Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce sa fac oameni buni?!


Recommended Posts

Pot spune ca pana la un punct , situatia ta seamana foarte mult cu a mea. M-am mutat cu iubitul meu (in prezent- sotul) cand eu aveam 21 si el 23.Nu a fost o "mutare" planificata, ci una treptata, ce a durat mai mult de 6 luni pana a devenit "oficiala"(mai intai am ramas cateva nopti pe saptamana la el, apoi acele nopti au devenit permanente, dar eu mi-am platit in continuare chiria la apartamentul meu). Ca si voi, niciunul nu era din Bucuresti, in plus- desi amandoi lucram, nu ne terminasem facultatile.Mi-a fost foarte greu sa le spun parintilor ca m-am mutat cu iubitul meu - desi il cunosteau si il indrageau- tocmai pentru ca intre noi inca nu se punea problema casatoriei, decat ca un plan pentru viitorul nu foarte apropiat.Tatal meu este preot si treaba asta m-a pus intr-o postura si mai delicata! Oricum, ideea principala pe care voiam sa ti-o impartasesc este aceea ca, desi parintii mei au fost rezervati in privinta mutarii mele la el si ma tot intrebau "pe cand nunta?"( ma intrebau numai pe mine, fara ca el sa fie prezent), in timp s-au obisnuit cu ideea, ba chiar anuntul cu data nuntii i-a luat putin prin surprindere, desi se intampla mai tarziu cu aproape 3 ani decat ar fi vrut ei. Ne-am casatorit in toamna lui 2006, cand eu aveam aproape 24 de ani si nu imi pare deloc rau- nu mi se pare ca as fi prea tanara pentru a-mi asuma rolul de sotie si in curand, acela de mama. Sfatul meu de "copil necopt" este sa reanalizezi situatia: daca iti doresti casatoria pentru ca simti tu ca "e timpul", ca vrei sa traiesti cu omul asta toata viata, ca vrei sa aveti un viitor si eventual un copil comun- discuta cu el deschis si expune-i argumentele tale, si daca nu iti da o explicatie logica, alta decat "indurerarea parintilor lui"- poate ca nu e omul potrivit, cel care credeai tu ca e "alesul". Daca insa dorinta ta de a va casatori "izvoraste" din sentimentul de vinovatie in fata parintilor tai- nu are rost sa va grabiti.Fii sigura ca parintii tai isi doresc , mai presus de orice, ca tu sa fii fericita, indiferent daca ai sau nu o relatie oficializata! Imi cer scuze daca mesajul meu e greu de citit, dar deh, luciditatea imi e "impartita" la doi, momentan!![gravi][pup] EDIT: Total de acord cu Elise![flo] nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton) [gravi]23+ cu [url="http://image.lafemmebonita.com/c/p242087.png"]pui drag..[/url] [url="http://community.webshots.com/user/stafiescu"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La 25 de ani am avut prima relatie. Era PRINTUL VIETII MELE. Parintii mei nu l-au dorit, era american, li se parea ca e prea "slab" ca om, ca nu va putea face fatza vietzii. Am trecut peste toate sfaturile lor, si mi-am vazut de treaba. la 28 de ani l-am dat afara din casa in PUMNI si PICIOARE. Mi-am dat seama mult prea tarziu ca parintii mei aveau mult prea multa experientza, si vedeau totul din-afara. Eu eram[8**], si vedeam totul roz si frumos. Cand m-am trezit era mult prea tarziu. Dupa aproape un an l-am cunoscut pe sotul meu(care este si cu 5 ani mai tinar decat mine- prospatura[}:)]). M-am casatorit la 30. Si SINCER as mai fi putut astepta. Nu inteleg "fuga dupa mariaj" a femeilor. Frica...teroarea de a ramane nemaritate. Care-i baiul, frate? Numai cu un barbat linga noi valoram ceva? Am ZECI de cunostinte(ca sa nu spun sute) care s-au grabit sa nu ramana "singure". Incepad de la 17 ani, pina la 23-24 de ani. Fugutza, fugutza, de parca pleca trenul maritishului fara ele. 90% din ele au divortzat in mai putin de 2 ani. Din ultimele 10%, POATE 1-2% sint fericite cu adevarat. Restul raman in calvarul in care s-au bagat SINGURE si NESILITE de NIMENI. Batai, certuri,probleme, apoi si copii(care sufera de 100 de ori mai mult decat parintii, si raman cu probleme si sechele pe viata). Unele au inceput sa se marite si sa divortzeze mai des decat imi schimb eu itzarii. 