Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Povestile Ghetarului: Pe ape linistite...


Recommended Posts

neata neata

 

Rall bestiala axioma aia cu erectia [:D] mi-am lipit un ranjet pe fata de dimineata [;)]

 

 

vin cu o intrebare..nu ma sariti va rog. [flo2]

 

Am o pretena, care isi doreste bebe, dar are dureri menstruale crunte mi s-a recomandat deja Lornoxicam, 8 mg.

 

alte opinii & pareri?

 

opinii legate de ce? ca ii trebuie o ecografie care sa vada daca are ceva probleme uterine, si apoi tratament. i-au dat un antiinflamator... 

 

Ziki, e tare misto babuta ta [;)]

 

Ralcat, eu nu am vazut cirese in piata la noi, dar la noi a si fost mai frig... banui ca sunt de prin Spania sau Grecia.

 

azi am o zi incarcata de hartoage doaaamneee ce le urasc :(

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 484
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monica, la Paris eu una nu mi-as pierde jumatate de zi cu turnul. Am preferat sa merg sus la Sacre-Couer, nu astepti, ai o vedere faina (dar si un miros de pipi bestial). In timpul in care amicii mei au vazut turnul , eu am vizitat muzeul D'Orsey ca eram innebunita dupa impresionisti la vremea aia. Cel mai fain e sa te plimbi seara cu vaporasul pe Senna, sa calculezi timpul sa pleci pe lumina si sa te intorci spre inserare cand se aprind peste tot luminile.  [pk]

Merci de pont, aschiutza. Nici eu nu vreau sa pierd ore intregi la coada... 

Plimbare pe Sena vreau neaparat sa facem. Chiar din ce punct al Senei s-or face plecarile? Banuiesc ca gasim la fata locului un orar, ceva...

 

Vreau sa mergem si la Sacre Coeur si Montmartre. Chiar Ziki, sunt in locuri apropiate basilica Sacre Coeur de Montmartre, aceeasi zona? Sau sunt locuri/zone total diferite?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Vreau sa mergem si la Sacre Coeur si Montmartre. Chiar Ziki, sunt in locuri apropiate basilica Sacre Coeur de Montmartre, aceeasi zona? Sau sunt locuri/zone total diferite?

Relativ apropiate din cate imi amintesc. Montmartre e un cartier. Dar noi am parcurs rutele importante ale Parisului pe jos, asa ca la mine apropiat poate sa insemne altceva.

 

Sacre-Coeur e asezata in varful colinei Montmartre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna

Ral, la noi in piata nu erau cirese aseara, dar probabil in pietele mai mari poti gasi.

Pentru fetele din uk, am si eu o intrebare, aveti idee ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a putea fi childminder acolo?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata neata

 

 

 

 

 

opinii legate de ce? ca ii trebuie o ecografie care sa vada daca are ceva probleme uterine, si apoi tratament. i-au dat un antiinflamator...

c :(

Da sa traiti!

 

A Facut analize & Co Are dureri menstruale in continuare...

Medicamentul i l-a recomandat cineva cu acceasi durere nu dr. Edit: voi sunteti toate fericitele Madame fara dureri?!

Io am scapat de ele dupa a doua nastere: parca muream si inviat apoi :(

 

Monica , la Turn am fost in Martie 2013 si parca biletu era 14€ si redus 9,5€ .

La sacre & montmarte am ajuns cu metroul parca pe 30.12 tot Anu trecut . E si moulin Rouge e tot in Zona. Montmarte e cartieru in care e Biserica sacre si piata e renumita prin Perzenta pictorilor...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

didi, spune-i prietenei tale sa incerce urmatorul remediu : cu doua saptamani inainte de ciclu, sa bea in fiecare zi o cana de ceai de galbenele.

cunosc pe cineva care se tavalea la propriu de durere in acele zile si, dupa ce a primit acest sfat din partea unei babute de la ea de la tara, a incercat si durerile au disparut. singurele metode care o ajutau erau fie injectii cu algocalmin (intamplarea se petrecea in 90-91), fie se "magnetiza" cu tzuica de la tara (practic se imbata ca sa nu mai simta durerile). nici nu se putea ridica din pat sau sa se tina pe picioare in acele zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, cam asa eram si io..cam doua zile eram scosa din circuit..voma & diaree… mi-am facut de cateva ori injectii cu agocalmin singura..de cateva ori in picior nu stiu ce am facut  odata ca nu mai puteam misca piciorul, vai ce m-am speriat..evident ca nu spuneam la nimeni, eram in gazda la liceu..apoi am evoluat mi-am facut la fund..pana cand am facut prea la suprafata ca s-a infectat..iar nu spuneam la nimeni. Am o cicatrice pe masura…pan la facultate cand m-au facut colegele de camin pachet si am ajuns la polizu si am primit anticonceptionale si s-au ameliorat simtitor pana am ramas insarcinata..cu ele.

 

Roxana, pretena mea implineste 36 in toamna. De vreo 4 ani incearca copii.. Nu are rani, i-au facut teste de hormonale si-s ok.

Dar mi-a fost asa mila de ea, parca ma vedeam pe mine.

 

Monica, hai ca cel mai simplu am intrat pe net si am vazut pretul biletelor..pan sus 15E si copii 10.5 E. Scump nu ar fi, daca compari cu Turnu Londrei unde intrarea e 22 Lire.

