Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

Fetelor un sfat:Fata mea mananca numai san dar ieri urla cu sanul in gura.Eu am crezut ca urla pt ca sugea din sanu cu pb dar cand strangeam iesea ca din fantana arteziana cu 2-3 jeturi.Am cantarit.i acum 1 sapt si ieri avea mai putin.

Eu n.am dat pana acum importanta cantaririi dar ori i s.au terminat bateriile ori ce.o fi?

Singura pb e ca data regurgiteaza mult dar am fost la pediatra acum 2 zile si a zis ca regurgiteaza mult fiindca mananca mult.

N.am facut la ea proba suptului.

 

Monica, la noi se intmpla asta din doua motive: dureri de burtica sau a mancat mami ceva. Cand mananc ceapa verde imi refuza sanul, eu tin regim alimentar, nu strict dar am grija ce mananc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi am umblat azi prin oras dupa o parte din actele pt indemnizatie. Am mers cu tata, ca sotul e ocupat. Soacra tot zicea ca daca vreau vine ea sa stea cu fata pana rez eu una alta...dar tata pe ce post e? de sperietoare? Si nu am luat o. cand am aj acasa...avea prietene la cafea, la o poveste. Fata era adormita in scoica si ea repede se napusteste ca ce face fata? doarme fata? si se matzaie, ii pupa mainile obrajorii...pana o trezeste. asa face de fiecare data. Aaa...am surprins o azi pupand fata pe gura...deja am ganduri negre cu soacra... o vreme s a linistit...acuma iar incepe. tre sa comentez iar...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baby a mai dat unguru vreun semn?

Inca nu. A zis ca luna asta sau cel tarziu in iunie facem testul si ne auzim cand avem ceva concret de spus. Vad ca inca n-are nimic de spus. Eu nu mai zic nimic ca incerc sa fiu diplomata si sa-mi vad interesul desi ieri m-a mancat un pic sa-l blagoslovesc pt ca am ramas fara lapte praf si dumnealui nu da vreun semn ca l-ar interesa faptul ca fiu-so mananca si inainte de a iesi rezultatul testului, despre care oricum este extrem de constient care va fi. Dar daca putem aa taraganam lucrurile de ce n-am face-o?

 

Maddutz, scuze pt "latratul" respectiv. Eram in sevraj :)). Oricum, asta nu ma scuza. Dar stii ca te iubesc. :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bujor, nu s-a motivat, a zis ca ea nu recomanda, ca de-aia sunt optionale, nu obligatorii... N-am inteles nimic. Si cum aveam urma de bombeu pe fund, ca am inscris copilul tarziu, nu am mai insistat.

 

Aha, Ratustele, inteleg ca nu e musai sa le fac la 2 luni? Asta ar fi super. Pneumo chiar l-as face, te scapa de o gramada de boli nesuferite gen otita, deci ma incanta.

 

Pe 20 am programare la pediatra, si vaccinarea obligatorie, poate ma mai lamureste/sfatuieste ea.

 

Multumesc, fetele, de raspunsuri.

 

Eu nu prea am ce sa comentez, va citesc si mi se face carnea creata cand aud ce probleme aveti. Ma simt asa de norocoasa, sper sa mi-l tina Doamne-Doamne la fel de sanatos si cuminte. Parca mi-e si jena sa mai intervin pe-aici sa nu par ostentativ de linistita...

Kary, noi am facut Infanrix hexa la RM, cu vaccinul cumparat de noi (220 lei de la Bebe Tei si injectia gratis pe abonament). Pediatra de la RM ne- a recomandat sa mergem cu cel obligatoriu in lunile pare si de la 3 luni cu Rotarix si Pneumococic. Explicatia ei a fost ca oricum trebuie intepat de 2 ori copilul (un vaccin e oral) si nu are sens sa riscam sa apara complicatii de la ambele vaccinuri in aceeasi zi. 

 

Cele optionale sunt optionale pt ca nu are statul bani sa le dea gratis, dar ne-a spus ca restul tarilor europene le au incluse in schema obligatorie.

 

Eu am ales sa.l fac la RM pt ca dr de familie e cam cu fitze si a zis ca ala gratis nu il recomanda, dar ne face ea rost de Infanrix de la producator ...bla, bla, bla. Ea isi lua comisionul si oricum nu vroia sa.mi spuna la ce pret mi.l da pana in ziua cu vaccinul, asa ca am lasat.o cu ochii in soare si m.am dus la RM.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am lipsit mult de la apel si voi ati fost foarte vorbarete. Imi pare rau, dar nu cred caam timp sa recuperez tot.

 

Legat de alaptat, la noi e din ce in ce mai greu. L-am prins ca accepta sanul numai daca e lesinat de foame. Mi s-a intamplat de doua ori dupa plimbari lungi, dar din pacate nu pot sa-l tin nemancat atat, doar sa traga la san. In rest parca zici ca e otravit. Deschide gura, trage o data, vede ca e san si il scuipa. Apoi urla si o ia de la capat pana vin cu biberonul.

 

Nu stiu cum sa cresc lactatia daca el nu vrea sa suga deloc. Cu pompa e tare greu pt ca ar trebubi sa ma mulg la 2-3 ore, dar nu sta bebe linistit. Vrea numai la plimbare afara sau in brate. Uite asa ma plimb si 8 ore pe zi... Poate mai slabesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...