2..3...chiar si 4 casnicii. Toti cu nadragi, toti imi sint dragi[hot]. Casnicia nu e o joaca, nu e o aventura. E o lupta a vietii. O experientza nu de 3 luni, 3 ani, sau un cincinal. E VIATA. Parintii mei sint casatoriti de 40 de ani. Sora mea e casatorita de mai bine de 10 ani(si tot la 30 de ani s-a casatorit). Singurele casnicii FERICITE pe care le cunosc astea sint. Amandoi partenerii si-au dorit asta, au facut-o din DRAGOSTE, fara frica, fara indoieli, fara motive financiare, sociale, sau legate de razbunare, disperare, sau naivitate. Acum niste ani(vreo 20[^]) o intrebam pe bunica cum am sa stiu daca am gasit "baiatul potrivit". "Daa ma vad cu el in 20 de ani, inseamna ca EL e pt mine?". Raspunsul:"NU..dca te vezi alaturi de el PENTRU urmatorii 20 de ani..zi de zi..fericita si multumita de sine si de partenerul pe care til-ai ales. Nu IN 20 de ani". A te casatori e usor. A RAMANE casatorit si a FI FERICIT alaturi de persoana aia e mult mai greu. Asa ca ...nu te mai grabi. Ai destul timp. Si daca pleaca primul tren...mai vine unul peste 20 de minute. olguta12 "Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours." [copil][url="http://www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5"] GALUSHCA IN ACTIUNE[/url] [url="http://lilypie.com][img]http://b2.lilypie.com/tV0Km5/.png[/img"]Galushca[bis][/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84271"] POVESTEA DREI PISHCOT[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lorielena dupa ce am mai citit odata psotarile tale ajung la concluzia asta: tu vrei sa te xcasatoresti odata ca iti e din ce in ce mai greu fata de ai tai (sa ii privesti in ochietc); el vrea sa amane momentul pt ca ii e greu fata de ai lui (ii intristeaza etc); voi cand o sa incepeti sa traiti numai pentru voi? de ce in loc de acest joc obositor ne luam/nu ne luam/ mai asteptam/nu mai asteptam nu va faceti planuri de vacante, planuri de strans bani pt apartament... de ce nu va traiti pur si simplu viata/iubirea frumos? daca e sa va despartiti o sa o faceti oricum, ba va fi ceva mai complicat cu divortul... cat despre chestia ca ii calci/gatesti etc... probabil ca asa vrei tu; pt ca altfel pur si simplu impartiti chestiile astea; nu scrie nicaieri ca doar femeia tr sa spele/calce/gateasca/etc... sau daca faci chestia asta in cadrul casatoriei capeti un alt statut?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

olguta12[flo][pup] ca maree dreptate ai ..dar totusi ... cred ca depinde si de om ... Acum revenind la topicul nostru ...eu am la activ 2 astfel de "casatorii" esuate si acum ma intreb uneori daca nu tocmai acel certificat m-ar fi facut sa lupt si mai mult desi cred ca cel putin in a doua am facut tot ce se putea ...poate mult mai mult decat ar fi facut-o o sotie..sau poate l-ar fi facut si pe el sa lupte... In prima ne-au despartit familiile si mai mult mama in proportie de 85 % mereu imi spunea ca tre sa imi traiesc viata sa fiu libera sa nu depind de nimeni( desi el era ff sigur financiar ..apartament job bun si sigur ..eu facultate +job ..dar astea contau atat de putin ptr noi ....) si astea desi aveam un copil impreuna..era si e un om bun ..ne-a iubit fff mult ..si inca ne iubeste ..dar eram copila (21 de ani ) si am zis ca e mai bine sa fac ca mama( ca mama are intotdeauna dreptate ..este experimentatata..etc) .. visele mele erau altele ..mi-am dorit toata viata mea sa am o familie sa ies in we cu familia mea sa pot spune "uite el e sotul meu ...ei sunt copii mei " sa traiesc ceea ce ptr multe dintre fete este normal ...o familie cu bune si rele cu certuri si impacari cu urcari si coborasuri ..poate sunt eu mai de moda veche si romatica pana in maduva oaselor dar asta mi-am dorit ..restul se rezolva daca exista iubire,intelegere si sanatate ..nimic nu e imposibil daca le ai pe astea ...anyway ..mama + alte motive de care am mai vb pe forum ne-au facut sa ne indepartam si mai mult si intr-un final ne-am despartit dar am ramas si acu prieteni ...viata nu a fost buna ptr nici unul dintre noi el si-a gasit pe cineva care nu numai ca e de fffffff joasa spetza dar ii face si multee probleme ...iar eu am realizat cam pe la