Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Obiceiuri necerute de biserica legate de copilasi


Darria

Recommended Posts

quote:
Initial creeata de Darria Stiu ca pusul roshului la munuta este pacat(nu i-am pus).
Este pacat daca te bazezi pe ata aceea rosie ca l-ar putea proteja pe micut, cand el are un inger pazitor care il apara de deochi si de ce este rau. Credinta in acea superstitie este pacat. Niciodata nu m-am temut de deochi, si toti spun ca am un copil frumos[^] ptr ca eu consider ca daca Bunul Dumnezeu ne apara pe noi de cele rele, cu atat mai mult nu i-ar apara pe ei, asa mici, puri si neajutorati? Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si daca stai la bloc, unde sa arunci apa de dupa botezul copilului? Trebuie sa o pun in sticle si apoi sa o duc la un copacel? Sau sa ma duc cu cadita afara, cobor patru etaje...ca sa o duc la copac:( Hai mai sa fim seriosi ca Dumnezeu nu e absurd!!! Cu celelalte care s-au discutat sunt de acord, si eu le respect!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reprodus ceea ce m-a atentionat preotul, si am auzit asta la multe botezuri. Daca arunci Sf. Mir, la un loc cu toate mizeriile... Si nu cred ca e mare lucru sa versi apa afara la un copacel, asta daca vrei sa respecti niste lucruri legate de copil sau de Sf. Taine, sau din contra, ti se pare a fi prea incomod. E o alegere personala. MARILENA [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=15"]Votati-o pe Anna "In roz"[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se transforma in traditie...e un obicei... Ca doar copilul a fost uns cu Mir. Pana acasa nu se mai vede aproape deloc. Nu curge incontinuu mir din copil... ca fim nevoiti sa il ducem dupa scaldatoare intr-un loc curat... Si de ce vii se pare ca locul cel mai curat e langa un copac??? Oare nu acolo isi fac pisu cateii? Eu mai vad aproape zilnic cateii sub copaci facandu-si treburile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa citesti ceva materiale despre Taina Mirungerii, ca sa vezi de ce este important sa nu arunci in canalizare apa in care ai spalat copilul dupa ce a fost uns. Eu consider ca este mai curat un loc la radacina unui copac decat conductele unde se aduna toate dejectiile unui oras. Si oricum, nimeni nu obliga pe altcineva sa cinsteasca ceva daca nu ii pasa si nu crede. Asa nici urmele Botezului nu se vad cu ochii, daca e sa gandesti asa, insa nu poti minimaliza increstinarea cuiva ca realitate, cum nu poti spune ca daca Mirul nu se mai vede (ca nu curge!), asta inseamna ca nu mai exista si ca nu trebuie avut grija. MARILENA [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=15"]Votati-o pe Anna "In roz"[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by simply
si daca stai la bloc, unde sa arunci apa de dupa botezul copilului? Trebuie sa o pun in sticle si apoi sa o duc la un copacel? Sau sa ma duc cu cadita afara, cobor patru etaje...ca sa o duc la copac:( Hai mai sa fim seriosi ca Dumnezeu nu e absurd!!! Cu celelalte care s-au discutat sunt de acord, si eu le respect!!!
noi am turnat apa din cadita intr-o galeata si a varsat-o sotul in fata blocului,la radacina unui pom(stam la etajul 8) Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) [gravi][url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev245pr___.png"]si bb din burtica [/url] "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate eu nu stiam de asta cu aruncatul apei. m-am gandit ca e o superstitie. m-am gandit ca Simply, ca dupa botez il sterge parintele de mir, mai sta si cu panza de mir infasurat si se ia tot mirul care ar mai fi putut ramane pe copil, pe panza. si m-am gandit si la faza aia cu cateii care fac pipi pe pomi, asa ca am tras eu concluzia ca nu se poate sa ceara Biserica asa ceva.acum am aflat ca a fost gresit rationamentul meu [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb]Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...