Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ochi umflat bebe


jesia_sunset

Recommended Posts

Fetita mea de 2 luni, are de vreo saptamana ochisorii umflati. Nu are secretie, nu curg, nu conjunctivita, pielea nu isi schimba culoarea, nu plange,nu e agitata si nu se freaca la ochi.

Efectiv am observat ca dupa somn cateodata cate un ochisor este umflat in zona ploapei superioare. Asta nu se intampla in fiecare zi si nu acelasi ochisor. Am vb cu pediatra si mi-a zis ca nu e nimic si sa pun lapte matern in ochiul respectiv.

Dar sincer  nu prea imi vine sa stau linistita, si nu inteleg ce se poate intampla pt ca umflatura se retrage singura in max 2-3 ore. Acest lucru nu se intampla cu regularitate, adica in fiecare zi sau la un anumit interval, singura constanta e "somnul". Apare umflatura dupa somn. Ce poate fi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Şi fiică-mea a avut aceeaşi problemă când era bebe. Se trezea cu pleoapa superioară umflată pe partea pe care dormea mai mult şi, la fel, se retrăgea singură umflătura. S-a dovedit a fi din cauza canalului lacrimo-nazal, care era înfundat. Testul i l-a făcut un medic oflatmolog.

 

 

din cate stiu acest canal se poate desfunda si singur dupa 6 luni?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred că evoluţia diferă de la caz la caz, am înţeles că există şi o tehnică de masaj care ajută la desfundarea canalului. Când era fiică-mea bebe aveam foarte puţine informaţii, şi medicul orl-ist la care am ajuns după consultarea oftalmologului nu cred că a fost cea mai fastă "întâlnire" pentru noi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu cred că suntem un exemplu bun. Medicul orl-ist, (la care ne-a trimis oftalmologul care a descoperit problema), ne-a alarmat, ne-a spus că fie a rămas acolo cu lichid de la naştere, fie s-au adunat mucozităţi, dar în ambele cazuri este foarte posibilă o infecţie urâtă aşa că, după ce a absorbit mucozităţile, (cam pe aceeaşi tehnică care se practică astăzi cu aspiratorul), ne-a prescris antibiotice, la greu. Problema a dispărut în câteva luni, nu ştiu dacă se rezolva şi de la sine.

 

Editez ca să adaug: cu informaţiile pe care le-am căpătat abia la ceva timp după ce am depăşit problema, nu aş recurge la antibiotice, decât dacă s-ar impune cu adevărat. În rest, trebuie urmărite ochiul, starea copilului etc. Întreabă medicul cum se execută acel masaj pentru desfundare, dacă se recomandă spălarea cu ser fiziologic...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...