Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu pisica pe Ghetar, Pinguinii sunt cool iar!


Recommended Posts

Mvai ce m-am speriat cand am vazut poza ...pana sa citesc, am crezut ca e ceva rau cu Flo ...acum o inteleg pe mama, draga de ea ...eu cand am fost mica, mica, pana intr-un an am avut ceva digestiv, combinat cu hernie ombilicala. A stat mama cu mine in spital 2 luni si nici acum, dupa 45 de ani mama nu poate sa povesteasca experienta aia. I se pune un nod in gat si asa o rascoleste ...asa si eu acum, camd vad copii in spital mi se taie rspiratia ...

 

Poate sa ii puna atele dar asta ar insemna sa-l mobilizeze de tot ...mana dreapta e deja in atele, aia cu infectia ...daca ii pune si mana stanga, asta cu IV-ul, ce mai face saracul ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 398
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai vroiam sa o intreb pe Rox ...cum se procedeaza cand exista starea asta subfebrila ...se da tylenol sau il lasi pe copil sa stea asa cu 37.8 ? Chiar si 39 ?

 

Tot eu si tot din spital ...deci sunt aici de luni, 6 zile ...ma uit pe geam, avem de toate, putem sa ne plimbam pe oriunde ...si ma simt ca la puscarie. Chiar ca privarea de libertate este o mare pedeapsa psihica ...ma gandesc la puscariasi. Probabil ca la un moment dat te obisnuiesti cu mediul asta limitat, dar chiar ca e un soc cand iti da drumul dupa ani, simti ca ajungi pe o alta planeta ...De ex, eu as vrea si nu as vrea sa plec de aici azi ...vine barbatul sa ma schimbe, ca acum are chiloti, e dusat, barbierit ...as pleca in lumea civilizata si nu as pleca.

Asa trebuie sa simta si animalele de la gradina zoologica ...si ele au de toate in custile alea, doar orizontul le este ingustat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sa mai scriu si asta sa nu uit ...

Grea, foarte, foarte grea profesia asta medicala ...am atata respect pentru ea si imi pare atat de rau ca in Romania este atat de lipsita de respect.

 

Cand spun profesia medicala, ma refer la toti, asistente de toate gradele si doctori. M-am uitat la asistentele astea, frate, muncesc pe branci ...sigur, depinde si cati pacienti au, dar nu prea stau. Pai sincer, eu crd ca muncesc mai putin ca ele si banuiesc ca castig mai multi bani ...singurul lor avantaj este ca au programul foarte, foarte flexibil, isi pot aranja sa vina la orice ora si sa plece dupa 8 ore...dar in rest, lucreaza mereu dupa termene. Eu macar am termene la inceputul lunii, cand inchid ...dar ele au termene pe ore, ca fiecare pacient are alte intervale de antibiotic care trebuie respectate, totul e computerizat, scanat, nu poti sa schimbi de mana ora daca nu respecti ceva, suna perfuziile astea, si alte aparate ..nu stau deloc. Mereu in picioare, unii sunt contagiosi, am vazut ca intra la ei cu un costum special, deci mai au si risc de contaminare ...greu, adica nu e munca grea, dar e munca multa ...nu prea e timp de pauze.

 

De doctori nu mai spun ...mai sunt non-stop on call. Chiar daca nu sunt in spital. Cand a facut Alex RMN-ul ala, au venit rezultatele la 9:00 PM si toata lumea implicata s-a uitat la ele online, conference call, decizeicu schema de tratament ...chiar daca erau acasa, cu burta in sus. Nu mai spun de rezidenti, vai mama lor ...este o doctorita aici si insarcinata, este in spital de la 8:00 AM la 8:00 PM ...nu exista viata de familie, sau cum sa spun, profesia asta ti-o limiteaza foarte mult. Daca partenerul nu este tot in bransa asta ca sa inteleaga si sa impartaseasca aceeasi pasiune,  cred ca e foarte frustrant. Stiu ca medicii sunt platiti foarte bine, bai dar stiti ceva, nu este deloc, dar deloc o meserie usoara ...atata scoala si practica si experienta si specializare continua ...oamenii astia traiesc 80% pentru si prin profesia lor si numai 20% pentru ceea ce exista in afara ei.

 

Si cu ocazia asta am aflat ca aici, ca respect profesional, cica chirurgii ortopezi sunt pe locul doi, dupa chirurgii cardiologi ...si mai sunt denumiti si atletii chirurgiei, pentru ca trebuie sa fii in super mare forma sportiva sa tai oase cica in cele mai nefiresti pozitii in care trebuie sa stea ore intregi ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

La Multi Ani, soata de Mihaela si tatic de Marcia!

 

Am scapat de sleepover si de facut bratari, si de alergat dupa pisica. Bine ca s-a bucurat prietena, ca i-a placut si ca peste doua saptamani o sa mearga Flavia la ei, sa-l mai usureze pe Mr.Ziki nitel, ca tot va fi perioada cand eu nu o sa fiu aici...

 

Am fost azi dupa ce a plecat fetita la o mini punere in scena a bataliei de la Clontarf - s-au implinit 1000 de ani de la eveniment. Foarte dragut, erau vikingi peste tot, dar ma asteptam la ceva mai grandios (nu stiu de ce, de altfel). Erau standuri cu mestesugari, unii ciopleau pe loc jucarii pentru bebelusi zornaitoare - ca niste inele puse pe un tub de lemn. Altii vindeau sabii de lemn cu numele posesorului scris in rune (a trebuit sa luam si noi, ca ne lipseau din artilerie), altii explicau copiilor gura-casca cum e la batalie, cum se tine spada, arcul, scutul.

Parcul nostru din orasel e cu atat mai important in poveste cu cat aici, la castel, a fost adus corpul lui Brian Boru, erou national, cel care a unit comitatele si a scapat Irlanda de vikingi cu ocazia acestei Battle of Clontarf. Doar ca el a cam murit in batalie si nu a apucat sa vada sfarsitul glorios.

 

Pun imediat poze, eventual mai mult de doua, ca sa nu ziceti ca-s zgarcita, ca, din nou, is mai graitoare ca mine  [:)]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, Rox, sa ma corectezi, eu stiu din experienta ca noaptea copiii in somn au temperatura ceva mai ridicata, dar nu e nici stare febrila, nici subfebrila. Deci e normal in somn sa fie 38 sa zicem.

 

Am luat o teapa cat mine. A plouat toata dimineata, la pranz ploua, copiii i-am impachetat si i-am trimis la Muzeul Tehnicii cu Forest. Cum au iesit pe usa nu ca s-a oprit ploaia, dar a iesit soarele :(((( Si mi-e lene sa ies singura acum...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...