Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FELICITARI GAZELA! Aspirante optimiste (848)


Recommended Posts

La următoarea întîlnire mai am de făcut

- Factor VII - dozare 102

- Anticoagulant lupic 110 și cred că și 

- Mutație factor V...mai scrie ceva, dar nu înțeleg ce

Mi-a spus că Anticordiolipina ...și atc...încă ceva se pot face și în sarcină

sau așa ceva că nu modifică valorile.

Mi-a dat să iau Acid folic și Aspenter cîte 1 drajeu pe zi.

A mai spus d-na doctor că în funcție de rezultatele de la aceste analize vom vedea ce avem de făcut.

Draga mea iti explic pe scurt care sunt toate analizele de trombofilie ca sa iti faci o idee.

In primul rand trombofilia poate fi de doua feluri : ereditara ( o mostenesti de la unul sau ambii parinti, rezultatele nu se schimba pe parcursul vietii ) si dobandita ( asta din cate stiu eu apare cel mai bine doar daca faci analizele in perioada sarcinii, sper sa nu gresesc, oricum exista posibilitatea acum sa iti iasa analizele astea ok si in sarcina sa iasa modificate).

Pentru trombofilia ereditara trebuiesc facute :

mutatii factor V Leiden, factor V haplotip R2, factor II, MTHFR C677T si MTHFR A1298C, factor XIII, PAI ( 675 4G/5G si 844 G/A ), EPCR, in plus si homocisteina.

Astea sunt toate cele 9 mutatii.

Pentru trombofilii dobandite trebuiesc facute :

 Antitrombina III, Anticoagulantul lupic, Proteina C, Proteina S, Anticorpi antifosfolipidici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM.

Cam astea ar fi in mare.

Tie vad ca ti-a dat o parte din analizele pentru trombofilii ereditare si o parte pentru cele dobandite. Acum eu clar nu sunt dr si nu pot avea o parere pertinenta, dar cand am fost la Dr Uscatescu mi-a zis ca trebuie vazuta privirea de ansamblu, adica toate la un loc, cel putin la cele dobandite. La cele ereditare fiecare mutatie e independenta si faptul ca faci 2-3 mutatii indiferent de rezultat, nu inseamna ca ai/nu ai celelalte mutatii, deci ca sa ai o idee completa si corecta trebuiesc facute toate. Oricum daca ai doua sau trei mutatii ( sau una mai grava ) oricum tratamentul e acelasi, dar eu zic ca stiind profilul complet oarecum stii la ce sa te astepti. Spre exemplu unele mutatii sunt mai agresive in prima parte a sarcinii, pe cand altele fac probleme spre sfarsitul sarcinii. 

Dr U recomanda eventual sa se faca pe rand in ideea ca sunt destul de scumpe si cand pacienta le 

are facute pe toate o chema sa interpreteze analizele si sa dea tratament.

Pupici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella eu sper sa se regleze, asta daca nu e test norocos luna asta. Dupa cate zile de la ultima doza de progesteron sa nu o astept pe rozica? 2-3? Nu mai tin minte. Am zis io ca neuronu asta e cam ramolit. Pupici

Lavi la mine in prima luna mi-a venit a patra zi dupa ultima pastila, dar a fost caz special, am ovulat de doua ori in luna aceea si probabil asta a fost motivul. Apoi in a doua si a treia luna fix la doua zile, adica daca luni seara luam ultima pastila miercuri la prima ora veneau nedoritii, dar veneau ceas. Acum luna asta sa vedem cum vin, daca respecta orarul impus  [soricel] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar am intrat ca vaca in porumb fara sa salut [vaca]  si m-am apucat sa raspund pe masura ce citeam.

Buna dimineata dragele mele.

Lavi multumesc de cafea, aveam mare nevoie.

Didi ai sintetizat perfect ce vroiam sa spun si eu, eu m-am lungit cum imi e obiceiul, dar am zis ca poate ne mai citesc fete interesate de subiect si nu gasesc toate info la un loc  [flor] .Apropo pe cand vine bebe, deja 38 de saptamani  [fal] .

Haideti fetelor la o barfa!

Mon cum esti cu tratamentul? Doina ai profitat la maxim de perioada fertila?

Si mai sunt fete care intra foarte rar: Lali, Floric, Silvi, Danutza, Raisa parca trebuia sa plece din tara in perioada asta [flo2] .

Si Marja,si Floren ne cam faulteaza in perioada asta, sper sa vina cu vesti bune [soricel] .

