Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

Ni, io am gatat cu subiectul asta.

 

Deeaioana, vesti bune. Am sunat la Agentia de plati sa intreb de dosarul de indemnizatie. Vezi ca daca depui dosarul la primarie pana in data de 5 iti vin banutii incepand cu luna urmatoare. Deci nu exista pauza de nu stiu cate luni ca in alte judete. Am uitat sa intreb o chestie. Fetelor, poate stiti voi. Daca mie mi s-a terminat concediul de maternitate in 30 aprilie iar dosarul il depun, sa zicem, la jumatatea lui mai, am indemnizatie pe toata luna mai sau numai de la data depunerii dosarului?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ni, io am gatat cu subiectul asta.

Deeaioana, vesti bune. Am sunat la Agentia de plati sa intreb de dosarul de indemnizatie. Vezi ca daca depui dosarul la primarie pana in data de 5 iti vin banutii incepand cu luna urmatoare. Deci nu exista pauza de nu stiu cate luni ca in alte judete. Am uitat sa intreb o chestie. Fetelor, poate stiti voi. Daca mie mi s-a terminat concediul de maternitate in 30 aprilie iar dosarul il depun, sa zicem, la jumatatea lui mai, am indemnizatie pe toata luna mai sau numai de la data depunerii dosarului?

Din cate stiu eu, ai indemnizatie de la finalizarea concediului de maternitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, s-a starnit furtuna [:-)))]

Trebuie sa intru pe forum cu echipament de protectie?

Baby s-a cocotat deja la tribuna si gesticuleaza (aproape) violent [:-)))]

 

Repet, pe mine ma enerveaza ciocanelul in masa si acel "asa nu" spus cu titlu de lege.

 

Saracuta de tine, tu suferi si de "sindromul ciocanelului", datorita meseriei tale (oare poate fi considerata o boala profesionala?).

 

Deci s-au constituit doua tabere (aproximativ); diversificare de la 6 luni vs diversificare de la 2-3 luni. Este foarte adevarat ca unii copii sunt crescuti cu lapte de vaca indoit cu ceai (inca se mai practica) si sunt sanatosi, nu au probleme nici dupa 30-40 de ani (cunosc asemenea oameni).

Intr-o anumita masura, problema diversificarii este similara cu problema sterilizarii biberoanelor si altor obiecte care vin in contact cu bebe mic.

 

EU

Lui Mihai nu i-am dat absolut in afara de lapte pana la 6 luni. abia dupa ce a implinit 6 luni am inceput, incet, incet, diversificarea. Ce pot spune e ca a mers foarte greu, abia il convingeam sa accepte un aliment nou, si acum este un mare sclifosit.

Oare am gresit? Oare este sclifosit din cauza ca am inceput diversificarea tarziu?

Nu stiu, stiu doar ca am facut asa cum am simtit ca e mai bine.

Am ascultat sfaturi din diverse surse (pediatra lui, rude, studii etc), le-am filtrat si am decis eu ce si cum sa fac.

La fel voi face si acum, la Maria :)

 

Este evident pentru mine ca doctora lui Mihai (care acum este cam departe de noi) si actuala doctora sunt total diferite, pot spune ca-s la poluri opuse: doctora de acum - medicul meu de familie de foarte multi ani -  am constatat in mai multe situatii ca ea este mai "de moda veche" sa zic asa.

Chestia e ca eu personal nu iau de bun tot ce e nou sau tot ce declara o organizatie sau alta.

Spunea doctora ieri cum sa ii dau sucul de fructe/morcov (incep cu o lingurita pe zi, bla bla) si cred ca ma uitam un pic mai altfel la ea, ca ma intreaba la un moment dat: stii de la Mihai, nu?

Zic: stiu, desigur, insa la el am inceput diversificarea de la 6 luni.

Ea mi-a replicat ca 1-2 lingurite cu suc de fructe pe zi nu inseamna diversificare, ca diversificarea inseamna o masa intreaga cu altceva decat lapte (inca un aspect in privinta caruia cele doua doctore sunt opuse: cea de la Pitesti spunea ca, dupa fiecare masa cu altceva decat lapte, sa-i dau si san).

 

Monica, somacul copiilor nu va fi niciodata "complet pregatit" pentru solide, tocmai de aceea diversificarea se face treptat, nu i se da gratar si sarmale de la inceput. Dar tu siti deja, esti la bb2, ca si mine [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julie da ochii fiicei mele se cam deschid dar alta nuanta de albastru mai frumoasa.Am aflat ca si o bunica de.a sotului avea ochii albastri.Sotu deja e stresat cred ca d.aia nu voia fata mai ales ca el a fost maaare crai.Dar e toopit dupa fi.sa.Asta mica are acum parul exact ca a lui negru si ondulat.Dar ii cade si i s.a parut sotului ca s.a deschis-fiindca e mai rar. Si imi zice aseara "daca nici fata n.o sa semene cu mine mai facem un copil" ha ha si el nu voia nici 2.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa spun ca daca mai asteptati 1-2 luni cu diversificarea adica sa incepeti la 4 luni nu.ar fi un capat de tara.Asa e Gina cum spui tu dar nici sa incepi diversificarea la 1 luna .

Recunosc mie imi e fff comod cu alaptatul asa ca pana la 6 luni doar lapte.

Fetelor imi pare rau ca va chinuiti cu alaptatul,va rog sa nu va suparati.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa spun ca daca mai asteptati 1-2 luni cu diversificarea adica sa incepeti la 4 luni nu.ar fi un capat de tara.Asa e Gina cum spui tu dar nici sa incepi diversificarea la 1 luna .Recunosc mie imi e fff comod cu alaptatul asa ca pana la 6 luni doar lapte.Fetelor imi pare rau ca va chinuiti cu alaptatul,va rog sa nu va suparati.

Eu de la 4 luni ziceam, nu de la 2.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

referitor la indemnizatie... este cineva in situatia in care sediul angajatorului este in alt judet? printre actele necesare este o declaratie privind sediul angajatorului, stiti cumva de cine trebuie scrisa declaratia asta? de mine sau de angajator?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Sa vad ce-mi mai amintesc.

 

Eu am ochi caprui, sotul olive (adica verde cu caprui, parerea mea, el zice ca s caprui si ai lui), iar Miru are ochii albastri-gri. Eu sper sa ii ramana albastri.

 

Diversificare... si eu stiu ca nu e vb ca se satura sau nu, ci daca e pregatit stomacutul. In spital am primit tot felul de brosurele, iar in una dintre ele zicea de diversificare...semne cum ca e pregatit copilul de anumite alimente. Mie la cat imi place fatzuca ei cand vede tzatza si cum cauta sfarcul... as alapta o toata viata :))

 

A mea fatuca protesteaza in wrap, vomita, se intinde si maraie. Am reusit doar de 2 ori sa o pun sa fie linistita...o data adormita bine si o data semiadormita. Mai exersam. In carut. face scandal ( noi nu avem inca, dar l am luat al surorii mele ca ieri am avut de rez una alta). A stat 10 min cat sa as la jumatatea drumului si a inceput sa urle. Am luat o in brate cu o mana si cu cealalta impingeam carutul. Ne am oprit in parc, a papat, a adormit si a stat vreo 10 min, pana am aj la rest sa discutam meniul. Ca sa va fac in ciuda, ca voi dati mult ( la tara e mai ieftin, na), pe noi ne costa 56 lei meniul ( gustare calda, ciorba, fel principal, apa, suc, fructe, rontaieli pe masa). Mai tre sa ducem alcoolul, prajiturile si tortul).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...