Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tubul si spitalul, n-au infrant Ghetarul!


Recommended Posts

Helãããu, lipsesc putin si va faceti de cap?

 

Pe mine nu ma doare nimic decat poate pe unde-s proasta. Cred ca am gresit ca m-am incurcat cu pisicta aia jigarita. Asa ca nu ma luati pe mine drrept etalon. Daca nu era fii-mea...

Pai sa va spun:

1. Azi sunt 7 zile de cand mergem zilnic la veterinar si ii face antibiotic, vitamine, ii spala ochii si ii pune ser fiziologic in nas. 30 lei la fiecare consultatie si cateodata 40. Medicamente de vreo 100

2. De 3 ori /zi fii-mea uneori cu ajutorul meu ii face asta:

- spalam ochii care sunt umflati si lipiti cu ser fiziologic

-  cracanam pleoapele si instilam in ochi 4 tipuri de picaturi, creme si geluri la diferenta de 10 minute.

- bagam in nas ser fiziologic si pivalone

3. De 5 ori/zi ii dam sa manance. De cand are nasul infundat nu mai vrea sa manance.

Nici macar nu deshide gura. Asa ca o ii tragem maxilarul si repede cu o siringa de 2 ml o hranim cate putin.

4. Pentru ca  are hipotermie (probabil ca e mica si din cauza bolii) o tin invelita inconjurata de 3 sticle de plastic cu apa calda pe care i le schimbam din 3 in 3 ore. Noaptea ne sculam la ora 4 sa punem apa fierbinte in sticle.

5. ii mai luam temperatura. Rectal. Eu o tin si fii-mea ii baga termometrul.

 

Credeti ca o pisica sta fara sa vocifereze sa i se puna in ochi fel si fel de chestii?

 

Cand pleaca fii-mea la scoala ma apuca nervii si tremuricii. Trebuie ca o data sa fac toate astea singura. Si eu sunt limitata in a avea grija de animale.

 

Dar....

E atat de mica si cand se scutura isi pierde echilibrul si cade intr-o parte. E caraghioasa

Cand nu doarme se tine dupa noi prin casa.  Da fiind bolnava oboseste si se opreste intr-un loc de unde ne priveste cu un ochi.

Ieri cand ii dadeam sa manance  a sarit din pat si a inceput sa miaune la balcon. Asa cum e vai de mama ei s-a cerutt la litiera.

 

Bun. Deci imi cam pare rau ca m-am bagat la asa ceva.

====

Am 2 saptamani de cand nu mai fumez, 3 zile de cand tin regim restrictiv, 6 zile de cand nu dorm bine noaptea, geamurile murdare, o gramada de draci si numai 3 pahare.

 

==

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara......nici eu n -am vesti bune...Eva are febra si dureri de burta....a facut kk de vreo sapte ori.....s-a plans dupa gradi ca o doare burta,...eu zic ca laptele batut de dimineata era stricat.....ce mai...am ce face... [fri] [fri] [zid]

 

 

Adica au avut la gradi salam de sibiu cica si lapte batut....a mancat alea apoi s-a jucat,a luat-o mama la 16 si au mers in parc....acolo n-a vrut nimic,nici apa,nimic si dupa o ora a zis ca-i e rau si vrea sa stea in brate....apoi a facut iarasi kk...a facut de trei ori prin parc(a strans mama in punguta cu lopatica de nisip)...se scapa pe ea mititica si tot punea c-o doare burta....ce mai....vai de capu` meu...e de rau cand Eva nu cere de mancare si zice ca o doare burta...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viviana,

 

Helãããu, lipsesc putin si va faceti de cap?

 

Pe mine nu ma doare nimic decat poate pe unde-s proasta. Cred ca am gresit ca m-am incurcat cu pisicta aia jigarita. Asa ca nu ma luati pe mine drrept etalon. Daca nu era fii-mea...

Pai sa va spun:

1. Azi sunt 7 zile de cand mergem zilnic la veterinar si ii face antibiotic, vitamine, ii spala ochii si ii pune ser fiziologic in nas. 30 lei la fiecare consultatie si cateodata 40. Medicamente de vreo 100

2. De 3 ori /zi fii-mea uneori cu ajutorul meu ii face asta:

- spalam ochii care sunt umflati si lipiti cu ser fiziologic

-  cracanam pleoapele si instilam in ochi 4 tipuri de picaturi, creme si geluri la diferenta de 10 minute.

