Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

salut,

 

referitor la indemnizatie... este cineva in situatia in care sediul angajatorului este in alt judet? printre actele necesare este o declaratie privind sediul angajatorului, stiti cumva de cine trebuie scrisa declaratia asta? de mine sau de angajator?

La mine e asa, dosarul il depun la Buzau, insa in lista de acte nu apare nicio asemenea declaratie. Normal mi se pare insa sa o completeze angajatorul, cum sa "declari" tu referitor la sediul lor? Pe de alta parte, traim in aceasta tara, nimic nu e exclus... Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Julia, iti dau un sfat. Poti sa-l urmezi sau nu. Eu nu ma supar. Incepe mama diversificarea linistita la 4 luni. Dar lasa perele pe mai tarziu. Dupa 1 an. Incepi cu supica de legume, in care ai pasat prin sita un morcov. Dup-aia treci la calciu-gris, pe care-l gasesti la farmacie. Dup-aia la pireu de cqrtofi, tot din sticluta. Sau poti si cu lingurita, daca o ia. Dintre fructe, incepi cu mere. Mar pasat cu biscuiti. Da asta un pic mai incolo. Sucuri de fructe eu una nu i-as da. Inca.

Baby, crezi ca asta e solutia potrivita pentru un copil cu constipatie? Din cate stiu eu zeama de morcovi si fainoasele constipa si mai tare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andika, ma uitam la pozele lui Zoard, si am vazut ce mult deschide gura chiar si la biberon. A mea, si la bibe si la tzatza, arata de parca ar manca spaghete. M.am obisnuit asa. Nici nu ne mai chinuim cu atasare corecta.

la tzitzi nici el nu sta chiar asa:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

EU

Lui Mihai nu i-am dat absolut in afara de lapte pana la 6 luni. abia dupa ce a implinit 6 luni am inceput, incet, incet, diversificarea. Ce pot spune e ca a mers foarte greu, abia il convingeam sa accepte un aliment nou, si acum este un mare sclifosit.

Oare am gresit? Oare este sclifosit din cauza ca am inceput diversificarea tarziu?

Nu stiu, stiu doar ca am facut asa cum am simtit ca e mai bine.

Am ascultat sfaturi din diverse surse (pediatra lui, rude, studii etc), le-am filtrat si am decis eu ce si cum sa fac.

La fel voi face si acum, la Maria :)

 

Si eu sunt in aceeasi situatie...copi l mofturos...dar medicul pediatru zice ca nu are treaba cu inceputul diversificarii ci ca din doi parinti mofturosi a iesit copil mofturos... [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

referitor la indemnizatie... este cineva in situatia in care sediul angajatorului este in alt judet? printre actele necesare este o declaratie privind sediul angajatorului, stiti cumva de cine trebuie scrisa declaratia asta? de mine sau de angajator?

 

Silvia, in ce judet depui actele? Eu nu am avut nevoie de asa ceva acum 2 ani...cu domiciliu in Timisoara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine cea mai grea perioada cu V a fost 6-12 luni...se trezea noapte de dureri de burtica...clar stomacul lui nici atunci nu era pregatit, daca ii dadeam fructe seara clar nu dormeam vreo 2 ore in noaptea aia...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neața,

Didinela, ai autodiversificat-o pe fata? Când ai început? Cum a mers? E fitoasa la mâncare?

 

da. am inceput la 6 luni, a mers f bine, dar depinde ce asteptari ai - pana la 1 an baza in alimentatia lor e laptele, deci sa nu te astepti sa manance f mult. Ei se joaca cu mancarea, exploreaza, gusta... nu mananca cantitati mari.

 

acum Iulia mananca din toate, inclusiv picant, condimente...absolut orice mancam si noi, nu-i fac mancare speciala. binenteles, si noi incercam sa mancam sanatos :)

 

 

asta e cartea, poti s-o cumperi pe kindle sau s-o citesti pe scribd http://www.scribd.com/doc/78467704/Baby-Led-Weaning-The-Essential-Guide-to-Introducing-Solid-Foods%E2%80%94and-Helping-Your-Baby-to-Grow-Up-a-Happy-and-Confident-Eater

 

un rezumat:

sunt semne care arata ca e pregatit copilul  pt diversificare- poate sa stea bine in sezut, nu mai are reflexul de a impinge cu limba in fata..

 

Mesele de lapte raman de baza, pana spre un an - mancarea, cel putin in primele luni, se ofera numai ca sa incerce noi gusturi, texturi, sa experimenteze. Copilul se aseaza la masa in scaunelul lui (sau la mama in brate) si i se ofera in linii mari ce mananca parintii (binenteles, cu conditia ca parintii sa manance lucruri sanatoase!) - fructe, legume crude sau la cuptor, bucatele de carne, etc. Daca nu sunt probleme cu alergiile in familie sau alte motive pt a suspecta posibile alergii, nu e nici o problema sa-i oferi 2 sau mai multe legume/ fructe o data.

 

cel putin in prima perioada, copilul va trata mancarea ca pe orice alta jucarie - o studiaza, o apuca, o baga in gura... inca nu stie ca-i poate tine de foame. apropo, copilul nu se aseasa la masa cand ii e foame - masa pt el inseamna lapte in primele luni dupa ce incepe diversificarea, treptat o sa inceapa sa-si rareasca singur mesele de lapte si sa manance mai multa mancare.

 

ideea de baza este ca-i oferim mancare, dar nu-l fortam in nici un fel - daca nu-i bagam mancare pe gat, nici nu are cum sa se inece pt ca inca nu stie cum sa mute mancarea din partea din fata a gurii (unde o baga singur, repet) spre spate. Si mancam impreuna - copii imita gesturile adultilor, asa va invata ce sa faca la masa :)

 

binenteles ca se face mizerie, dar ne pregatim pt asta :)

avantajele ar fi numeroase - copilul se obisnuieste cu multe gusturi, invata sa se descurce singur (coordonarea intre ochi-mana-gura, cum mesteca, cum trebuie sa apuce diferite mancaruri, etc), isi controleaza singur apetitul (mananca cat are nevoie), e mult mai comod (nu trebuie sa prepari mancare separat pt el)...

 

copilul nu are nevoie de dinti ca sa mestece- Iuliei i-a dat primul dinte la 1 an si nu avea nici o problema sa rontaie cu gingiile. Dc le dai bucati de la inceput invata sa nu inece (o sa fie momente cand par ca se ineaca, normal ca esti langa ei, da ii lasi si o sa vezi ca scot singuri bucata - a adevarat, nu e pt mamicile panicoase :)) dar tb sa faci asta de la inceput - dc ii dai pasat nu stie cum sa se descurce si o sa se inece pe bune. Eu ii dadeam Iuliei bucati de morcov sau buchetele de brocoli - sa poata tine bine in manuta si sa molfaie. Uite si un filmulet cu ea la 6 luni, de abia incepusem sa-i dau solide

 

fiecare face cum crede ca e mai bine, dar vorba lui Bujor, trebuie sa avem toate informatiile

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...