Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Baby, nu.s mereu de acord cu tine, dar acum iti impartasesc pctul De vedere. Totul depinde de copil, daca e pirpiriu si sensibil nu te apuci sa.i dai corba.

Ce.i drept, demontam tot ce.i vechi fara a lua in seama ca asa "demodat" am fost crescute si noi.

 

Nasa.mea a inceput diversficarea la doua luni cu ambii copii pt ca nu avea lapte in tzatze si nici bani pt cantutati industriale de lp (atat cat cereau copii).

Dar fiecare isi simte copilul si stie cand trebuie facut pasul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cum spuneam, nu trebuie generalizat. Ce ma scoate pe mine din sarite nu sunt parerile divergente. E normal sa existe. Ci chestiile spuse cu titlu de postulat. E prima data cand imi sare mustarul dupa mult timp. Dar nu poti compara un copil care la 4 luni o sa aiba vreo 8-9 kile, cu unul care o sa aiba 5. Ca nu mananca la fel si nu se satura la fel. Si daca la 4 luni nu se satura cu 200 ml de lapte si-l vezi ca dupa ce mananca isi suge pumnul, orice medic cu scaun la cap o sa-ti recomande sa incepi incetuc diversificarea.[/quote

 

Baby nu e vorba de nr de kile ci de faptul ca stomacul lor nu e pregatit inca. Binenteles ca fiecare face cum crede, dar citeste linkurile puse de Bujor si de Maddutz.

 

Andika diversificarea nu tb sa fie prilej de groaza... citeste un pic despre autodiversificare/ baby led weaning. O sa incerc sa gasesc si cartea care n-a convins pe mine la fata.

 

Lady, fetele au dreptate..nimic n-o poate inlocui pe mama, asa ca lasa gandurile negre si bucura-te de bebe.

 

Alex, si eu de abia astept sa treaca perioada asta... sa stea in fund, sa il pot smotoci si sa ne jucam impreuna...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai corect e sa spui ca fiecare face cum crede, cum simte, cum doreste sau cum citeste. Si eventual sa dai un sfat, care poate fi insusit sau nu. Repet, pe mine ma enerveaza ciocanelul in masa si acel "asa nu" spus cu titlu de lege.

Vali, m-ai facut sa rad. Esti o scumpa. Pai tu masori "vechimea" teoriei dupa varsta copiilor tai?

Didi, nu cred ca 50 ml de supa strecurata de legume la 4 luni ii nenoroceste stomacul dar cum am spus, fiecare face cum crede

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

Maddutz, tu esti ca politicienii nostri. Tot ce e acuma e bun, tot ce e vechi e rau. Chestia e ca toate se iau dupa tine de parca ai fi guru. Daca tu nu dai nimic in afara de lapte pana la 6 luni, asa fac si ele. Apoi nu-i bai ca la 6 luni laptele nu mai e suficient. Il lasam sa urle sau eventual il lipim cu scoch de tzatza ca de, nu mai prididim cu alaptatul. Nu zice nimeni sa-i dai pita cu slanina la 4 luni, da sa condamni medicul ca-i destupat la minte si stie ca nu toti copii-s la fel, deja mi se pare prea mult.

Fetelor, nu tot ce-i nou e bun. Nu va transformati copiii in cobai. Adica faceti ce vreti da sa nu va mirati daca la 2-3 ani umblati cu ei pe la doctori ca-s sensibili si vai de capu lor. Mai intrebati-va si mamele ca nu-s proaste. V-au crescut pe voi, sanatoase. Spre deosebire de generatiile mici, care-s niste bolnaviciosi. Si nu-mi bagati faza cu 'atunci mancam altceva" ca nu tine.

Julia, iti dau un sfat. Poti sa-l urmezi sau nu. Eu nu ma supar. Incepe mama diversificarea linistita la 4 luni. Dar lasa perele pe mai tarziu. Dupa 1 an. Incepi cu supica de legume, in care ai pasat prin sita un morcov. Dup-aia treci la calciu-gris, pe care-l gasesti la farmacie. Dup-aia la pireu de cqrtofi, tot din sticluta. Sau poti si cu lingurita, daca o ia. Dintre fructe, incepi cu mere. Mar pasat cu biscuiti. Da asta un pic mai incolo. Sucuri de fructe eu una nu i-as da. Inca.

Baby, ce zici tu aici nu-i mai putin postulat decat ce zice Maddutz doaar ca e in cealalta directie.

 

Cel mai bine e sa aiba toata lumea acces la informatie si pe baza ei sa-si ia deciziile. Ascult-o si pe bunica daca-ti pare inteleapta, asculta si ce zic doctorii, citeste si ce zic organizatii ca world health organization si ia-ti apoi decvizia cu care sa fii tu ca mama impacata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fete

 

iar se incing spiritele pe aici [fri] nasol, fiecare cu parerile ei

eu incep diversificarea la 3 luni, si puteti sa dati cu rosii daca vreti sau cu biciu

baiatul meu nu se mai satura cu lapte (desii i-am luat lapte praf normal nu-i mai dau dietetic ) toata ziua isi suge pumnii si il vad eu ca nu e satul, dar daca ii mai dau lapte il refuza

asa ca incepem incet incet cu putin suc de morcovi, putina supita de legume

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu sunt un caz cu pb la stomac de digestie din cauza ca mama a inceput diversificarea devreme.Dar macar ea nu avea acces la nicio informatie.Stomacul copilir nu PREGATIT de alimente solide INFORMATI.VA!! Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...