Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Povestile Ghetarului: Pe ape linistite...


Recommended Posts

Aici asigurarea pt dentist este considerata asigurare suplimentara...iar pt asigurarile astea suplimentare poti fi refuzat...si inainte sa te accepte trebuie sa mergi la dentist sa-ti verifice ala toti dintii..si dupa iti spune asigurarea daca te accepta sau nu....asa a fost si la Marcia...am fost la dentist si pt ca dentistul a zis ca s-ar putea sa aiba de aparat dentar ne-au zis pas...adica nu va puteti asigura la noi....daca te accepta, platesti oricum ft mult lunar, 100 fr min; iar asigurarea iti acopera doar un procent sau pana la o anumita suma...adica mai bine renunti, ca tot aia e....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 484
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Despre noi :

 

..mai am una in lucru, si anume barbatul care ieri a fost la dentist si i-a spus ca are paradontoza si tb sa ii scoata niste dinti in valoare de $40k si sa ii puna implanturi de $20k

 

Pentru ca a avut si dl Pana prin acelasi diagnostic, cu mentiunea ca , daca nu face tratamentul , aditie de os & co , ramane fara dinti intr- o luna de zile , am batut la usa altor 4 cabinete stomatologice pentru confirmari . Scorul a fost de 4/1, aka, exista o retragere de gingie , un inceput de paradontoza , da' uite ca au trecut 3 ani de atunci si n-au cazut.  Si e si ea pe grade , daca se misca dintele fata- spate , e gradul unu , daca se misca circular, e gradul doi.  Aha , si foloseste pasta de dinti parodontax ! El zice ca este eficienta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer , nu cred ca mai exista locul ala descris de tine ! Succes la probat rochii. Noi am comis-o duminica, si noroc cu dl. Pana , ca nu ( mai ) rezistam :)

 

ralcat , daca ajungi in Piata Dorobanti , Amzei sau Tineretului , sigur gasesti cirese.

 

Aschi, te-am vazut si te alinti [pk]

Strumfita , avem pasiuni comune  [:)] diferenta e ca tutermini ce incepi  ;)

 

ziki, scrii asa de haios  [il] , mult succes !

 

julia , chiar nu mai intra ? [fri]

 

gata, merg la film. 

 

Pa !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele,

 

eu am fost in urma cu vreo 3 ani la un dentis, mi-a dat estimate for 10 mii ...sa stea el 10 mii de ani pana ii dau eu banii astia.

deci dintii din fata toti sunt buni, neatinsi dar vroia fiecare masea la care am plobe sau coronae facute in Romania sa-mi "resccoata  nervul" ca nu sunt trtate canalele cum trebuie...ce sa mai ...nu am stiut cum sa ies mai repede.

 

am fost la dentistul acutual, un tip tare de treaba, fain...40 de ani, inalt...brunet...fac si eu ca vivi...

asta mi-a spus clar, da nu sunt facute bine dupa standardele de acum,  dar daca nnu te-au suparat de 25 de ani de ce sa umbli la ele?

la o masea la care mi-a pus plomba l-am rugat cu cerul si cu pamintul sa-mi faca root canal preventiv si nu a vrut, ca nu trebuie...l-am pus sa promita ca daca ma doare maseaua in timp el plateste totul...

 

sotul are coroanele pusee in Romania, din 2008...unele s-au mai stricat pivotii, le-a mai lipit la dentistul meu...tine de ei cat poate. next move va fi implanturi .

dar aici nimeni nu vroia sa-I faca lucrarea fara operatie de maxilar ca are underbite...doar in Romania a gasit un dentist tinar si curajos...sa-I dea Dumnezeu sanatate, care s-a bagat si ia facut-o. 

 

si noi cred ca am face la fel , bilete de avion si via Romania in caz de ceva cu dantura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, asa i-am zis si eu ...daca tot cad dintii astia, de ce sa-i scoatem inainte pe bani ...asteptam sa cada si apoi punem placa.

Nu i-a placut ...cica imi convine sa vorbesc ca nu sunt in pielea lui ...well, mamicule, esti old boy, asta e adevarul ...daca arunci o privire in buletin, vezi cat de aproape de 50 esti ...cad dintii, doare genunchiul, las' ca mami te iubeste si in baston ...nu mi s-a parut ca l-am convins, cred ca nu de dragostea lui"mami" ii era lui teama ...

 

Ah, sa va mai spun una ...ce credeti ca luna asta, fix luna asta, Baba Cloanntza a facut o greseala in payroll ...pe care fireste, am gasit-o eu. Direct la CFO m-am dus, facand pe proasta ...nu inteleg, mi se pare ca ceva nu se leaga, pare ceva gresit in salarii dar nu sunt sigura ...a sunat-o, a pus-o sa modifice ...bine ca nu a trebuit sa o sun eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea, vecinilor mei cand au avut de platit vreo 7000 pt urgente cu fetita, Kaiser-ul le-a sters datoria. a zis cca o data in viata le permite asa ceva, dar erau cu Kaiser de cand au nasscut-o , de ani de zile numai Kaiser au avut toata familia. prima data le-a dat payment plan...apoi dupa discutii cu supervisorul....supervisorilor...le-a spus , gata nu mai platiti nimic. 

sunt tare curioasa la cat te adduce spitalizarea si toata chestia cu alex.

 

 

si eu ma gindeam la Julia. Julia, daca ne citesti...vino inapoi!

 

buflea, chiar cu 60k in Romania iti faci si casa...ce nebunie cu dentistii aici.

 

 

ziki deci te descurci la examene, bravo!...raspunsul cand ti-al da , dupa fiecare aori cand le dai pe toate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o dentista romanca aici  [:)] am fost cu mama la ea, ca eu nu am probleme....si am mai trimis prieteni romani la ea....super de treaba; are nume unguresc, dar vorbeste doar romaneste  [:)]

 

Buflea, cineva acolo sus are grija de baba  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici e 10% din valoarea facturilor; pt Marcia max.700 fr /an....la mine ceva mai mult...aici se plateste si pt  copii asigurare, nu exista asigurare pt familie...complicat sistem de asigurari au elvetienii...cand a avut Marcia meningita si am stat 10 ore in spital la urgente, au luat totul pausal, pt 1 zi,1400 fr...asa ca am platit 140 fr..

Pt Marcia am asigurare ca sa pot merge la orice medic vreau in Elvetia...deci nu imi poate impune asigurarea ce si cum...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...