine! Ma gandesc si ma rog pentru voi. Tin un ochi pe ghetar mereu pe unde dau de un wi fi, sa mai citesc de voi [hugs]

 

Ma duc la culcare, mi s-a urcat berea la cap...e buna rau dar tareee...are 11 gr[alcool] Ma dor rau picioarele, m-a carat Nick pe toate coclaurile [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, ce mi-ai facut! Am conspectat nu-s cite pagini ieri la job, mi-am facut listuta, mi s-a terminat pauza de masa, n-am apucat s-o folosesc si, evident, am uitat-o acolo! LOL

 

MAMY13, chiar asa, posibil ca far far away ala sa fie in zona Brasov? Semnez prezenta acolo cit de curind... Si intre copii mei sint 10 ani, dar n-am decit extremeele, la mijloc nu e nimeni. Sint plina de admiratie  [flo2]

 

DidiAlex, well pokemoni... sint singurele jucarii pe care le tine. Toata colectia! Sta intr-o cutie sub pat si, in singura ocazie in care s-a indurat sa i-o arate Catrinei, a pazit-o nu cumva sa ii strice! Si da, are si cardurile pokemon! (Si ma uit acum pe amazon, sint pokemini cu 10 -12 dolari colectia, voila :) )

Anul trecut a fost super in Ro, i-a placut, mai vrea sa mearga. Dar anul asta e rindul nostru la trecut Atlanticul, poate anul viitor sa se duca iar. Prin Munchen a fluierat, s-a descurcat brici, in plus, spre uimirea noastra, a iesit din aeroport pupindu-se cu o domnisoara. Care era colage de clasa, si ea romanca, s-a gasit in aeroport la Otopeni, ca erau amindoi pe FB si isi scriau pe FB, unde esti, pai si eu tot acolo... Asa ca au venit impreuna, i-au vrajit pe respectivii pe linga care stateau si au schimbat locurile, asa ca i-a placut si mai mult!

 

Ziki, multumesc de primire :) 

 

Elyda, cind mai ai vreme de scos amintiri mici de la naftalina, sa o faci, epistolele fiului tau au fost dincolo de exceptional! Le-am citit cu bucurie teribila!

 

Noi sintem liberi azi, fiind si Vinerea Mare Catolica, asa ca stam degeaba. Am facut o ciorba de perisoare, singurul dish pe care nu l-am ratat niciodata si cu care am curaj sa ies in lume, care va fi contributia mea la masa de Paste de duminica (prieteni buni, un fel de familie extinsa la distanta de faminia extinsa cea adevarata!). Plus drob, dar cumparat de la magazinul romanesc, daca nu e bun nu pot sa dea vina pe mine! 

 

E in continuare frig, nu-i de iesit din casa, ma simt sechestrata, vrea vara si caldura si 20 de grade...!!!

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bulfea, Alex e in gandurile noastre si o sa fie bine ca sunteti pe maini bune.  Acum tu trebuie sa fii tare pentru toti.  Odineste-te, hidrateaza-te si gandeste pozitiv.  Te inteleg ca te panichezi si iti faci zeci de scenarii, cred ca majoritea mamelor fac asta.  O sa va adunati cu totii la spital de Paste si o sa petreceti impreuna.  Poate o sa te trezesti ca iti spun copii ca a fost cel mai fain Paste.  Oricum va fi unicat si de neuitat.

 

Zenit, ce cutremurator.

 

Eu va doresc un Paste luminat si cu de toate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu va doresc Paste Sanatos !!!

 

Alex a facut si azi un puseu de febra, dupa ce de aseara nu a avut nimic toata ziua ...i-au dat tylenol si i-a trecut ...dar de ce febra, de ce febra sub antibiotic ?

 

In plus, azi i s-au umflat labele picioarelor ...amandoua. Am intrebat asistentele si un medic rezident ...poate e de la faptul ca i-au bagat prea mult lichid prin perfuzie ...

Poate !!!

 

si un urolog a venit azi ...caci in urina lui sunt mai multe proteine de nu stiu de care,  ceea ce inseamna o inflamatie a rinichiului ...acum ii monitorizeaza si urina.

