Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce sa fac oameni buni?!


Recommended Posts

1- fetele au dreptate, in principiu, esti prea tanara (crede-ma pe cuvant, daca apare un copil adio viatza personala, pe primul loc va fi pruncul) 2- evalueaza ce vrei de la viatza, cum vezi tu un cuplu; daca scopul vietzii tale este sa te casatoresti si sa fii o intretzinuta, ok,inseamna ca acceptzi si itzi asumi pozitzia neplacuta pe care o vei avea in ierarhia din familie; daca nu, asteapta, capata-tzi independentza materiala, fa scoli, cursuri, nu te lasa sa depinzi de sotz si socrii; crede-ma ca daca vei depinde de ei, va fi vai-si-amar de tine 3- un barbat, cand tzine la femeia lui, si-o apara in primul rand de parintzi, daca acestia sunt agresivi (mama, cand s-o luat de partenera mea, a primit interdictzie, pana cand si-a cerut iertare, adica nu ne-a vazut timp de 2 ani!) si retzine o kestie importanta: Actele la premarie si slujba la beserica NU-TZI GARANTEAZA NIMIC!!! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De logodna ati vorbit? Puteti sta logoditi un numar de ani si apoi sa va casatoriti. Dar prietenul are, cum se spune - "intentii serioase"? Adica el se vede casatorit cu tine peste cativa ani? Va faceti planuri de viitor? Cristina, mama lui [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C"] Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002[/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogsbu20021214_-8_Robert+is.png"]Cresc...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

