Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestile Ghetarului: Pe ape linistite...


Recommended Posts

Servus pinguini...nu am citit tot ce ati scris, dar raspund pe scurt....

 

Daiopri, nu am poze cu frizura  [:)] dar o caut pe net, poate o gasesc.. ..si mercic de urari...aseara am fost la restaurantul indian in 2...si apoi am baut un pahar de sampanie cu familionul  [alcool] si dimineata m-am trezit cu durere de cap si cu greata....dar stiu de ce (insa nu pot spune aici, ca avem si un domn printre noi  [:)] )...asa ca azi am stat acasa.....am dormit pana la 12...acum mi-e mai bine...

 

Strumphi, sa stii ca in Elvetia nu sunt cersetori...aparusera acum ceva timp, dar a intrat politia in ei si au disparut...si erau rromi de origine romana, veniti din Franta....si populatia e mereu informata si rugata sa nu le dea bani....aici cersetoria e interzisa....daca te prinde politia iti ia banii..si daca esti prins de mai multe ori, mergi si la inchisoare...

 

Revin mai tarziu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 484
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua la ghetar, de mult n-am mai intrat pe net. 

Sa zic repede: Buflea felicitari ca ati invins lupta si ca sunteti acasa, Eva la multi ani, sa va fie de bine vacanta la Strumphitza, Elyda si cine s-a mai plimbat.

Noi am profitat de weekend lung, ne-am pus bagajele in masina si am fost la Paris de joi pana dumnica, sau mai bine zis pana luni dimineatza.

Mult prea frumos, am venit rupti, nici n-am apucat sa descarcam pozele ca abia ne mai miscam prin casa ieri seara, dar sper ca au iesit faine :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, da de unde cumpara frumusetile astea de costume si rochii? Eu caut de ceva vreme costum popular din zona Dambovita-Arges, care bineinteles nu se pupa cu restul Munteniei. Adicatelea in zona mea se poarta fota. Fota care e diferita de fota moldoveneasca. 

 

Daca reusesc candva in urmatorul cincinal sa mai scap de 5 kg, imi fac cadou un costum popular. 

 

Aschiutza, tu cauti asa ceva? Adica fota de Campulung Muscel ? Gasesti la magazinul de artizanat din oras sau daca ai noroc pe la targul orasului. Eu am primit-o pe a mea de la soacra mea, ea a mostenit-o de la mama ei ... e o lucratura acolo de numa, mi-e si mila sa o port ca sa n-o stric, numai la zile festive. Craciun, Paste, Rusalii ...ca asa e traditia la noi la biserica, asa de frumos e ... toata Romania intr-o singura biserica, din toate zonele tarii vin oamenii in costume nationale.

Si editez zicand ca indiferent de kilograma, tipul asta de fota avantajeaza enorm silueta ca e ca dreapta si ingusteaza optic.

post-17407-0-62950900-1399389742_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre implant: presupunand ca structura si densitatea osului permite implantul, presupunand ca nu trebuie aditie de os artificial, orice implant are o durata limitata de viata. Normal...

Fiind eu la dentist, cu alte probleme, dar avand deja o propunere de implant la activ, cat timp stateam sa ma anesteziez, am avut o discutie cu o rezidenta (medicul titular nu era de fata) in care, inginereste, o intrebam despre "fisa tehnica". M-am lamurit, fata foarte isteata...la termenul de garantie m-am muiat, adica cinstit-cinstit fata zice ca (practic) durata de 10 ani este una realista, iar cazuri de desprindere dupa 2-3 ani sunt destule.

Teoretic, se spune altceva.

Care e realitatea...nu stiu.

Dar daca ai doua radacini bune...de ce sa-ti pui altele artificiale?

Mama mia, Rufus, pai la cat costa un implant, sute de euro (sau bate mia de euroi?), doar 2-3 ani sa tina in unele cazuri?? Nasol de tot asa...

 

Cum ziceam, probleme mari dintii astia... chiar sunt speriata un pic pe tema asta, ce m-o astepta in timp, pentru ca intr-un interval relativ scurt de timp (4-5 ani), mi-am facut la lucrari dentare cate nu mi-am facut in toata viata mea de pana atunci :(

Noroc ca pana acum nu s-a lasat cu extractii dentare,  in afara celor de minte (extrase toate, in cei 4-5 ani de care spuneam) + 4 nervi pierduti + muuulte carii serioase...

Asta este, de la nasterile copiilor mi se trage [:)] (clasic in cazul multor femei), sper doar sa mai stagneze procesul, sa nu ajung in alti 4-5 ani fara dinti... trag de ei cat pot, ma duc la dentist, respect igiena...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai costa implanturile 1000 de eur? Nu prea cred. Eu am 2, sa imi traiasca, minunate. De 8 ani, nicio buba nu am cu ele. Nu se diferentiaza cu nimic de ceilalti dinti. O coroana separata face mult mai repede linia aceea neagra de separatie cu gingia .... asta din experienta mea bineinteles.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici preturile sunt de la 4000+ /dinte. sotului nu-I acopera  nimic asigurarea ca cica nu e grantat "implantul" . mi-e groaza daca are nevoie de implant la cati bani treb sa dea.

 

eu nu intleg ce e cu implanturile de o zi de care vb rall. aici la un implant e procedura de citeva luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti aici preturi aici la dentist...o plomba simpla de la 300 fr in sus...implanturile mii de franci....si nu exista asigurare pt dentist...adica exista, dar platesti cam 100 fr/luna si ei iti acopera oricum doar un procent ft mic din costuri....ceea ce nu se merita.....nu am probleme cu dintii, merg de 2 ori pe an la curatat...iar daca voi avea probleme, merg in Germania...acolo e mult mai ieftin. 

 

Marcia a avut un aparat dentar pe cerul gurii, sa-i mareasca maxilarul de sus (care era mai mic ca ala de jos)...totul ne-a costat vreo 2000 fr...din vara are nevoie de aparat dentar normal, asta pt ca dintii de sus sunt mult spre dreapta, asa ca 2 care au cazut in dreapta nu au loc sa iasa (plus ca sunt incrucisati)...ne costa totul pana la 10 mii fr (perioada e de cativa ani)....dar se poate plati in rate, spre norocul nostru  [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...