Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FELICITARI GAZELA! Aspirante optimiste (848)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marja a venit ne.....ta pana la urma. Asta este, mergem inainte. [pup]

Tratamentul l-am terminat luni. De maine incepem marea bebeleala - e ziua 14. [il]

Zi-mi si mie o oferta in Turcia...unde mergi, perioada si cam cat m-ar costa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragelor [hia] ! Sunt pe fuga tare [batcap] .

La multi ani fericiti tuturor sarbatoritelor de azi inclusiv mie [:-)))] ! Sa ne dea Dumnezeu ( si aici nu vorbesc doar de sarbatorite, cu la toate fetele de aici [flo2] ) copilasii mult doriti, sanatate , liniste si implinire sufleteasca.

Va fac cinste virtual cu ceva bun:http://www.ecuisine.ro/sites/default/files/recipe/main_images/tort_400_0.jpg

http://www.vinsieu.ro/uploads/event/large/targul-dulciuri-pentru-toti-i6056.jpg

 

Am "treaba" multa la birou cu petreceri si sarbatoriri [alcool]  [batcap]  revin mai pe seara si fac si capitol nou.

Va pup cu drag pe toate, o zi minunata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coagulare/Hemostaza

Test

Rezultat

Interval de referinta Antitrombina III 85.9 % 80 - 128 % Proteina C 89.73 % 70 - 140 % Proteina S 61.38 % 54.7 - 123.7 %

 

Imunologie-Markeri Cardiovasculari

Test

Rezultat

Interval de referinta Homocisteina 7.54 µmol/l Valori normale: < 10 µmol/L 

Clasificarea riscului pentru afectiunile cardiovasculare* : 

Risc intermediar: 10-15 µmol/L 

Risc crescut: 15-30 µmol/L 

Risc foarte crescut: >30 µmol/LNational Academy of Clinical Biochemistry Laboratory Medecine Practice Guidelines (Clin Chem 2009, 55, 378-384)

primele rezultate la ale analizelor pentru trombofilie

 

La mulţi ani Elene şi Constantini!

 

Teo astea sunt ok din ce imi dau eu seama, sunt de trombofilii dobandite, oricum nu sunt complete deci nu iti poti face o parere de ansamblu.

Mutatiile presupun ca nu au iesit, alea sunt importante si zic eu cele mai relevante.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teo astea sunt ok din ce imi dau eu seama, sunt de trombofilii dobandite, oricum nu sunt complete deci nu iti poti face o parere de ansamblu.

Mutatiile presupun ca nu au iesit, alea sunt importante si zic eu cele mai relevante.

Ella, am vazut in semnatura ta ca ai hipotiroidism. La fel si eu! Am ramas insarcinata, nu sunt sub tratament (stiu ca trebuie), dar mi-am facut programare la endocrinolog si cel mai devreme l-am prins in 6 iunie. Pe-atunci as avea peste 6 saptamani si stiu ca asta e cea mai critica perioada. Oare ar fi aiurea sa incep sa iau euthyrox de 25 (zic minim, ca sa nu iau nici prea mult) pana ajung la medic? pentru ca nu vreau sa risc sa pierd sarcina...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, am vazut in semnatura ta ca ai hipotiroidism. La fel si eu! Am ramas insarcinata, nu sunt sub tratament (stiu ca trebuie), dar mi-am facut programare la endocrinolog si cel mai devreme l-am prins in 6 iunie. Pe-atunci as avea peste 6 saptamani si stiu ca asta e cea mai critica perioada. Oare ar fi aiurea sa incep sa iau euthyrox de 25 (zic minim, ca sa nu iau nici prea mult) pana ajung la medic? pentru ca nu vreau sa risc sa pierd sarcina...

In primul rand sarcina usoara si felicitari!

Cum adica ai hipotiroidie, adica cam cat ai TSH-ul, e usor peste limita superioara sau crescut bine? Si nu inteleg cum zici ca ai hipotiroidie ( adica TSH mare si nu iei tratament ). Asa ti-a zis dr endocrinolog sa faci? Vezi ca in sarcina creste si mai mult TSH-ul.

Eu zic sa nu iei nimic pana nu faci analize de sange. Si eu sincer as face ff repede analizele de sange. Urmarile pot fi foarte grave pentru puiul mic daca tu ai TSH-ul mare. Gandeste-te ca in perioada asta tiroida ta ii acopera si lui nevoile hormonale pana preia placenta acest rol ( indeva dupa sapt 12 de sarcina ) si daca tiroida ta nu functioneaza ok si puiul are probleme. Eu as face maine analize , adica TSH si FT4 si in functie de valoare as vedea ce si cum.

Nu astepta inca doua saptamani, e mult prea mult.

Si nu vreau sa te sperii, dar hipotiroidia severa a mamei poate duce la probleme foarte grave ale puiului, probleme ale sistemului nervos, IQ scazut, pana chiar la retard mintal.

Te imbratisez si mergi la analize sa vezi exact cum stai.

Te pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...