Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestile Ghetarului: Pe ape linistite...


Recommended Posts

Neata si de la noi.

 

Mi-am inceput ziua cu un mare gol in stomac, de dimineata a plecat si soacra de la mine, asa ca din acest moment sunt official singura pe baricade. Mi-e un pic teama, desi sincer nu stiu de ce, n-as avea motive sa nu ma descurc, dar e un sentiment ciudat sa stii ca n-ai voie sa dai gres cu nimic in urmatoarea perioada, ca o luna jumate cel putin (adica pana la vacanta fetelor) o sa fiu si mama si tata cu norma intreaga. Eu sper sa ma descurc, dar un ghimpe de indoiala tot am.

Ma bucur ca barbata-meu e ok in Anglia, de vineri incepe efectiv lucrul, acum era in plin proces de intrat in legalitate (toate formalitatile necesare angajarii, de la deschiderea de cont pana la obtinerea de NINO). Sa speram ca jobul va fi ok, si va rezista acolo 1-2 luni, spune el ca asta ar fi minimul necesar ca sa poata sa-l schimbe (pana ii iese NINO, pana incepe sa aibe rulaj bancar - desi n-am prea inteles eu care-I legatura rulajului bancar cu schimbatul jobului, dar ma rog). Plus ca daca va schimba jobul trebuie sa-si caute si alta locuinta, ca jobul actual vine la pachet cu cazarea, asa ca e neaparat necesar sa gaseasca un alt job semnificativ mai bine platit, ceea ce nu pare imposibil, tinand cont ca acum are probabil putin peste minimul lor pe economie (care nu se compara cu minimul romanesc, e cam de vreo 8 ori mai mare la ei).

In fine, sper sa se potriveasca socoteala de acasa cu cea din targ, si fiecare sa se poata tine de plan, el de job, si eu de copii.

Mickyyy, tinem pumnii. Sigur te vei descurca si tu in tara si el in UK.

Si chiar daca nu va fi perfecta casa la orice ora, si chiar daca uneori mai comanzi pizza ca nu ai timp, chef, putere sa gatesti, si daca mai ramane cate un exercitiu nefacut din teme ... nu va fi o mare problema, nu ?

Fii optimista si ... organizata si va fi ok [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 484
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sa stii ca am vazut si pe grena si pe rosu, eu am ales-o pe negru sa mi se potriveasca cu mai multe ii ca am si pe alb si pe bej ba chiar si pe culoarea untului ... si negrul e mult mai versatil. Plus ca mai si subtie un pic ...stii tu fixuri de femeie care mereu trebuie sa fie mai slaba si mai slaba si din ce in ce mai slaba. ....

By the way, arati super bine, te-am admirat in poza de ziar, si daca intr-o poza d-asta luata la repezeala de departe arati fain, in realitate sigur arati mult mult mai bine.

 

Muhahahaaaa, eu sunt bruneta, nu blonda, da? 

 

Amu parca parca imi dai si mie idei cu fota neagra.  Tu de unde ai cumparat-o? Direct din tara sau online?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!!

 

Gata inca un examen! Eu va scriu ca la "dear diary"...

De data asta am scris cu un deget in nas, vorba francezului. Scriam si ma uitam in jur cum toti pufneau si suspinau, si apoi m-a palit gandul: poate oi fi eu pe langa subiect. Ca in legea aia a lui Murphy "cand tu esti relaxat si toti in jurul tau se agita, poate ca nu ai inteles amploarea problemei" -  [alcool] Dar am continuat mai departe, pe principiul ferice cei saraci cu duhul, ca a lor e nota cea mai mica.

 

Mihaela, exact asta voiam sa zic si eu, cred ca fericirea consta in a putea spune obiectiv: pentru mine e cel mai bine aici unde sunt. Dar pentru asta trebuie sa mai scoti nitel nasul afara, sa mai pui in balanta si sa compari. Vorba aia - cand ma privesc, ma detest - cand ma compar, ma admir. Azi sunt in ziua parabolelor, observ.  [:-)))]

 

Monica, o sa fie superb! De vizitat e un loc extraordinar, daca tii nasul in sus, vezi istorie pura. Numai cand tii nasul in sus sa tii o mana pe geanta, e plin de "bulangii" langa "bulangerii", ceva de speriat. 

 

Roxana, in Irlanda sunt aproape numai chipsi cu otet. Si cei cu Guinness, of course! Au ajuns la asa o finete de oteteala, incat ai chipsi cu otet balsamic de nu stiu unde cu sare de mare din nustiuce mare, otet din vin de nustiucare cu sare grunjoasa de nustiuunde, si tot asa. Dar cred ca stii deja, ei pun otet pe cartofii prajiti, la fish and chips, totul balteste in otet  [:-)))] Stomacuri rezistente, imbibate in strat gros de alcool din frageda pruncie, clar!

 

Mickky, mult spor! O sa treaca foarte repede, ai sa vezi. Si gandeste-te ca Mr.Ziki a ramas 6 saptamani cu doi puradei (din care unul de 1 an), fara mine, cand am venit eu in Irl. Si s-a descurcat, n-avea incotro. Think about that! Si tu ai si fete mai maricele cu care te mai poti ajuta la o adica, sau care inteleg de vorba buna (cred!). O sa fie bine, ne mai intrebi una alta, si trece timpul! Succes!  [flo2]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citit si eu ultimele 2 pagini [:)]

Ziki, mor de ciuda ca eu pierd din relatarile tale; cine stie, poate in weekend recuperez; esti cea mai tare, nu uita asta [flo2]

Viv, parca mi se strica si mie frigiderul [:-)))] sa iei nr telefon ca altfel singur la mine vine un mosulic [:-)))] (acuk vreo 2 ani la inot as fi vrut sa ma dau incepatoare si sa cad brusc in bazin... aveam Turbo niste instructori [:I] )

Corina, ca mi-am adus aminte; intre 16-18 mai e festivalul turcesc in Herastrau.... multa lume, gratare, ceaiuri, muzica, praji facute in casa de cei din comunitate si poate vin si cei cu Ebru.... ce zici?

Rall, cele pt tiroida dureaza mult, de obicei; dar nu stiu de ce

Mickyyy, cu siguranta faci fata; multa bafta si tie dar si sotului

In rest sper ca Buflea a rezolvat cu HR-ul, si ca toata lumea e bine si sanatoasa pe ghetar!!!

Bye!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Standul nostru de la sarbatoarea de duminica a aparut intr-unul din ziarele locale pe care nu le citeste nimeni. Dar bineinteles sunt si eu in poza aia, arat groaznica ca ma ciufulise vantul si eram deja sub forma de statuie ranjitoare, dar ma pot mandri cu a doua aparitie in presa locala , harrr harrrr http://www.waz-online.de/Gifhorn/Gifhorn/Uebersicht/Internationales-Kulturfest-lockt-viele-Gaeste-auf-den-Marktplatz

 

 

Bravo aschi, vedeta noastra!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...