Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Povestile Ghetarului: Pe ape linistite...


Recommended Posts

eu stiu ca tarifele care le-au negocciat cu asigurarile pe alea treb sa le foloseasca deci sa nu-ti puna in carca tie mai mult.

vecina, i-a luat la rost cu fiecare procedura in parte(a ajutat-o maicasa care e doctor inrusia)...ca multe procedure erau trecute pe invoice si nu fusesera facute, sau nu au fost neccesare...si doar au bijbiit ei cand nu stiau ce are copilul.

 oricum buflea, stiu ce te ateapta...nu va fi usor....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 484
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aschi, si eu cred ca te alinti. Si mai cred ca nici sefa nu stie ce e ala un pinguin adevarat.:))

Nu mai zic de preturile la dintii vostri. Sunt de neimaginat pt Ro. Si nu sunt de la aparate, aparate tot de- alea sunt si aici, unii le platesc in rate, unii iau SH so oricum nu sunt atat de scumpe incat sa justifice diferentele de pret. Materialele nici ele nu mai sunt nici aici din secolul trecut, poate nu sunt nici ultimile descoperiri, dar nici generatii vechi. Cred ca, mai degraba, e exploatata la maxim obsesia americanilor pt dantura, uitand ca unii merg la dentist de nevoie, nu pentru "dinti de un alb stralucitor".:)

 

Viviana, gata frigideru'? Sau .. deja nu mai conteaza asta.:) Mai vine si maine? Si poimaine?

 

Seri, imi amintesc si eu cat am umblat dupa tinuta de banchet de clasa a 8a. Si nu gaseam nimic in magazine pe atunci. Pana la urma, mi- am facut ceva la croitoreasa, dintr-o rochie mai veche a mamei, un voal. M- am simtit foarte importanta. :) Am fost si la Costinesti atunci, pentru o jumatate de zi, asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonsoir mes chers amis manchots,

 

Nu mai stiu cine mi-a sugerat sa-mi dau cu sparyy special in ureche, dar eu tot fac temeneli pana-n pamant cu mainile ridicate: Ave, Ave

Mi-am amintit ca am Humex ear spary si a mers. Nu mai ticaie nimic si orice o fi fost acolo ori a murit ori si-a luat zborul.

 

Numai maine nu-i vineri cand vine din nou la firigder.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, asa i-am zis si eu ...daca tot cad dintii astia, de ce sa-i scoatem inainte pe bani ...asteptam sa cada si apoi punem placa.

Nu i-a placut ...cica imi convine sa vorbesc ca nu sunt in pielea lui ...well, mamicule, esti old boy, asta e adevarul ...daca arunci o privire in buletin, vezi cat de aproape de 50 esti ...cad dintii, doare genunchiul, las' ca mami te iubeste si in baston ...nu mi s-a parut ca l-am convins, cred ca nu de dragostea lui"mami" ii era lui teama ...

 

Nici placile nu mai sunt ce au fost odata [:)]

Prietena mea cea mai buna (35 de ani are) are placa pt. dintii de sus  (a facut chimio cand era mica, i-a afectat f mult dantura). Arata f bine / natural si nu are neplaceri cu ea [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai vorbiti de dinti, ca voi avea precis cosmaruri la noapte! 

 

Asigurarile medicale sunt unul dintre motivele pt care nu as putea sa ma mut in USA. La cat am fost de bolnavicioasa din copilarie pana acum, vai de fundul si buzunarul meu! Si asa dentistii ma costa o avere, in perioada de sarcina am dat vreo mie de euro pe toate cele (spitaliazarea 10 euro pe zi, ambulanta 10 euro, medicamente samd). Dar: la copii mici spitalizarea e gratis (inclusiv pt parinte), nasterea e gratis, operatiile importante sunt gratis. Si daca esti somer si daca esti batran ramai asigurat. Platim noi taxe gramada de ni-i se duce jumatate din salariu, dar daca e sa picam nu picam jos de tot... 

 

Vivi, bine ca ai scapat de zumzait. Sincer, nu stiu cum rezisti tu cu tinitus, eu am avut doar  o zi tarait in ureche si nu am putut sa fac nimic. 

 

Alina, ce as vrea eu sa ma alint. Dar hainele mele zic altceva (mai, poza din profil nu va pun nici sa ma bateti, da inca arat gravida luna a sasea  [fri] ). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Aschi, super aparitie..imi aduc pe prima..cand dansai in costume populare si Andreia te-a ginit din prima [:)]

 

Simonna, pe cand e petrecerea?

 

Karu, zi macar doua vorbe despre intrevederile avute..macar asa de comparatie..ca la mine numai minusuri se spun..

noi suntem de saptamana viitoare cu evaluarile clasei a 3-a: mathe, scris corect si citire (13,20 si 22 mai): Vera Tests. habar nu aveam de ele [fri]

 

Strumfi, multzam de info. [flo2]

 

Michella, gradina e la 800 de metri de casa...deci nu e departe mergem pe jos si udam rosiile. Castravetii au murit ca ne-am grabit, dar am pus seminte din nou, am cules deja prima capsuna..

 

Paradontoza [soc]

..pe mine ma chinuie de 5 ani..am fost si in ro si in de la multi dentisti..off..unul la fel s-a oferit sa imi scoata dintii ca imi pune el altii...

in fine, Paradontoza e o boala a gingii.

:(1) se ridicat gingia binisor (2) sangerarea gingiilor  ..boala asta o cam ai pe viata, depinde cum o prelungesti.

ce tratamant am facut io in final: un medic destept mi-a luat proba de la gingii a descoperit bacteria si a prescris exact antibioticul potrivit. Asa ca mi-a prescris si doua zile de concediu, tot el a scris la asigurare ca am nevoie de tratamant ( si a preluat costurile) si intr-o zi mi-a curatat jumate de fata si apoi cealalta.

apoi am platit din buzunar si tratamentul la radacina cu laser (210 E). au trecut 8 luni de atunci..gingiile arata mult mai bine si nu mai sangereaza. Dar stiu ca o sa inceapa ..

intre timp asigurarea imi prea si costul unei curatari profesionale odata pe an, si una o platesc pe cont propriu.

Si mai folosesc:

- Gelul copiilor de Elmex

- Apa de gura chlorhexamed ( o data pe saptamana ca ingalbeneste dintii ) si in rest Listerine

-am luat periute pt periajul  intre dintilor

-periutza electrica;

- tot imi zic ca imi iau periuta din aia cu apa..

 

aveti mare grija cu paradontoza ca tare greu i-am dat de cap.

 

In DE copii pan la 18 ani au totul 100% gratis, egal de cat castiga parintii: egal ca-i sigilarea maselelor sau operatie...asa info de pus la catastif

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...