Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tubul si spitalul, n-au infrant Ghetarul!


Recommended Posts

Adica se face atata caz pe forumul asta despre copii pana si despre drepturile la viata ale animalelor care mananca copii (vezi cazul lui Ionut) si despre ultima pisica jigarita pe care o gaseste Viviana si o plimba pe la medici ca sa o salveze si asistam cu nepasare la cronica unei morti anuntate, a la Mickyyy?? Oameni buni, pe ce lume traim si care ni-s valorile, la urma urmei?

 

Poate ca visul meu cu Mickyyy se adevereste pana la urma, ea avorteaza si eu ma car de pe forumul asta, pentru ca din nou imi dau seama ca nu ma regasesc, nu e locul meu aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Julia, e dreptul oricarei femei sa hotareasca in astfel de situatii. Exista suficiente presiuni ca sa mai punem si noi unele in plus, noi in fond nu stim toata situatia, nu cunoastem personal familia.   Mickyyy nu e singura, si barbatul ei are un cuvant de spus.

 

(Tu stii ce sfat am dat eu, in cazul asta as fi ales cu inima, dar nu ma voi erija in judecator si nici nu voi fi dezamagita de deciziile altora).

 

E trist cand situatia economica impinge orice femeie sa ia astfel de decizii...

 

Mickyyy, daca te razgandesti, gandeste-te cat ajutor au primit atatea mame pe forumul asta. Sunt sigura ca ar fi persoane care te-ar ajuta cu sarcina, cu prima perioada dupa nastere. Trebuie doar sa strigi dupa ajutor si va veni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca femeia aceea din Anglia a facut bine ca si-a omorat copiii,a fost dreptul ei ca mama sa decida asupra vietii copiilor ei, ca oricum erau condamnati la suferinta pe viata si lipsuri din multe puncte de vedere. Si totusi ea va fi condamnata.

 

E dreptul unei femei sa pastreze sarcina sau nu e o gaselnita moderna pentru linistirea unei constiinte vinovate si a unei fapte abominabile, care la distanta de doar cateva luni si o iesire printr-un vagin, ar fi pedepsita cu inchisoarea. Lucrurile stau la fel, indiferent daca vorbim la modul general ( unde cica discutam, nu judecam)  sau , ca in situatia asta, despre un caz particular, nu isi schimba coordonatele. Eu nu ma ascund dupa deget, de dragul unei amicitii virtuale. Nici macar reale.

 

 

Mickyyy, ramai, ca multi au fost de acord cu tine pentru optiunea asta, ai tu aici mai multi prieteni decat mine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

julia, dar cine suntem noi sa o obligam pe miky sa pastreze sarcina ?

putea foarte bine sa tina secret totul si sa nu ne ceara parerea.

era mai bine asa ?

faptul e consumat, decizia a fost luata, buna sau rea, e decizia lor, nu suntem noi in masura sa judecam, sa aratam cu degetul sau sa aruncam cu pietre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba doar despre a gandi diferit, e vorba si despre ce se poate si ce nu.

De ce am eu 3 copii? Pentru ca niciodata pana acum n-am avut taria sa fac pasul asta.

Nici acum nu mi-e usor, dar trebuie.

 

Poate ca pana ieri inca mai oscilam, dar ieri am cazut efectiv de-a-n picioarele, la munca, eram cu un dosar in brate, pe hol, si-am picat jos brusc, alegandu-ma c-o mandrete de cucui! O fractiune de secunda in care mi s-a facut rau, norocul meu era ca eram totusi la munca, daca picam jos pe strada, in drum spre casa?! Daca in loc sa dau cu capul de-un geam, dadeam cu ceafa de asfalt?!

Daca cu viata mea ma pot juca, mai sunt 3 suflete care vor depinde de mine, ce fac cu ele? In conditiile in care eu de o saptamana zac in pat seara de seara, nici mancare nu sunt in stare sa fac, iar barbata-meu pleaca joi noaptea in Anglia?!

 

In fine, faptul e consumat, imi pare rau ca povestea a ajuns pe forum, probabil a ajuns si pentru ca imi doream sa-l pastrez, dar asa a fost sa fie! Nu vreau sa mai dezbateti nimic pe tema asta, si Julia, daca vrei putem discuta privat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu dezbat problema lui Micky, pe de-o parte pentru ca asa ne-a rugat, pe de alta pentru ca de ceva vreme oricum problema ei m-a agresat si prefer sa ma protejez. Ba sondaje fara scop si finalitate, ba detalii triste pe care nu le-a cerut nimeni.... in fine. Altfel, cu decenta cuvenita, evident ca e o alegere personala si asumata.

 

Dar vreau sa o rog pe Julika sa nu plece. E dreptul tau, Juliko, sa te indignezi, sa gandesti ce gandesti, dar nu pleca asa. Ca la naduf nu se iau decizii intelepte! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, plang ca o proasta... am tensiunea crescuta, ca imi aud in gat cum imi bate inima, si-s foarte-foarte amarata. Nu judec cu superioritate, nu dau cu pietre, dar simt ca e unul din momentele acelea in care as face orice ca sa impiedic asa ceva, de la rugaminti la umilinte, umiliri si iar rugaminti, ca pentru cineva apropiat rau de tot. Pentru ca imi amintesc si cum am fost eu, tot felul de ganduri care mi-au trecut prin minte, cand am ramas insarcinata a patra oara. Despre cum ne vom descurca, mai ales ca aveam tahicardie si tensiune oscilanta, au fost multe care m-au framantat. Si apoi groaza am trait-o cand am crezut ca am pierdut sarcina, prin luna a patra, am umblat mult pe jos in ziua aceea si doua zile am sangerat apoi, pe de o parte ma gandeam ca... asta e, n-a fost sa fie, o fi mai bine asa, pe de alta parte, simteam ca mi se fura ceva al meu, ca universul imi inchide usa in nas!  Ce vreau sa spun, de fapt (daca mai stiu...) e ca se poate si cu 4 copii, chiar daca pare uneori grozav de greu, nu e chiar asa, multe se rezolva din mers, noi am probat asta. Daca e doar din pricina situatiei materiale, eu nu vad asta un impediment.

 Imi pasa, nu stiu nici eu de ce, ca nu ne stim personal, dar am urmarit si tot citesc despre voi, nu mi-e totuna, asa cum nici de Alex nu mi-e egal daca sufera sau nu, ma tem cand aud ca face febra din nou si nu e copilul meu, asa cum nici sarcina asta nu e a mea si totusi plang si ma doare enorm!

  Si pentru ca am spus destul si probabil prea mult, probabil ca ma voi retrage, ajunge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...