Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata (eu acum m-am trezit, dupa ce am stat treji jumatate de noapte, bebele doarme dus inca :))

fetelor care ati depus dosarul pt indemnizatie, de ce acte ati avut nevoie?

Asta se cere de ex. la Sectorul 6: cerere (Anexa 6 la HG nr.57/2012);

actul de identitate al solicitantului - (copie şi original);

actul de identitate al celuilalt părinte - (copie şi original);

certificatul de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul (copie şi original), hotărârea judecătorească de încredinţare în vederea adopţiei sau de încredinţare a adopţiei, hotărârea judecatorească sau hotărârea comisiei pentru protecţia copilului pentru măsura plasamentului în regim de urgenţă (copie şi original);

certificatele de naştere ale tuturor copiilor născuţi după data de 1 ianuarie 2006 (copie şi original) sau livret de familie (copie si original);

certificat de căsătorie (copie şi original);

adeverinţă eliberată de angajator (Anexa 2 la HG 52/31.01.2011) din care să rezulte că persoana îndreptăţită:

a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei naşterii copilului,

nivelul lunar al acestora,

prima şi ultima zi de concediu de maternitate,

data împlinirii celor 42 de zile reprezentând concediul de lăuzie,

prima zi de concediu de creşterea copilului;

 

sau - dovadă privind veniturile realizate în anul fiscal anterior celui în care s-a născut copilul şi/sau dovadă privind venitul calculat în vederea plăţii anticipate a impozitului precum şi copia deciziei de impunere eliberate de autorităţile competente;

sau - dovadă eliberată de autorităţile competente, în cazul persoanelor care realizează venituri neimpozabile;

sau - dovadă eliberată de autorităţile competente, în cazul asociaţilor unici;

dovadă eliberată de autorităţile competente sau angajatori din care să rezulte data de la care solicitantul se află în concediu pentru creşterea copilului; în cazul persoanelor salariate - decizie de suspendare a activităţii (original sau copie conform cu originalul) ;

sau - adeverinţă studii/diplomă de absolvire, în cazul persoanele care au urmat sau urmează o formă de învăţământ universitar, postuniversitar sau liceal;

dosar cu şina din carton (coperţi întregi);

declaraţia celuilalt părinte (se completează în faţa funcţionarului);

pentru plata în cont bancar - extras de cont, deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Nexte Bank (fosta Romexterra Bank), B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST, Garanti Bank, Libra Bank, Milennium Bank şi ING Bank pe numele solicitantului;

Alte acte solicitate după caz

 

 

Sfatul meu e sa verifici cum sta treaba in sectorul / localitatea unde depui dosarul (unde ai adresa de domiciliu) pentru ca fiecare cere altceva, dupa cum ii taie capul lor de functionari publici cu legea in dinti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suzie, am zis ca o sa incep diversificarea la 4 luni pt ca nu mi se pare prea devreme. Oricum voi discuta cu medicul de famile inainte sa incep. Despre constipare am zis ca as avea mai multe posibilitati de "stimulare" kk dupa diversificare, nu ca incep neaparat din motivul asta.

In linkurile de la inceputul capitolului am vazut ca perele se afla printre alimentele care pot fi introduse inca de la 4 luni. Asta nu inseamna ca o sa ii dau zilnic "mancarica", doar incepem acomodarea.

Scuze daca m.am exprimat gresit, lipsa asta de somn....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pregatit lada frigorifica pt a incepe sa congelez fructele de sezon. In felul asta, cand va fi nevoie, doar le decongelez si ii prepar compotel si piureuri. Cele din comert contin zahar pe cqre vreau sa.l evit macar un an jumate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...