HAM- NOTA 10[asia] olguta12 "Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours." [copil][url="http://www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5"] GALUSHCA IN ACTIUNE[/url] [url="http://lilypie.com][img]http://b2.lilypie.com/tV0Km5/.png[/img"]Galushca[bis][/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84271"] POVESTEA DREI PISHCOT[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ham -sa inteleg ca noi, "astea mai tinerele" care ne-am casatorit la 23-24 de ani suntem niste intretinute fara scoli si independenta financiara? Da-mi voie sa te contrazic!!!!! Chiar si treaba cu "plozii" este relativa- imagineaza-ti ca sunt o gramada de femei care, dupa aparitia unui copil in viata lor au fost mai motivate in cariera! nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton) [gravi]23+ cu [url="http://image.lafemmebonita.com/c/p242087.png"][am] [/url] [url="http://community.webshots.com/user/stafiescu"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moko
ham -sa inteleg ca noi, "astea mai tinerele" care ne-am casatorit la 23-24 de ani suntem niste intretinute fara scoli si independenta financiara? Da-mi voie sa te contrazic!!!!! Chiar si treaba cu "plozii" este relativa- imagineaza-ti ca sunt o gramada de femei care, dupa aparitia unui copil in viata lor au fost mai motivate in cariera!
de unde ai tras concluzia asta? cunosc femei de 23 de ani care-si intretzin casa si copilul din banii lor si fac si scoli; la fel, cunosc femei care si-au facut din casatorie un scop al vietzii, dependente de sotzi in totalitate si care, k atare, daca sotzii o iau razna, sunt nevoite sa inghita orice. eu vorbesc strict de povestea fetei si moshu' stie ce spune![cheers] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor pentru interes;nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri Of, mi-am luat inima in dinti si am vorbit cu mama, nu stiu daca am facut bine, ca acum a iesit un adevarat scandal...simt ca o iau razna...i-am spus de restaurant, ca taicasu nu e de acord cu casatoria noastra acum si ca nici el nu vrea sa facem pasul asta momentan ,dar ca nici cum vrea taicasu in 3-4ani n-o sa fie;S-a suparat,mi-a zis o gramada de chestii: ca nu ma iubeste indeajuns prietenul meu,ca daca s-a mutat cu mine trebuie sa-mi ia apararea,sa-mi fie alaturi,ca vrea s-o sune pe maicasa, ca ea nu poate sa-i zica tatalui meu chestia asta, pt ca e bolnav cu inima si se consuma, ca daca el isi bate joc de mine ei mor...nu va spun ce-i in sufletul meu acum I-am zis mamei ca nu pot sa-l oblig sa faca pasul asta si nici nu vreau, ca doresc sa vina de la sine aspectele astea,la care ea imi raspunde ca nu trebuie sa gandesc asa, ca trebuie sa "trag focul la oala mea"(nu-mi vine sa cred!!!),ca doar nu am ajuns sa ma culeaga el de e strada cand are chef, ca am muncit sa ajung aici si eu trebuie s-o stiu cel mai bine. Am sunat-o pe mama pe 1 sa-i urez o primavara fericita si a inceput sa boceasca de dimineata, sunt terminata, nu mai suport...mi-a zis ca vrea sa vorbeasca cu el,ca el asa a dat de inteles de fiecare data cand a venit la mine ca facem pasul asta cat de repede posibil si acum dupa ce si-a vazut sacii in caruta da inapoi(adevarul e ca el le-a spus lor ca vrea sa ne casatorim in curand,ca ma iubeste si ca sa aiba incredere in el, nu a zis cand anume e adevarat, oricum inainte cu cateva luni bune sa ne mutam impreuna s-a intampat asta,anul trecut;prietenul meu m-a intrebat ca daca le-ar spune chestiile astea ar putea sa le demonstreze ca ma iubeste si mie sa-mi intareasca convingerea ca o sa fim impreuna;nu mi s-a parut nimic gresit). Simt ca n-am cu cine discuta, le e frica ca "fetita" o sa fie ranita...pe de alta parte nici eu nu pot sa-mi sustin suta la suta covingerea ca o sa fie bine fata de ea, nu pot s-o asigur de nimic pt ca e o ecuatie in doi,pt ca timpul le rezolva pe toate si daca iubirea persista o data si o data o sa se intample si asta.....se simte dezamagita si ma doare..si cel mai rau e ca asta este singura dezamagire pe care i-am provocat-o si daca stau bine si ma gandesc n-a murit nimeni, viata merge inainte...doar ca ma doare,o inteleg de ce reactioneza asa, dar nici eu nu sunt de fier...efectiv nu mai pot[zid] VA DORESC UN INCEPUT DE PRIMAVARA CAT MAI SENIN SI MULT NOROC SI BUCURIE SA VA ADUCA MARTISORUL ACESTUI AN[biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fata draga, nu te mai boci atat!!!!!!!!!!! La ce iti foloseste?? Foarte bine ca ai vorbit cu mama, asta a ajutat la clarificarea situatiei si te ajuta sa " cureti aerul". Draguta ta mama reactioneaza asa conform mentalitatii, trebuie sa o asculti dar sa incetezi sa mai pui la suflet. Iar pe prietenul tau nu trebuie sa-l aperi ca-i suficient de mare sa se apere singur. Amandoi sunt persoane mature care nu trebuiesc menajate inutil, iar tu sa iti iei campii din cauza asta. Trebuie sa te gandesti bine ce vrei, care este varianta care te-ar face sa te simti cel mai bine si impacata cu tine si sa alegi. Trebuie sa alegi cu mintea, nu cu sufletul. Bafta si fruntea sus ca nu-i sfarsitul lumii!! Cand Dumnezeu inchide o usa, deschide o fereastra! Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lorielena, daca pt. mama ta, a sta cu cineva fara hartzoaga aia nenorocita inseamna ca respectivul "isi bate joc de tine"...atunci, ce sa zic...a avut noroc de un copil bun. Pe mine probabil m-ar fi dus la balamuc sau exorcizare, pentru ca eu pina pe la 25 de ani nici nu concepeam sa ma marit. Consideram ca am viata mea si nu e de inchiriat. Si nu merita sacrificata ca sa spal ciorapii nimanui. Si acum, la vreo 5 ani de casatorie, nu pot sa zic ca greseam prea mult. A te marita nu tine de disperarea ca te faci de rasul satului. Daca de asta o faci, atunci tu iti bati joc de tine, nu altcineva. Sint tipe foarte fericite si foarte implinite si care tin foarte mult la libertatea lor - eu le admir. In schimb mi-ar fi foarte mila de cineva care se vinde in halul asta de ieftin (e doar o expresie, relax). Sa te milogesti de unul sa te ia, si sa il duci la parinti care sa-l ameninte cu drujba "mi-ai promis ca o iei..." Bleah. M-as simti foarte injosita in situatia asta! Sincer!!! Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai scuza-ma dar maica-ta te santajeaza sentimental si tu chiar te lasi santajata! Asta cu taica-tu cu boala e penibila. Parintii trebuie sa inteleaga ca acum traiesti viata ta asa cum vrei tu, atata timp cat esti fericita cu barbatul tau ar trebui sa fie si si ei fericiti pt tine. Eu una m-as fi simtit groaznic de prost daca il cereau la telefon sa-l traga la raspundere ca "nu face o femeie decenta din mine" exact cum spune si Elise. Spune-mi sincer, dar sincer, daca nu trageau ai tai de tine sa te mariti mai aveai problema asta? mai sufereai? Si mai ales tu trebuie sa intelegi ca e viata ta, e tineretea ta si sa te bucuri de ce ai, sa fii fericita. Mie una mi se pare ca prietenul tau se poarta bine cu tine, te-a luat la petrecere desi nu erai invitata, a venit ma devreme acasa ca sa fie cu tine etc. Mai eu daca le spuneam alor mei la 23 de ani ca ma marit cred ca ma luau la bataie, serios! Nici eu pana la 26 de ani nu mi-am dorit asa ceva. Lasa-i pe parinti si enjoy varsta asta minunata! J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: eu cred ca este fff important ca o pereche sa locuiasca impreuna macar un an inainte de casatorie ca sa vada cum se inteleg! Si ziceai ca nu poti sa o asiguri pe maica-ta ca totul va fi bine pai ce, cu hartia in mana poti? Fii serioasa, niciodata nu putem fi siguri de nimic pe lumea asta! sau e o problema ca ai trait cu cineva si te desparti fara sa te casatoresti? Ce inseamna "isi bate joc de tine"? Eu inteleg ca nu esti de acord cu sfaturile mamei tale. Spune-i clar sas te lase in pace, sa fie multumita ca esti cu un baiat bun si nu te mai consuma! Daca strici relatia pe care o ai cu pseudoproblemele astea? J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...