 

Mana e tot umflata dar parca mai putin ... Iritatia s-a curatzat de pe fatza ...dar daca ati vedea ce are pe spate si pe picioare, lesinati, carne vie rosie. Si limba e afectata, are aspect de capsuna si e foarte senzitiva. S-a spalat pe dinti si a zis ca pasta asa mentolata ca asta din spital nu a mai pomenit ...am citit pe net, cica iritatia asta rosie cu pielea ca un smirghel fin si limba sunt simtome de Scarlet Fever, care este o reactie a organismului la un anumit tip de streptococ ...o asistenta mai in varsta din spital i-a spus alteia mai tinere ca Scarlet Fever astea sunt destul de rare. Nu stiu daca Scarlet Fever o fi scarlatina ...oare ???

 

Nu a venit inca analiza aia care ne spune exact ce bacterie e ...

 

Ca sa nu innebunesc, imi doresc sa ii treaca febra si sa vad niste regrese. 

 

Azi am fost toata ziua acasa si am facut curat ...nu am vopsit nici un ou, nu am facut drob, nu am cozonac ...nimic ! Pur si simplu nu am avut chef sa fac nimic ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am citit pe net ca Scarlet Fever este scarlatina ...si da, este provocata de streptococul de tip A ...

 

Rox, unul din antibioticele pe care i-l dau la fiecare 8 ore este vancomycin ...pe celalalt inca nu l-am retinut ...

 

ah, si mai am o intrebare tot pentru Rox ...iritatia de pe piele il mananca foarte rau ...asa ca ii tot pun astia benadryl in perfuzie. Benadrylul asta e bun, dar il adoarme rau de tot ...parca il sedeaza efectiv. O fi bine sa ia atata benadryl ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea nu stiu ce sfaturi sa iti dau in legatura cu irritatia ,  acum am intrat si vad ca ai scris , nu am auzit de scarlet fever sau scarlatina pana acum aici , stiu si ca scarlatina se face dupa sau ca o complicatii la streph throat. pe  spate irritatia trece mai greu si pentru ca sta pe spate si nu are aer sa se vindece, probabil de aia s a curata pe fatza mai intai. Iar tu nu te mai gandi ca nu faci nimic, poti lua de a gata ceva sa aveti de Pasti, nu poti fuga pe una din cunostinte le tale sa va adica oua Rosii. Dar as zice lui Alex sa nu ii dai,  mai bine asteapta pana ii trece.... Tinem pumnii sa treaca mai repede.

edit ca am scris in acelasi timp vad ca stii ca scarlatina e provocata de strep de Tipul A.  Nu te lasa sa ii dai cu Benadryl crema mai bine pe unde il mananca? Asa e Benadryl are si efect sedativ, ma gandesc ca poate sa il dea seara cand doarme si nu ziua. 

  Dar daca ei zic ca ar fi scarlet fever nu e contagioasa? Nu v au spus, sau inca nu ai un diagnostic clar... Ma gandesc sa fiti atenti la Flavia...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astia ma lasa ...daca le spun ca il mananca tare, ii baga in perfuzie ...ma intrebam eu asa daca o fi ok sa ia atat benadryl ...de ex azi i-au dat o data la pranz si acum e 12:07 AM si atat se foieste, ba ca nu are o pozitie buna, ba ca il mananca, cand spatele, cand picioarele ...mi-e asa mila de el. M-am dus si am cerut benadryl iar ...

 

tot de pe net ...are clar semne de scarlatina - limba si iritatia sub forma de smirghel ...Totusi infectia din mana nu are explicatie ...

 

Doamne Dumnezeule, sunt atat de speriata, atat de speriata ...mai ales ca ii vad si pe doctori contrariati de cumulul asta de simptome ...mai mult asta ma sperie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea  daca vrei cred ca au counseling acolo , poti sa ceri , chiar si rezidentii inceapatori  fac asta din cate stiu eu. Ca sa nu mai stai asa stresata ca te simte si el mai bine vorbesti cu cineva care sa te mai linisteasca. Inteleg ca acum nu mai are febra, ....eu nu inteleg ei nu ti au spus ca e scarlet fever, asta ai cautat tu? Probabil ca nu vor sa dea cu presupusul si asteapta rezultatele, maine probabil ca o sa le ai, déjà spui ca mana e mai bine....incerca sa te odihnesti si tu macar putin cand a doarme el sa mai capeti puteri, cred ca esti stoarsa..

  Intreaba i daca nu e mai bine crema decat sa ii dea prin perfuzie, ma gandesc ca are atatea substante de eliminat prin fi at si rinichi.. Acum inteleg ca I au dat déjà dar poate maine iti dau crema. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...