varsta ta ca mama ma manipuleaza si atunci "am fugit " cu primul iesit in cale la mii de km numai sa am liniste macar psihica ....Cu al doilea am fost impreuna si la bine si mai ales la greu si ffffffff greu ..dar totusi nu a mers( desi inca stam impreuna nu este nimic si nici nu va fi ..nici nu stiu cum sa calific relatia noastra ..doi prieteni care stau impreuna ) ...asta e ...poate next train ..desi numai am incredere sa mai incerc ..cum au spus si fetele mai sus e mai usor sa rupi o relatie decat un divort ...dar eu nu m-am simtit implinita in astfel de relatii ..ceva lipseste ..nu stiu ce ..dar ceva lipseste si parca nu iti da siguranta pe care ti-o da o casatorie ( dupa cum am spus nu am experimentat casatoria desi ptr mine este ceva mai bun decat o relatie ..cel putin asa imi place sa cred )...Poate ca am gresit si de asta tre sa platesc acu ..dar nu le regret ..am doi copii superrrrr reusiti si sincer daca ar mai fi odata as lua-o de la cap numai ptr copii mei . Dupa cum spuneam mama e genul de femeie fffffffffffffffffffffffff puternica si care crede ca datoria noastra ca copii este sa stam numai langa ea ptr ca ea este singura ..mie mi-a distrus o relatie acum incearca sa faca la fel cu fratele meu desi indirect ea a incurajat relatia lui ..dar asta e alata poveste ..vroiam sa iti spun ca fiecare parinte are visul lui ptr copilul lui ...si multora le este fffffffffffffffffff greu sa acepte faptul ca odata si odata copilu va creste si va trebui sa isi ia propriile deciziile sa isi asume propriile responsabilitati si greseli si sa isi urmeze visele chiar daca ele nu prea corespund cu cele ale parintilor ...la toate acestea se mai adauga si respectul( un pic exagerat ) fatza de parinti ..asa cum tu nu vrei ca parinti tai sa te priveasca cu alti ochi asa nici iubitul tau nu vrea sa le iasa din cuvant si mai copilareste inca 3-4 ani ...ca asa a zis tata si sa nu ii ranesc sentimentele ..desi poate el doreste cu totul altceva ..dara asa a zis tata... Ce sa faci?? Sa stati de vorba .fi-ti sinceri unul cu altul.. discutati si sa incercati sa faceti ceea ce este mai bun ptr voi ..ptr linistea voastra sufleteasca ..ptr iubirea voastra ...nu ptr parinti ...nu ptr prieteni ..nu ptr ca asa zice lumea ..ci ptr ca asta este dorinta voastra ...viata e scurta si merita traita ..asa cum e ..mai greseti ..ti-o mai iei ..mai te ridici ..mai cazi ..dar mereu trebuie sa faci ce iti spune inima ptr ca mai tarziu vei regreta ca macar nu ai incercat si sa stii ca si dintr-o greseala se poate naste un lucru minunat ... Eu va doresc tot binele din lume si multa putere sa treceti peste toate si sa va intariti iubirea ca altii in 10 Cu drag, Va [pup] dulce si va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE![flo][flo][flo] Alessia[vampa], Benny [nl](02.03.05) si Sebastian (16.01.98)[avion] [url="http://specialii2005.cabanova.ro/"]Specialii 2005[/url] ,[url="http://community.webshots.com/user/alessia1055"]Poze de pitici voinici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Porumbita[flo] am postat cam acelasi lucru in acelasi timp [flo]..gand la gand ....[:D] Cu drag, Va [pup] dulce si va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE![flo][flo][flo] Alessia[vampa], Benny [nl](02.03.05) si Sebastian (16.01.98)[avion] [url="http://specialii2005.cabanova.ro/"]Specialii 2005[/url] ,[url="http://community.webshots.com/user/alessia1055"]Poze de pitici voinici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Redi[:-)))]..Pai daca-i vorba de mozol, atunci intru si eu in hora[:D]...poftim portia inapoi..cu dobanda[pup][pup][pup][pup]...