Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tubul si spitalul, n-au infrant Ghetarul!


Recommended Posts

 

 

daca e vorba de diagnostic pus pe baza electroforezei hemoglobinei, NU. dar nu e oricum mare bai, am si io, si am doua cezariene la activ. deci... zi mai multe.

 

 

 

Da, au facut electroforeza.

E suspecta de mai multa vreme, a facut cand era mai mica ceva analize la Fundeni, care cica au infirmat. Apoi, acum, a vrut sa doneze si n-au lasat-o si au sfatuit-o sa vina sa-si faca analizele. Am fost cu ea si i-am spus doctoritei de suspiciunile vechi...asa ca i-a facut analize complete.

Si cica este talasemica.

Nu am hartiile la mine sa-ti zic valori.

I-a zis ca trebuie sa ia toata viata, 20 zile/luna acid folic, vit b, magneziu si in perioade stresante (sesiuni, etc) inca nu stiu ce. Nu am retinut ca oricum vreau sa merg la dr noastra de familie. Si cand s-o casatori, sa-l duca intai pe mascul la analize, ca daca si ala are asa ceva, e bai la copil.

Am inteles eu ca nu-i mare lucru...dar chiar asa, buline toata viata...mi se pare cam mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pai fructele sunt foarte sanatoase!!! tu de ce crezi ca beau eu vodca cu suc de grapefruit proaspat stors?? vitamine, nu gluma! [:D]

 

 

Daaaaa!!!!

Si mie tanti doctora nutritionist mi-a spus ca grapefruit-ul e cel mai bun bun cand vrei sa slabesti!!!:))

 

Oi putea sa fac grappefruit-ata?:)):))

 

 

 

 

Mai oameni buni, ghetarul asta e turnul Babel!:))

Fiecare vorbeste pe limba lui despre cate ceva!:))

Rufus are intrebari serioase si mie imi arde de discutii alcoolizate.:)):))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri de dimineata I-au scos ampicilina ...a ramas numai pe clindamycin.

 

Ieri toata ziua febra 36.9-37.

 

Dimineata 36.8

 

Barbatul zice ca "asta a fost, am scapat" ... el e in spital, eu la serviciu.

 

Sa fi fost de la ampicilina ??? ... incep sa am iar sperante ca venim acasa saptamana asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karula, am vazut de multe ori figuri socate la cetateni straini cand ne opream, prin padure, langa niste rugi de mure si ai mei bagau cu doua maini (mie personal nu-mi plac, dar astia doi se bat pe ele...) ce mai radem.

 

 

Serios? Si la mure? Doamne, m-am straduit o vreme sa le descriu fructul copt, habar n-am sa-i zic nici in engleza, nici in germana, dar mi se parea ireal sa nu cunosti o prapadita de corcodusa...

E drept ca noi am mancat mure si fragute fara martori pe aici, dar o sa fiu atenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Laura , zyban . Bine ca mi-ai amintit de el, l-am cumparat odata fara sa-l folosesc.

 

Monica, de la librariile de cartier poti sa cumperi maroko.

 

Abia astept sa ajung sa acasa sa caut visinata facuta anu'trecut. Elyda , o sa ma gandesc la tine ;))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Laura , zyban . Bine ca mi-ai amintit de el, l-am cumparat odata fara sa-l folosesc.

 

Monica, de la librariile de cartier poti sa cumperi maroko.

 

Abia astept sa ajung sa acasa sa caut visinata facuta anu'trecut. Elyda , o sa ma gandesc la tine ;))

 

 

Asa sa faci, ca tocmai ne comunică mai sus doamna Roxana ca fructele sunt sanatoase!

Si e bine sa asculti de doctori !:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Si la mure? Doamne, m-am straduit o vreme sa le descriu fructul copt, habar n-am sa-i zic nici in engleza, nici in germana, dar mi se parea ireal sa nu cunosti o prapadita de corcodusa...

E drept ca noi am mancat mure si fragute fara martori pe aici, dar o sa fiu atenta.

 

asta e corcodusul (mai este numit zarzar)

http://blogbotanic.wordpress.com/2010/08/24/corcodusul-zarzarul/

 

in engleza am gasit pe wiki ca i s-ar spune cherry plum / myrobalan plum. logic, daca stai sa te gandesti ca e din familia pruniferelor (asa le-o zice ?)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutza,

am ramas masca..la Ton..si iti dau mare dreptate, nu ca ar fi el mare diplomat….o simt la mine care-s diplomata ca nuca in perete ..pe germana..

Deci pe langa accent conteaza si tonu..am inteles. Mersi mult ca m-ai scris. Dupa ce am citit repede am comunicat si colegului..mda..caut scuze..dar da-o incolo de treaba daca nu ii accord io indredere..cine?!

 

D al meu era precum Flo al tau acu cativa ani. Dar cred ca el fiind si mezinul s-au amplificat trantirile de pamant..

E drept ca acu parca scoate din conserva o scuza..asa sec..saluta..v-am spus ca a mers prima oara in costum de carnaval, critica nu ii pica bine..dar o accepta cat de cat..greu in comparatie cu frat-su..

 

El nu are problem cu fetizele si nici in relatie 1:1..in fine o sa iau sfatul lu Aqai si vorbesc si cu pediatru..mcar sa imi de-a mie o pastila ca visinata servesc singura (cu smeura congelata ).

 

..si dupa atatea marturisiri de bautori..se iveste urmatorul titlu la ghetar..precum era odata la Scandinavi

 

Karula..fix la fel am patit si io cu o nemtoiaca..erau copii la intrare in gradi cu corcoduse in mana si repede le-a spus sa le arunce parca erau otravitoare..dar la magazinele turcesti au aparut deja zarzarele..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...