Haideti fetelor mai treceti pe la noi la o cafea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella suntem bine...azi e a 5 a zi. Acum nu mai avem probleme, parca in primele 2 zile ne simteam putin aiurea. Am zis ca urmatoarele 5 zile luam 2 pastile pe zi. Raman la ideea mea ca 3 pastile pe zi e  mult. Bine ca am luat Eubiotics-ul ala ca sa refaca flora intestinala, ca saraca a avut ceva de suferit.

 

Off si ca mi-ai adus aminte....le-am uitat acasa...asa ca azi antibioticul il iau cu o ora intarziere, cand ajung acasa :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella suntem bine...azi e a 5 a zi. Acum nu mai avem probleme, parca in primele 2 zile ne simteam putin aiurea. Am zis ca urmatoarele 5 zile luam 2 pastile pe zi. Raman la ideea mea ca 3 pastile pe zi e  mult. Bine ca am luat Eubiotics-ul ala ca sa refaca flora intestinala, ca saraca a avut ceva de suferit.

Off Mon, hai ca trec repede si zilele astea si scapati. Apoi trebuie sa refaca analizele?

Si eu am luat Eubiotics, sunt super bune, fara ele nu as mai lua antibiotice nici moarta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella[pup]  eu ma duc azi la doctor si probabil stabilim data pt ceza. Daca nu se inampla mai repede, o sa fie undeva intre 20-23 mai, deci sapt viitoare. Pregatesc barza de lansare pana atunci  [:)] . Ma distreaza faptul ca de ceva timp am usoare contractii ne dureroase dar numai seara in jur de ora 10, parca am program pt asa ceva  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mony, eubioticsul il luati la macar 2 ore distanta de antibiotic, da? Mai mancati si iaurturi eventual. Eu am luat doar vre-o 2 zile eubiotics, in rest am mancat iaurturi si nu am avut probleme digestive, cred ca am eu stomacul beton ca niciodata nu am patit nasolii de la antibiotice... Imi pare rau ca voi va resimtiti deja  [:(] . Sa ai grija si de candida, am uitat daca ti-a dat cumva ovule preventiv...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi  mai ai asa putin. Yupyyyyyyyy  [il]

Eubiotics-ul il luam la 2 ore distanta de antibiotic, de 2 ori pe zi. Eu am avut gastrita in trecut si mi-a trecut. Sunt patita si stiu cum tb sa procedez sa nu mai am probleme. [:)]

Ella trebuie sa refacem urocultura apoi. Sa speram ca s-a dus in mama masii de bacterie.

Nici eu nu as mai lua in viata mea antibiotic, fara Eubiotics. [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor,am reusit abia acum sa citesc tot din urma si sa va scriu cateva cuvinte;ma iertati dar sunt f aglomerata in perioada asta si am multe de rezolvat

Vreau sa o felicit si eu pe Gazela,sarcina usoara si un bebe sanatos iti doresc

Maryella ,La multi ani sotului tau,am vazut ca ai scris ca pe 10 a fost ziua lui,sa fie sanatos si sa traiti fericiti pana la adanci batraneti si sa aveti multi nepoti si stranepoti

Didi mai ai un pic si iti vei tine baiatul in brate,o nastere usoara iti doresc

Vio impresionanta povestea ta,iti doresc refacere usoara si fizic si psihic si daca ai ramas o data ,sigur veti reusi din nou;eu tot de 8 ani astept si inca nu mi-am pierdut increderea ca voi avea copii mei intr-o zi cand va vrea Dumnezeu;

Daena felicitari pentru fetita,sa creasca mare in continuare  si sa fie sanatoasa

 

Multumesc tuturor care isi amintesc de mine,si va salut si va pup pe toate fara sa numesc ca sa nu uit pe cineva [flo2] [flo2] [flo2]

 

Eu sunt pe ultima suta de metri pe 24 mai plec si mi-am dat demisia de la munca ,dar inca nu are cine ma inlocui ,asa ca voi mai munci pana saptamana viitoare inclusiv  luni si marti cred;imi fac ultimele cumparaturi si abia astept ziua plecarii;legat de bebe ce sa va spun,zilele astea am fost la ovulatie cred,dupa mucus si dureri, ca nici macar nu mai stiu in ce zi sunt si nici cand am avut menstra luna trecuta,nu am timp sa ma gandesc la asta,dar am prestat cand am simtit si daca e sa fie ,e binevenit oricand.

 

Va pup [pup]  si o sa intru ori de cate ori pot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...