Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 1


Recommended Posts

gina, traiasca google, Grey's anatomy si Doctor House! [soricel] [soricel] [soricel] [pup]

Mama ei de treaba, pe mine m-au pacalit, ii urmaream cu sufletul la gura, episod de episod, insa ............ mie nu mi-au dat diploma de medic [batcap] [:-)))]

 

Eu am zis ca o sa mai fac proba si o sa mai beau vreo 2 zile acelasi ceai, sa vedem daca o sa creasca iar productia. Initial am pus-o pe seama hidratarii, insa au fost (si) alte zile in care beam foarte multa apa, beam si bere fara alcool si nimic. De ceaiul de tei chiar nu auzisem ca ar influenta lactatia......... deci nici macar pe efectul placebo nu pot da vina :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 720
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

neata,

 

arrya, ce de par are victor... a mea are o chelie de toata frumusetea.. iar cu sanii moi sau tari, ti-au mai spus parca fetele, nu sunt un indiciu ca ai sau nu lapte...eu de la bun inceput i-am avut si inca ii mai am moi si am muult lapte... nici macar o data nu i-am avut foarte tari

 

voiam sa zic referitor la ce spunea lady ca bebe doarme doar pe o parte... si eu dorm cu ea in pat, dar o mut cand in dreapta, cand in stanga mea, in functie de sanul din care ii dau sa manance, deci nu exista sa doarma doar pe o parte

 

din experienta mea, la naturala te recuperezi mai usor... daca sunt probleme cred ca depinde de mana medicului si cum te "lucreaza"...eu a doua zi aproape ca nu mai aveam dureri, iar cand am iesit din spital deloc. ar mai fi si cat de mult respecti indicatiile medicului, ca aici e baiul, nu se prea poate sa nu stai deloc in fund, sa nu faci mari eforturi, daca chiar se cere... dar asta e valabil si la ceza

 

eu singura data cand am experimentat o crestere a lactatiei a fost cand am baut un pahar de bere....cu hidratatul nu prea beau in general multa apa pentru ca nici inainte nu o faceam, decat sa imi potolesc setea, dar nu extra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neața!

 

Si eu m-am recuperat fizic super dupa nastere naturala. Nu am avut nici taieturi, nici hemoroizi, nici durere. Am fost foarte putin constipata dar e normal. Plus ca intr-o saptamana, burta a dispărut.

Eu beau asa:bere fara alcool, ceai de lactatie (fenicul, anason, marar si ce mai are),iau pulbere de schinduf, si dupa cum stiti, nu am asa mult lapte :).

 

Maddutz, eu am citit niste studii si cica nu s-a descoperit nicio legatura intre consumul de lichide si cresterea lactatiei. Si la fel si cu mancarea. Scria ca intr-adevar, la femeile subnutrite, lactatia e afectata. Atat. Din contra, un consum de lichide mai mare de 2.5 l, de ex, poate face mai mult rau decat bine.

La mine nici macar efectul placebo nu functioneaza :).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut normal au trecut 7 sapt dar de pe la 4 sapt nu mai ma doare nimik nu mai m nici lohii tot de atunci iar durerea de la taietura a fost mica firele s au dus repede. Deci eu m am recuperat repede. Dupa o sapt de la nastere era doar un disconfort la taietura. Burta s a retras si mai am doar 4 kg de dat jos. Inainte de nastere aveam 60 kg acum am 64. Deci eu ma bucur ca am nascut natural fara dureri si m am refacut repede. La 4 sapt am fost la control si nu am avut nici un disconfort la control cica se retrasese bine totu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

antibioticele omoara sau impiedica inmultirea bacteriilor, antiinflamatoarele trateaza un proces inflamator.

inflamatia presupune prezenta unui edem (se umfla zona respectiva), se inroseste si zona este dureroasa.

deci, antibioticele sun antibiotice, antinflamatoarele sunt....alta mancare de peste.

 

tratand cu antibiotice, omorand agentii patogeni, indirect tratezi si inflamatia (daca este produsa in urma agentului patogen). dar numai indirect.

intr-un tratament corect, daca inflamatia este produsa de un agent patogen (bacterie) se asociaza antibioticul cu antiinflamatorul.

mersi mult maddutz, ce raspuns clar am primit:) am facut un furuncul(cred, ca medic nu m-a vazut), si toata fesa dreapta imi e inflamata, deabia umblu, nu pot sta jos si doare ca dracu'. si mf mi-a zis sa iau augumentin 2zile (ca cica cu ala pot alapta), si eram curioasa daca se duce inflamatia sau ce. mersi again.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu sunt plictisita rau. Au plecat musafirii si chiar daca tot inchisa in camera stateam, mai vorbeam si eu cu ei, ma simteam mai bine. Acum, iar nu am chef de nimic. Nu stiu ce sa fac. Am mai si citit ca la unele femei dureaza alaptatul 5-10-15 minute, ce taare. Si eu ma chinui cate 2 ore :((((. La seriale nu am cand sa ma uit, nu mai pot face nimic/nimic :((. Voi cum va tineti moralul ridicat?

Cu greu! :)))

La mine dureaza putin alaptatul, dar nu inseamna ca e neaparat si bine. Vad ca macar incercam o rutina de mancat la 3 ore.

 

Eu apuc sa dorm seara o ora, doua, ca sta sotul cu Miss.

In rest, un dus amarat pe zi :(

Ce seriale??! Abia mananc si mai diretic prin casa sa nu arate ca cocina pana vine sotu.

Mai iesim in parc, dar vin lesinata de oboseala. Miss e fresh, ca doarme in landou :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deea, da nu prea se recomanda, pentru ca intr-adevar trece in laptele matern. dar 3 zile, 1/zi poti lua. trece in mica cantitate si nu-i face rau. tu te plangeai ca are ceva bubite fetita. chiar ar ajuta-o pentru ele, numai ca trece in prea mica cantitate.

asta in ceea ce priveste supozitoarele. cu unguentul poti sa te dai linistita, nu trece in sangele matern, e cantitate mult prea mica si nu se absoarbe in organismul mamei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult maddutz, ce raspuns clar am primit:) am facut un furuncul(cred, ca medic nu m-a vazut), si toata fesa dreapta imi e inflamata, deabia umblu, nu pot sta jos si doare ca dracu'. si mf mi-a zis sa iau augumentin 2zile (ca cica cu ala pot alapta), si eram curioasa daca se duce inflamatia sau ce. mersi again.

eu ti-as spune sa iei 5 zile, sa fie macar tratamentul complet. poti lua si ibuprofen de 400 mg, 3-4 pe zi. (ibuprofenul e antiinflamator)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...