Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestile Ghetarului: Pe ape linistite...


Recommended Posts

Bun de dimineata si de la mine ...ok, e pranz.

 

Eu si cu Zikilina ce mai avem nervi de panik atak ...bine, zikilina are coama de nervi, eu doar de vreo doua dushuri ...eu in schimb am vene, desi si alea spunt cam obosite in ultima vreme ...Zikilina se sperie de scoala, eu de HR de la serviciu. Mi-a scos barbatul o hartie in care spune ca prezenta parintilor a fost obligatorie pentru immediate care ...am chibzuit cu barbatul si o sa pun cererea de zile in email, cu scrisoarea atasata ...o s-o copiez si pe VP-ul de HR, adica Sefa babei ...daca ma refuza, sa ma refuze in scris. O sa spuna ca in spital, eu nu am fost "primary care" chiar daca am fost acolo pt immediate care ...desigur, o tehnicalitate interprtabila de limbaj ...dar o simt, baba asta se lupta cu mine, pur si simplu nu vrea, are impresia ca imi face un favor si nu il merit.

 

I-am zis barbatului ca daca imi raspunde NU pe email, abia atunci sa ma duc in audienta la Directorul General ...ala cu care fumeaza Baba. Barbatul nu mi-a dat raspuns la asta, cred ca e sigur ca se rezolva cu scrisoarea de la doctor ...eu zic ca NU.

 

Asa ca, ma perpelesc ...

 

Alex e bine, ba l-am si pocnit azi de bine ce e ....pentu ca juca WII cu Flavia, tenis, si normal ca nu avea putere in dreapta si indemanare in stanga si frate, facea niste crize, si urlete de nervi ...i-am zis o data, ca WII este pt relaxare si fun ...daca se enerveaza si plange, il inchid ...dupa care, a patra oara, l-am inchis ..

 

".da de ce, dar ce am facut, dar n-am tipat, dar nu sunt suparat, dar aveam fun ..."

"copile, taci ca te trimit sus"

" I don't care, nu ma duc sus, nu vreau, ...etc,etc,etc"

 

jap ...o palma peste fund si tarat sus pe scari in timp ce imi tziuiau urechile de urletele lui si nervii mei ...sus l-a incasat barbatul care l-a pus la TV, sa vada un meci de soccer ...

 

Jos, de nervi, m-am ucat sa dau cu aspiratorul si am inceput panika nr 2 ...daca asta, de la infectia asta, a facut ceva probleme de comportament ...ca am citit eu pe net ca strepul asta da Compulsive Disorder ...oare asa se manifesta compulsive disorder?

 

Cand l-am chemat la masa se linistise...cuminteeeeee, de parca nimic nu se intamplase ...desigur nici o scuza.

 

Asa ca Zikilica, nu vrei sa punem la comun, nervii tai ca sunt mai multi si venele mele ca sunt mai experimentate ...acestui joint venture, eu ii donez lama, ca e mai tocita si poate taiem mai putine ...

 

Poate maine tu vii cu 10 la examen si eu cu zilele de concediu inapoiate, asa ca sa incepem business-ul in plin succes ...ah, si nu te speria ca tu ai 8-10 examene si eu numai un conflict de depasit, ca viata mea de zi cu zi este o panica generala, stressul este a doua mea natura, gasesc sa ma agit si dintr-o scama pe covor ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 484
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ziki, bafta la examene !

 

Buflea, complicat la voi acolo cu HR-ul; la noi daca seful da ok-ul HR-ul nu are nimic de zis. Si nu se baga ei la inregistrat zile de concediu, la noi in team e jobul meu de ex (avem un sistem unde inregistram vacanta sau boala-asta de la a 6a zi, deci 5 zile stai acasa fara probleme si fara scutire de la medic; HR-ul verifica in sistem doar daca ti-ai luat zilele de vacanta conform legii, restul chestiilor minore nu ii intereseaza). Pt ingrijire copil ai 3 zile pe an conform legii, dar apoi daca e seful de acord poti sta cu copilul cat e nevoie. Plus ca daca mergi la medic sau la autoritati, nu trebuie sa iti iei concediu.

Lumea in general nu face abuz, dar am mai avut si colegi care profitau de asta. Eu cu boala nu ma joc; stiu ca nu e bine sa minti ca sigur se va intampla.

 

Maine sarbatorim 12 ani de relatie...ce au trecut anii...ne-am indragostit chiar intr-o zi de Paste :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi merge foarteeeeeeeee greu forumul! Abia se incarca! Nu stiu daca o sa pot trimite mesajul asta, dar incerc.

 

Aqai, as putea sa trimit si eu un mic ajutor pentru acest charity daca au un cont paypal? sau poate pot sa trimit tie si tu le dai lor acolo local? [flo]

 

 

Strumphi, cred ca poti dona direct pe site-ul lor

 

http://www.mom2momafrica.ca/

 

pe mine m-au impresionat mult, e o mama ca oricare dintre noi care s-a pomenit "filantrop din greseala" si face tot ce poate sa ajute acei copii si sa le dea fetitelor o sansa in plus in viata. In tanzania, traditional la scoala merg doar baietii, in general tatii nu accepta ca fetele sa mearga la scoala. are multe eleve ale caror mame sunt vaduve....

