Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

alegerea partenerului de viata


Recommended Posts

E o carte scrisa de Rodica Ojog Brasoveanu , ,,Grasa si proasta,, o carte deosebit de interesant care analizeaza relatiile umane , concluzia  este ca in general relatiile atipice supravetuiesc si au multe sanse de reusita . Si eu sunt casatorita de peste 10 ani , de tanara , dupa 3 luni de relatie si sunt f fericita pt ca e o relatie cu fluturasi inca de ambele parti , nu as fi fost de acord sa raman cu cineva fara fluturasii adiacenti indiferent  de alte chestii , case , masini , hobby uri , libertate , masini de spalat si altele .

 

Eu asta am vrut si asta am desi de peste 10 ani suntem ,, asigurati ,, si ,, para -asigurati ,, ca asemenea relatii nu rezista , ca exista numai in filme ca decat fluturasii mai bine o supica calda .

 

Acum exista un dar , ca sa ai o asemena relatie , trebuie sa risti , mult , uneori nebuneste , nu poti sa ai relatii superbe fiind confortabile si ne -riscand , multumindu-te cu merge si asa . O relatie cu fluturasi trebuie de asemena si multa implicare din partea amndorura , adica , ambii parteneri sa viseze asta , sa isi doreasca asta , sa creasca fluturasii si mai ales sa pazeasca relatia de viitoare probleme : de exemplu daca voi 2 va iubiti si aveti un venit mediu nu va legati la cap cumparand un Lincoln Continentel , indif cat de mult va doriti masina aia , e o cheltuiala mare si o sursa de posibile probleme , deci cu cat paziti relatia de probleme nenecesare cu atat e mai bine

 

Cum spuneam mai sus o relatie atipica , are sanse sa reziste in timp , daca insa vrei fluturasi in stomac si o relatie perfect normala cu rate la casa , masina , 2 joburi de fiecare , plecat mult si f mult la job , hobby uri diferite , gasca de preiteni separati , nu stiu cat va rezista.

 

Noi suntem aproximativ 24/24 impreuna , sotul si-a schimbat jobul si lucreaza cu mine , stam  unul cu altul non -stop si tot ne e dor , mergem oriunde impreuna , in general prietenii ne suna pe un sg tel , doarece e clar ca unde e unul e si altul , radem , glumim , barfim vb non stop , de fapt cred ca EL e cea mai cool preitena pe care am avut-o si o am , avem aceleasi hobby uri , aceleasi preferinte in orice , toale , muzica , gadgeturi , mentalitate de viata  etc .Multi in locul nostru s-ar imbolnavi de romantism si ar da faliment emotional .....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aniela123....atunci lasa-l alteia pe australian....alteia care va aprecia cu adevarat si tu,la varsta pe care o ai,asteapta inca printul calare pe cal alb.....crezi ca peste doi ani vei gasi mai putine defecte?Ba o sa gasesti mai multe..i ori vei ramane singura ori vei culege ce se nimereste si bine nu vei ajunge.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eumada, nu, nu il vreau pe Harry, nu e deloc genul meu :). 

 

Nu nu știu reclama la Prăjitură Măgura, cum e? 

 

Mersi si pt recomandare, o sa caut cartea.

 

inteleg ce zici si sunt de acord (teoretic). Totuși, in practica e diferită treaba. Tu ești casatorita? Dacă da o sa presupun ca atunci când te-ai căsătorit fie l-ai iubit nebunește fie nu l-ai iubit cine știe ce dar nu i-ai găsit nici un cusur. Dacă nici una din cele 2 variante nu ți se aplica atunci da, înțeleg de ce te-a busit rasul.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela123....atunci lasa-l alteia pe australian....alteia care va aprecia cu adevarat si tu,la varsta pe care o ai,asteapta inca printul calare pe cal alb.....crezi ca peste doi ani vei gasi mai putine defecte?Ba o sa gasesti mai multe..i ori vei ramane singura ori vei culege ce se nimereste si bine nu vei ajunge.

 Eumada, îmi pare rău dar mesajul tau mi se pare un pic răutăcios, tu crezi ca eu vreau sa am tormentarea asta interna? Dacă vorbești din experiența spune-mi te rog experiența ta, asta m-ar ajuta mai mult decât predicții despre cum nu o sa ajung bine pt ca sunt nerecunoscatoare pt ce am lângă mine 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpo,e o parere realista.Spun tocmai din experienta.Ca cei care erau frumosi ca zeii,eufemistic vorbind,si care erau plini de miere la inceput s-au dovedit de speta joasa tare ca si atitudine si comportament.Crede-ma am testat ceva la viata mea...si cu bani si mai urati dar cu caracter si fara bani si frumosi si cu caracter,si cu bani si frumosi si fara caracter....si fara bani si fara caracter si cam urti,na,ca sa nu fiu acuzata ca sunt superficiala.....pana la urma am ales si frumos,si destept,ma iubeste si bani...a mai fost insurat odata dar asta chiar nu a contat..aia nu stie ce a pierdut.Asa ca goana dupa perfectiune nu aduce nimic bun.Nu era perfect al meu ca mai fusese insurat odata...iaca na...

 

 

 

Eu iti doresc sa-ti fie bine.....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpo,e o parere realista.Spun tocmai din experienta.Ca cei care erau frumosi ca zeii,eufemistic vorbind,si care erau plini de miere la inceput s-au dovedit de speta joasa tare ca si atitudine si comportament.Crede-ma am testat ceva la viata mea...si cu bani si mai urati dar cu caracter si fara bani si frumosi si cu caracter,si cu bani si frumosi si fara caracter....si fara bani si fara caracter si cam urti,na,ca sa nu fiu acuzata ca sunt superficiala.....pana la urma am ales si frumos,si destept,ma iubeste si bani...a mai fost insurat odata dar asta chiar nu a contat..aia nu stie ce a pierdut.Asa ca goana dupa perfectiune nu aduce nimic bun.Nu era perfect al meu ca mai fusese insurat odata...iaca na...

 

 

 

Eu iti doresc sa-ti fie bine.....

Vezi cum m-ai ratat pe mine - deci nu ai experimentat destul... Zeus scrie pe fruncea mea [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aniela - ai o decizie grea in fata. se simte asta din raspunsul tau. cred ca e o decizie grea din 2 motive - 1. e chiar greu de spus clar cum e mai bine, e foarte subiectiv, si nu ai garantii in nici un sens. 2. din modul in care povestesti, tind sa cred ca orice decizie ai lua, tot te vei intreba cum ar fi daca. 1 nu poti sa modifici, 2 poate e bine sa te sfatuiesti cu un psiholog cum sa ajungi la o stare de echilibru mai solida pt. orice decizie ai lua, in general. e clar ca te framanti, dupa cum admiti si tu, dar pt. viata ta, nu cred ca e bine sa o faci in atata masura. si eu o fac, dar incerc sa o fac mai putin, pt ca altfel, in orice postura iti va fi foarte greu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...