Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FELICITARI GAZELA! Aspirante optimiste (848)


Recommended Posts

Fetele testul a iesit negativ.Deci am ovulat si asteptam ziua cea mare.Daca vrea sa vina bebe,il primesc cu bratele deschise daca nu muncesc mai mult

Doina vezi ca testul de ovulatie iese pozitiv cu 24-48 de ore inainte de ovulatia propriu zisa deci eu zic ca azi sau maine ovulezi, mai bine mai bebeliti vreo 2-3 zile sa fiti siguri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Doina daca ieri ai avut test de ovulatie pozitiv cel mai probabil astazi ovulezi sau chiar maine. Asta e prostia la testele astea ca nu-ti arata exact cand se intampla si intervalul este totusi cam mare( 24-48 ore). Ar trebui sa bebeliti si astazi.

Te pup.

Deja raspunsese Cori  [batcap] , iar citesc aiurea, scuze ca raspund asa greu si tarziu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina nu e neaparat asa.

Ma dau pe mine exemplu. Luna trecuta am avut test pozitiv in ziua 15 - 2 linii la fel la ora 16.30.

A doua zi la ora 11 am facut altul si aveam tot test pozitiv - numai ca de data asta T-ul era cu mult mai pronuntat decat C-ul. Si da....am ovulat in ziua 16 pentru ca la ora 15.30 la ecografie se vedea clar ca ovulasem.

Doina avea test pozitiv si acum 2 zile. Deci de atunci consideram 24-36 ore ....

Oricum a bebelit aseara - cum nu se putea mai bine. De acum e voia lui Dumnezeu.

Si pe instructiunile testelor scrie ca ovulatia se poate produce la aproximativ 24-48 ore de la primul test pozitiv ( asta in cazul in care sunt mai multe, de obicei e doar unul ), ceea ce confirma si situatia ta.

Eu una nu stiam ca Doina a mai avut si acum doua zile test pozitiv, daca a zis si am omis eu imi cer scuze, dar oricum daca exista posibilitatea nu e rau sa mai continuie cu bebeleaza 2-3 zile, macar e sigura ca a acoperit toata perioada.

Si referitor la testele astea cu toate suntem constiente ca sunt doar un mijloc de referinta aproximativ, eu nu cred ca este cineva pe aici care se bazeaza 100% pe acele teste, eu una le fac sa confirm ce vad deja pe graficul de temperatura, pozitia colului si secretii ( care combinate mi se pare ca sint precise 100%, uitandu-ma pe grafic eu pot spune cu precizie in ultimele 3 luni ziua in care am ovulat si testele pozitive au fost cam cu 1-2 zile inainte la mine).

Si inca un lucru, referitor la testele astea, ele trebuiesc facute la aproximativ aceeasi ora zilnic sa fie relevante, asta mi-a zis dr ginecolog si mi-a confirmat si endocrinologul. In cursul zilei nivelul de LH se modifica destul de mult cam la un interval de 15 minute, deci daca azi facem testul la ora 10 si maine la 16 si poimaine la 12, nu sunt relevante, trebuiesc facute la maxim o ora diferenta .

Si inca ceva, mi-a zis ca nu e ok sa facem dimineata la prima ora ca abia atunci incepe secretia acestui hormon si se excreta in urina in cateva ore, deci ideal ar fi sa facem testul in intervalul 12-16 ca sa avem cea mai mare valoare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, cred că o să le fac pe toate aşa pe parcurs, fiind destul de costisitoare.

Oricum cînd am rezultatele trebuie să o sun pe d-na dr. şi urmează să ne vedem.

Mi-a recomandat să mai așteptăm vreo 2 luni pînă la noi încercări, pentru refacerea uterului.

Vedem mîine ce zice şi ginecoloaga.

Este foarte bine, Teo ca le faci pe toate. Macar asa stii exact ce si cum.

Si in cateva luni cand o sa ramai din nou insarcinata o sa fi pregatita cu tratamentul potrivit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella eu l-am facut in ziua ovulatiei de 2 ori: prima data dimineata erau cateva liniute iar seara deja se vedea "feriga" intreaga. A doua zi de dimineata era clar negativ, nici urma de liniuta. E chiar super ca stii exact ziua cand ovulezi nu ca la testele de urina ca se poate intampla intre 24 si 48 de ore. Nu-mi pare deloc rau ca l-am luat plus ca este mult mai ieftin decat testele.

Raisa bafta multa in "noua" ta viata. Sper sa fie totul super si sa vina si bebe cat de repede.

Didi mai ai putin si vine barza. Abia astept sa ne aduci vestea cea buna si poza mult asteptata cu baietelul tau voinic. Va pup pe amandoi

Vreau si eu Ovupred [help] , si ma chinui de atatea luni sa imi iau offf.

O sa caut si eu sa vad daca gasesc. Si mie mi se par mult mai eficiente si economice ca testele de ovulatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella duminica testul a fost negativ cimplet seara la 6.Luni seara la ora 8 deja se colorau ambele linii.Am facut test ieri la ora 1:30 si testul era clar pozitiv cu linia de t mai accentuata ca linia c.Aseara la fel.Azi la ora 1 :30 era negativ complet.Bebelim si diseara. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

tratamentul meu merge bine, doar ca sunt foarte obosita si m-am simtit destul de rau la sfarsitul saptamanii si  nu am mai reusit sa scriu. am ajuns la jumatate. deci mai am si saptamana viitoare de cealalta de mers la constanta.

deabia astept sa se termine.

 

daena, felicitari pentru fetita [flo2]

 

raisa, acum ca ati facut asa multe schimbari poate vine si bb. mult succes!

 

vio, bun venit la noi. foarte impresionanta povestea ta. pacat ca s-a intamplat asa. sper sa refaceti toate analizerle si sa primesti un fratior/sora ptr baietelul vostru.

 

floren, ma bucur ca te-ai mai relaxat. te astept cu vestea buna! [flo2]

 

teodora, tin pumnii sa iasa bune toate analizele!

 

ella, am citit ca ai avut o luna slaba in bebeleala. dar cine stie,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gazela, cum esti? bucurate de acesasta perioada minunata!

 

nu mai stiu ce am vrut sa mai spun, dar sigur mai vroiam sa soun ceva.

spor la bebeleala fetelor la ovulatie. deabia astept vestile bune. doina, lavi- voi trebuie sa veniti cu testele pozitive nu? cine mai este?

 

mony, danutza, lali, corina, meriell, marja, maryella, multi multi pupici [pup] [pup] [pup] [pup]

 

elena [pup] [pup]

 

didi, daca nu mai intru pana saptamana viitoare iti urez nastere usoara. si nu uita sa trimiti barza mai departe [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

didi, daca nu mai intru pana saptamana viitoare iti urez nastere usoara. si nu uita sa trimiti barza mai departe [flo]

 

Multumesc  [flo2] . Se pare ca programam ceza pt martea viitoare. Azi la eco bebe avea 3600g, dar cred ca ori acum a fost eroarea mare, ori sapt trecuta cand avea 3100, nu cred ca a luat 500 gr intr-o singura saptamana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...