 

 

 

Noua ne-a placut si in arcul de Trimf si apoi pe jos lana la Louvru. Copii mei nu-s amatori de orase asa ca pot umbla maaaax doua zile cu ei..mai bine renuntz. De asta Londra nu i-am luat si  toata lumea a fost ferice. ..dar ii asteapta Barcelona in vara ..mda sunt rea.  Noi am mai vazut-o odata dar aprofundez acu.

 

 

 

  EDit: ca tot scria ZIki..azi e liber in Franta...infrangerea fascistilor..ce mi s-a parut interesant in Fr ca limba germana nu e trecuta printre cele cu explicatii..iar in Turn explica in vreo 7 limbi prin difuzoare..dar nu si in germana..

 

In schimb la LO e peste tot..

 

 

Piticul meu a facut ieri singur clatite..spre maaare surprinza a bunicilor..care nu-l credeau in stare.. [alcool]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, pretena mea implineste 36 in toamna. De vreo 4 ani incearca copii.. Nu are rani, i-au facut teste de hormonale si-s ok.

Dar mi-a fost asa mila de ea, parca ma vedeam pe mine.

 

Monica, hai ca cel mai simplu am intrat pe net si am vazut pretul biletelor..pan sus 15E si copii 10.5 E. Scump nu ar fi, daca compari cu Turnu Londrei unde intrarea e 22 Lire.

 

 

 

Noua ne-a placut si in arcul de Trimf si apoi pe jos lana la Louvru. Copii mei nu-s amatori de orase asa ca pot umbla maaaax doua zile cu ei..mai bine renuntz. De asta Londra nu i-am luat si  toata lumea a fost ferice. ..dar ii asteapta Barcelona in vara ..mda sunt rea.  Noi am mai vazut-o odata dar aprofundez acu.

 

 

 

 

Didi, merci pt detalii. Mama ce scump e in Londra! 

Ia zi-mi, in martie 2013 cand ai fost tu, erau cozi imense? Sau a fost acceptabil?

 

Noi incercam sa facem un program cat mai prietenos pt copii, ca vreau sa se simta si ele bine. Combinam diverse atractii care sa fie ok si pt ele. Mai bagam si un muzeu, vedem, ne mai impartim in privinta statului cu copiii, daca chiar vrea cineva sa vada anume ceva (merg si bunicii cu noi, de aia ziceam ca ne mai putem imparti in functie de ce vrea neaparat cineva sa faca) dar in general mergem pe o linie prietenoasa cu copiii. Ii antrenez de pe acum, le pun sa mearga pe jos [:-)))]

 

Obiectiv vorbind, fetelor mele (micute inca) le place sa viziteze diverse, atat cat am fost cu ele (pe aici prin tara), un muzeu, o biserica etc... se plictisesc la un momkent dat, dar pana atunci e ok, si nu se plictisesc extram de rapid..ma rog depinde si de monument...

 

De ex. m-au "omorat" cu Turnul Chindiei, ala din Targoviste, lsi Curtea Domneasca, tot complexul ala, la care, in decurs de 2 ani, cred ca au mers de vreo 7 ori.... si inca mai vor. Cand merg la tara in vacanta, cu parintii mei (la casa/curtea unde au trait bunicii mei), de fiecare daca, in fiecare sejur la tara, trebuie mers si la Turnul Chindiei. Merg cu tatal meu, le place, urca pana sus, exploreaza totul. Cand s-a nimerit sa fim cu totii, am mers si eu, cred ca de 1-2 ori... Alaturi de complex este gradina zoo, pe care o stiu pe dinafara, fiecare animal stiu unde isi are cusca...

Le-am zis sa urce/coboare in turn de vreo 5 ori, ca ca fie antrenate pt Tour Eiffel, Arcul de Triumf, sau pe unde om mai urca [:-)))]

 

Imi mai aduc aminte si de vizite caraghioase.

1. Cand avea Andreea vreo 2 ani si un pic, am mers cu ea 2-3 zile la mare in septembrie (cea mica a ramas acasa in anul ala, avea vreo 9 luni), si intr-o zi am mers la Acvariul din Constanta, sa vada copilul pesti... Andreea pe vremea aia la peste zicea "pece". Intram toti 3 inauntru si intr-o fuga nebuna Andreea: "aici un pece, acolo alt pece, pece mic, pece mare, inca un pece, si gata hai sa plecam" [:-)))] Cred ca vizita a durat cu indulgenta 5-10 minute... ca si asa acvariul ala e mic de tot...

2. Anul trecut la Hunedoara la castel, de data asta fetele mai mari, 6 ani Andreea, apoape 5 Ana Maria...  Vizitam noi castelul, stiti cum e cu multe sali, urci, cobori... Rezista fetele bine, ne-am pozat pe terase cu niste armuri, am vazut fantana, am citit povestea, in fine, ne apropiam de sfarsit, Ana intreaba "mai intram in multe pesteri?"  [:-)))]. Ea salile alea se asociase cu niste pesteri, ca tot te aplecai, coborai pe diverse scari....

 

De asemenea am urcat pe Arcul de Triumf din Bucuresti, cand a fost deschis, speram sa urcam si la cel din Paris...

 

Sa-mi spneti va rog si mie cum sa pun 2-3 poze si apoi cum pot sa le iau, ca sa nu ramana in spetiul public mult timp

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...