[^]. Porumbita, de acord cu tine[pup], dar toate cuplurile pe care le cunosc eu, si toate "damele" care viseaza sa fie mirese inainte de urmatorul apus de soare sint din State, si nu toate romance. Am o colega de servici care se apropie vertiginos de 48 de ani. S-a casatorit la 17 ani ca sa poata "face dragoste" cu alesul inimii( parintii ei sint Martorii lui Jehovah[bang]-nu stiu exact cum se scrie in romaneste, asa ca o fac in "inglish"- scuze[V], si erau impotriva unei relatii intime in afara mariajului), iar dupa 2 saptamani de casnicie a aflat ca era un betziv notoriu. A incercat sa se intoarca acasa, iar mama ei i-a spus sa se duca sa-si "salveze" casnicia, si sa-si spele rusinea. A stat cu el 20 de ani, batuta, maltratata, a mai facut si 2 copii cu el- amandoua fete. La 37 de ani a divortzat, si a inceput sa ia barbatii la rand. Fiica cea mare a facut si ea la randul ei un copil la 17 ani, nefiind casatorita, acum locuiesc amandoua impreuna, dar mai mult colega mea isi creste nepotul, care are deja 6 ani. Fiica cea mica are 20 de ani, si locuieste cu tatal. Ea nu are probleme cu bautura. Are probleme doar cu scoala( n-a terminat nici 10 clase), cu drogurile si cu barbatii abuzivi. Si raspunsul mamei lor(colega mea)? NU AM CUM SA LE AJUT, NU STIU CE SA FAC CU ELE. De vreo 3 ani a cunoscut un tip, si el divortzat de 2 ori cu 3 copii, bogat pina peste poate, si il lasa sa-i faca orice,sa se comporte cu ea exact precum ar trata o servitoare, doar sa fie cu el. S-a rugat de el, a plans, s-a milogit, l-a amenintzat cu despartzirea....pt ca dorea un inel MARE cu diamant. In Octombrie a dus-o in vacantza la Paris, si acolo i-a dat si mult doritul inel de logodna , care e valorat la $12,500 de dolari(nici mai mult nici mai putin). Locuiesc separat, el in casa lui de aproape $750,000, ea in casa fostului sotz de $80,000.Se plange ca are masina veche de 13 ani, masina de spalat nu-i mai merge deoarece are peste 20 de ani, dar are inel de aproape 13 mii pe deget. Pot sa fac ceva in inelul ei? Pot. Tipul i-a dat inelu, dar nu fara conditii... NU CUMVA SA TE GANDESTI LA O NUNTA pt urmatorii 6-7 ani, pina cand cea mai mica fiica a lui ajunge la majorat, deoarece plateste pensie alimentara. Deci...va fi si ea MIREASA...POATE..la 55 de ani.[biz]. ASTA ESTE O RELATIE???? Mai bine lipsa!!!!! Nu m-as injosi si nu mi-as bate joc de mine si de integritatea mea de om IN VECI. I-as baga inelul unde..nu bate soarele[}:)]. Doar pt ca nu sint MARITATA inseamna ca nu am valoare? Ca nu sint OM? Fara un barbat linga mine sint NIMIC? Ce e mai grav..ca nu a inteles si nu a invatzat NIMIC din toate greselile pe care le-a facut in viatza. Si nici copiii nu a stiut sa si-i calauzeasca si sa-i invete sa nu faca aceleasi greseli. Pacat. olguta12 "Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours." [copil][url="http://www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5"] GALUSHCA IN ACTIUNE[/url] [url="http://lilypie.com][img]http://b2.lilypie.com/tV0Km5/.png[/img"]Galushca[bis][/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84271"] POVESTEA DREI PISHCOT[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olguta perfect de acord cu tine, eu doar sunt pentru ideea de a incerca sa deschizi bine ochii langa cine stai inainte sa vina copiii. Pledez pentru acest stat impreuna fara acte. Nu e nici un capat de tara, dar uite ca mai exista parinti si mentalitati care nu s-au schimbat. Nu conteaza daca fata e fericita sau nu, conteaza patalamaua, sa fie maritata neaparat. Draga lorielena niciodata 2 persoane nu pot iubi la fel si el te iubeste in felul lui. In alta ordine de idei tu te mariti cu el nu cu tatal lui nici cu familia lui. Saracul de el il vad impartit intre dragostea pentru tine si cea pentru parinti. In ceea ce te priveste te asteapta un drum greu alaturi de el in care va trebui sa inveti sa accepti situatia, sa fii diplomata si asta doar daca tu crezi ca merita. Ti-am scris pt. k situatia ta seamana destul de bine cu a mea. Sunt impreuna cu sotul meu de 18 ani si cred ca am cel mai minunat om langa mine. Pentru el care era la fel de impartit ca si al tau intre 2 iubiri a meritat iar in timp am capatat respectul familiei lui (care intre noi fie vorba nici nu ma interesa prea tare) si devotamentul lui total catre familia noastra. La noi casatoria a venit dupa 8 ani, dar eu nu vedeam o problema atat de mare in lipsa ei. Totul e in mana ta, daca-l iubesti si crezi cu adevarat ca merita.......
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...