- bagam in nas ser fiziologic si pivalone

3. De 5 ori/zi ii dam sa manance. De cand are nasul infundat nu mai vrea sa manance.

Nici macar nu deshide gura. Asa ca o ii tragem maxilarul si repede cu o siringa de 2 ml o hranim cate putin.

4. Pentru ca  are hipotermie (probabil ca e mica si din cauza bolii) o tin invelita inconjurata de 3 sticle de plastic cu apa calda pe care i le schimbam din 3 in 3 ore. Noaptea ne sculam la ora 4 sa punem apa fierbinte in sticle.

5. ii mai luam temperatura. Rectal. Eu o tin si fii-mea ii baga termometrul.

 

Credeti ca o pisica sta fara sa vocifereze sa i se puna in ochi fel si fel de chestii?

 

Cand pleaca fii-mea la scoala ma apuca nervii si tremuricii. Trebuie ca o data sa fac toate astea singura. Si eu sunt limitata in a avea grija de animale.

 

Dar....

E atat de mica si cand se scutura isi pierde echilibrul si cade intr-o parte. E caraghioasa

Cand nu doarme se tine dupa noi prin casa.  Da fiind bolnava oboseste si se opreste intr-un loc de unde ne priveste cu un ochi.

Ieri cand ii dadeam sa manance  a sarit din pat si a inceput sa miaune la balcon. Asa cum e vai de mama ei s-a cerutt la litiera.

 

Bun. Deci imi cam pare rau ca m-am bagat la asa ceva.

====

Am 2 saptamani de cand nu mai fumez, 3 zile de cand tin regim restrictiv, 6 zile de cand nu dorm bine noaptea, geamurile murdare, o gramada de draci si numai 3 pahare.

 

==

of scumpica de pisica [flo2] cum sa nu ai grija de asa motocel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] cand am nervi arunc pahare in cada.

Dar ACUMA nu mai am am decat 3!!!! Si nu ma-ndur sa dau cu ele de-a azvarlita!

 

 

iti trimit eu niste pahare de plastic colorat & transparent, zici ca-s de sticla, dar poti sa le refolosesti :)

 

sa te tina pana vindecati pisica, ok?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Basil, evident, imi suna mie ceva fals (desi Boris il chema pe profu' de muzica din generala). Am impresia insa ca ai ajuns sa cumperi compulsiv [:)] . Deci stai asa: ai tai au venit acum? Ai lui au fost eminentele care s-ai stabilit acolo?

 

Viviana, eu te sustin pe partea cu fumatul. Am zis sustin, nu batut la cap. Azi vorbeam cu o tipa pe care eu o admir foarte mult si pentru cum arata (46), si pentru cata rabdare si diplomatie are desi are 2 copii foarte mari si 2 copii foarte mici, si pentru multe bile albe pe care i le-am dat in timp, si ii ziceam ca m-am lasat de fumat acum 9 luni. Foarte senina mi-a spus ca ea s-a lasat acum 8 ani, si de fumat, si a depasit si problemele pe care incepuse sa le aiba cu alcoolul. Inainte de eliberarea asta, se mai lasase 4 ani. Mi s-a facut frica brusc (si eu m-am mai lasat 2 ani)... Nu e usor, deloc nu e usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nuuuuu, vai, cum sa spui ca am ajuns sa cumpar compulsiv? nah, nici o compulsie, that's just me :) a little fashion victim :)))))

 

aveam o vreme acu' vreo ceva ani sa fie, cand ori de cate ori ma suna dl aqai, ma nimerea intr-o cabina de proba. dar asta a fost o pasa foarte proasta, in care compensam la greu si eram constienta. acu, e doar de plictiseala, nu se poate sa ma perind in atatea magazine pana ma dor picioarele si sa nu ma aleg cu nimic, nu?

 

cu familia e complicat. sunt toti ai lui, si cei care sunt aici, si cei care au venit aici.

 

sunt ametita rau. am fost la dentist. a zis ca imi face 2 plombe, una in stanga, una in dreapta. mi-a facut anestezie pt fiecare. nu pot nici sa mananc ori sa beau, ca nu imi controlez muschii faciali deloc.

 

i-a luat 30 min pe ceas pt amandoua. de aceea, o suspectez ca doar mi-a inlocuit niste plombe vechi cu unele noi, ca nu-i placeau astea romanesti.

 

eu in schimb, tre' sa traiesc ametita si cu durere de cap si am study group de vreo 4 ore incepand cu 5 diseara...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...