Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

alegerea partenerului de viata


Recommended Posts

 Mai trebuie si putin egosim in viata unei femei, nu suntem perfecti  [;)]

Sigur...doar ca nu atunci cind e vorba de copii!!!

 

Provii probabil dintr-o familie cu mama si tata,crescuta sub dragostea parintilor...probabil daca ai provenit dintr-o familie unde copilul asteapta sa apara tatal---odata,cindva...nu ai mai lansa o asemenea initiativa.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

bellaDonna, la mine riscul nu e teama ca nu o sa stea cu mine toată viața, la mine problema e ca eu nu sunt sigura ACUM ca el e alesul si asta e mai mult din cauza faptului ca nu simt fluturasii aia mentionati in toate povestite de dragoste (iar lipsa fluturasilor ma face probabil sa ii găsesc/inventez defecte). Visez la un viitor cu el dar nu cu certitudinea aia cu care unele femei au simțit ca fac alegerea corecta. Si ma întreb daca lipsa intensități (si prezenta dubiilor) e in general o indicație a faptului ca relația nu are șanse sa dureze sau daca e un lucru comun sa existe atâta nesiguranța in legătura cu viitorul unei relații.

Probabil ma așteptam sa aud experiente de viața gen 'nu m-am căsătorit dintr/o mare pasiune dar cu timpul dragostea a crescut suficient încât sa facem casa buna împreuna, go for it'' sau ''m-am căsătorit fără pasiune si din păcate atractia fizica in cazuri dintr-astea nu poate sa dureze asa ca dont go there'. Probabil cam toată lumea de aici s-a căsătorit dintr-o mare dragoste si, măcar in momentul la momentul respectiv erau convinsi ca si-au gasit jumătatea.

Eu am intrat sa-ti spun exact asta! Nu go for ir, aia e decizia ta, insa, la noi nu a fost mare pasiune si totusi, uite-ne dupa 11 ani, cu un copil de 6 ani, mai un pic si ne si casatorim si avem o relatie buna. Fluturasii sunt ptr. adolescente, la 32 de ani altceva ar trebui sa cauti, nu fluturasi.  [flo2]  Altfel, si la 42 de ani o sa deschizi acelasi subiect. Eu as zice: "Take a chance!" poate o sa fi placut surprinsa.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am, doar am dat un like ca sa compensez [:D]

Sau asta se incadreaza la special? [bib]

 

Aniela, da, take a chance! Daca se dovedeste in timp ca nu a fost el the-one, asta e. Nu stii ca se spune ca mult mai mult regreti un lucru nefacut decat unul facut prost? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaaa, am inteles, citisem postul si am crezut ca ai altfel de special magic powers:)

 

tiiii, unde s-a dus pragmatismul din mine?

 

si ca sa zic ceva si la subiect, cred ca fluturii is pentru early20s :D si pana atunci. in our early 30's incepem sa devenim mai rationali. daca ratiunea iti spune ca e bine, de ce sa nu incerci?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as putea sa-ti dau exemplul meu : sunt de 15 ani cu sotul meu , 4 ani de prietenie si 11 de casatorie. Am ramas impreuna desi a inceput totul ca o iubire de vacanta . Din partea mea nu au existat fluturasi, am avut fluturasi pentru altii inainte, dar relatiile alea nu s-au terminat bine. Pe masura ce trecea timpul langa el,mi-am dat seama ca mi-e bine , ca-mi place sa stau langa el, ca-mi place relatia noastra si cum evolueaza , ca-mi plac planurile si viata noastra comuna si nu am mai vrut altceva, chiar daca nu simteam fluturasi si nu-mi tremurau picioarele cand aparea. In schimb simteam un profund atasament, simteam ca mi-e drag de el, ca mi-e dor de el, ca vreau sa ma tina in brate si sa-l tin in brate, simteam ca e bine ce se intampla si frumos.Pur si simplu am stiut ca el e alesul, m-am vazut in perspectiva cu el si totul a venit natural  si am inceput drumul nostru impreuna fara sa ne gandim prea mult . Si eu m-am intrebat la un moment dat daca n-ar trebui sa mai simt fluturasi, daca nu e bine sa caut pe altcineva cu care sa simt ce as fi vrut sa simt, dar pana la urma am ales rational , m-am analizat si pe mine si mi-am dat seama ca sunt si eu suficient de implicata sentimental ca sa pot construi ceva pe termen lung. Daca ce simteam eu nu era suficient nu l-as fi incurcat, pentru ca el era foarte indragostit. Am invatat ca exista mai multe tipuri de iubiri si ca si sentimentele mele sunt reale si profunde, chiar daca nu aveam fluturasi . Am ales sa cred ca am mai crescut si eu si ca exista sansa ca fluturasii sa fi fost apanajul iubirilor mele adolescentine si ca acelea nu m-au dus nicaieri, pentru ca desi erau foarte intense ca sentiment si iubeam orbeste, nu erau oamenii potriviti pentru mine pe termen lung.

Acum pot zice ca nu m-am inselat, am ales bine, avem o casnicie frumoasa, cu bune si cu rele,un copil , am evoluat impreuna , am realizat lucruri, suntem apropiati , avem sentimente statornice , implicare, respect.

Cred sincer ca atunci cand apare persoana potrivita , stii, pur si simplu stii.Vine din tine si nu te mai intrebi daca e bine sau rau. Stii ca exista riscuri , dar ti le asumi, pentru ca flerul tau interior iti spune ca e bine.

In cazut tau, cred ca desi ai 32 de ani, inca nu ai suficienta maturitate emotionala. Si te bantuie niste frici si anxietati interioare care nu te lasa sa te bucuri si sa traiesti asa cum ti-ai dori. Ele trebuie explorate in terapie , pentru ca exista rezolvare, dar trebuie o terapie bine condusa care sa te ajute sa depasesti  traume si blocajele interioare. De asta esti asa framantata si plina de nesiguranta.

O sa gasesti raspunsurile cand se va face un pic lumina in interiorul tau si o sa fii mai sigura si pe ce simti sau nu si pe ce vrei si crezi ca e bine pentru tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare - ce inseamna de fapt fluturasi?  [batcap] 

 

Cum definiti voi? Cred ca fiecare defineste diferit. Eu si dupa ani de relatie sunt apropae intotdeauna foarte fericita  sa il vad (acasa ma tin dupa el ca un catelus vreo 2-3 minute cand vine), dar picioarele nu mi s-au taiat decat la primele 2-3 intalniri cand aveam emotii. Da, dor imi este...

 

Chiar sunt curioasa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...