 

si zona e chiar langa kilimanjiaro, cei care fac scoala si vorbesc engleza au sanse mari sa lucreze in turism, e infloritor acolo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, cred ca poti dona direct pe site-ul lor

 

http://www.mom2momafrica.ca/

 

pe mine m-au impresionat mult, e o mama ca oricare dintre noi care s-a pomenit "filantrop din greseala" si face tot ce poate sa ajute acei copii si sa le dea fetitelor o sansa in plus in viata. In tanzania, traditional la scoala merg doar baietii, in general tatii nu accepta ca fetele sa mearga la scoala. are multe eleve ale caror mame sunt vaduve....

 

si zona e chiar langa kilimanjiaro, cei care fac scoala si vorbesc engleza au sanse mari sa lucreze in turism, e infloritor acolo

 

Done! Thank you! [flo]

 

 

Eu cautasem online dar la cate rezultate am primit nu stiam care e ala bun. Sper sa stranga si restul de bani cat mai curand si fetitele sa poata merge la scoala. Toti copiii au dreptul la scoala si educatie, dar nu toti pot face lucrul asta. Pe mine m-a impresionat un documentar de pe BBC acum cateva sapt in urma, cu copiii din Africa care trebuie sa munceasca pe plantatiile de ceai pentru a-si sustine familiile, doar cat sa aiba ce manca toti...atat de trist...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult tare de suport, strumphi!

 

ce e mai tragic e ca sunt atat de multi afectati de HIV, unul din baietii care au nevoie de sprijin pt a merge la scoala va ramane singur, tatal lui nu mai e, mama si fratele lui nu vor mai fi in curand... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brrrrrr, la noi e frig frig frig. Si eu tocmai ce m-am intors de la ziua migrantilor unde am stat afara la o masa incercand sa impart pliante si sa entuziasmez poporul pt programul nostru. Am inghetat pana in dinti, am mancat paste italiene facute de o italianca (miam miam) llipie turceasca facuta de o turcoaica (miam miam) si un ceai nedefinit facut de nu se stie cine, dar precis a lasat cu entuziasm plicurile de ceai acolo cel putin 15 minute ca mai mult de doua guri nu am putut sa beau. Lumea s-a distrat, au fost dansatori alabanezi, greci si indonezieni, cantece rusesti si din toata lumea. S-au impartit stegulete (bzzzz, eu l-am pierdut pe cel romanesc in graba pe care am avut-o sa ne stangem catraifusele si sa ne caram la caldurica), baloane si bomboane.  Iar comunitatea turca si-a facut un diiiitamai cortul cu perne, covoare si sofale si faceau mancare ca la sezatoare (bai, de ce nu avem si noi romanii asa comunitate? No bine, nu stiu decat doua familii de romania, una dintre ele am cunoscut-o azi  [:-)))] , da tot ma uit cu jind la cat de uniti sunt ei).  

 

Daca nu se intelege nimic din ce  am scris, iertare, mi-e creierul inghetat bine de tot.

 

Mai vreau sa ii urez verisoarei Ziki, spor la examene, spor la hahait cu fata de 15 ani si la batalii din ochi cu cealalta mandra, spor la mangaiat pisica si la facut bai in multimi  [soricel] .

 

 

asteptam sa te dezgheti! si ma bucur pentru ocazia pe care ai avut-o; cu tot frigul pare sa fi fost o experienta deosebita!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziki, tinem pumnii!

Michelle, poti te rog sa-mi pui inca o data link cu gratarul tau care si afuma? Poate si alte modele? Multumesc!

Buflea...si-a revenit copilul! He heee...ce linistitit era in spital cu febra...nu? Bine, stiu...il preferi asa ca acum [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, deosebit a fost ca a fost prima oara si eu i-as fi tras pe toti trecatorii de maneca. Ailalti erau deja blazati. 

 

Uite asa am aflat insa ca in Germania poti depune cerere ca parinte la scoala sa iti invete copilul si limba materna. Daca ai norocul sa fie suficienti parinti care sa ceara asta in zona ta, statul plateste un profesor de limba pt 4 ore pe saptamana - alea devin obligatorii pt elevii ai caror parinti au facut cererea dar la sfarsit primesc si un atestat (daca se reuseste sa aiba profesor pe un interval de timp suficient). Albanezii si grecii au asa ceva la noi in oras, dar de exemplu au stat albanezii pe tusa un an ca nu au avut profesor. Oricum interesant, mai ales pt aceia care stau in zone mai puternic "romanizate".

 

Maine merg sa traduc cuiva la agentia de someri si imi cam tataie fundul sa o fac bine, ca e tare important pt saracii oameni sa iasa bine pt ei. Tot pt prima oara... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea nu conteaza primary caregiver sau immediate - tot aia e in fond. Pune in scrisoare ca esti legal guardian si ca a fost nevoie de tine sa iei decizii critice cu privire la tratamentul copilului, care nu se pot lua in absenta parintelui - gen aprobat proceduri, semnaturi pt interventii chirurgicale etc

Ca nu se atinge nimeni de un minor cu acul macar fara acceptul parintelui, cum sa stea singur in spital?

Oricum, sanatate la baiet, ma bucur ca si-a revenit si e bun de urecheat ..

 

ah, si mai vroiam sa zic ca m-au fermecat pozele Elydei  [il]

 

pinguini, mai puneti poze please  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...