Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

salutari,

 

ratustele, din cate am citit, alaptarea nu face rau in sarcina...este posibil sa se schimbe gustul laptelui, dar nu ii face rau fatului sau sugarului... am citit povesti ale multor mamici care inca alaptau in sarcina si chiar si dupa nastere amandoi copiii in tandem (personal n-as putea/vrea asta, dar ideea e ca se poate)

 

fata mea are ochii de un albastru mai inchis la culoare si cred (sper) sa ii ramana albastri...eu ii am asa, sotul ii are caprui-verzui, dar ii prefer pe ai mei [:)]

 

azi am iesit la plimbare in marsupi,a mers foarte bine...a dormit tot timpul, vreo 2 ore si ceva...am luat sa testez marsupi si manduca...deocamdata ma declar multumita... o sa vad si cu manduca cum e, desi mi se pare cam "badarana".. cam greoaie, nu stiu cum sa explic...poate cand o sa fie bebe mai mare o sa mi se schimbe perceptia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Abia acum am reusit sa ma dau jos din pat se langa bebe :/. A plans, l-am plimbat/leganat...nu s-a linistit, l-am pus la san, a inceput sa ma suzeteze fericit, dar cum ma miscam, cum se trezea...acum sa vedem cat doarme singurel, avand in vedere ca a dormit cu mine langa el peste 40 de minute

 

Mda..in timp ce scriam mesajul, s-a trezit. Nu stiu ce sa fac ca sa scurtez orele de masa si sa am in continuare lapte...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum am reusit sa ma dau jos din pat se langa bebe :/. A plans, l-am plimbat/leganat...nu s-a linistit, l-am pus la san, a inceput sa ma suzeteze fericit, dar cum ma miscam, cum se trezea...acum sa vedem cat doarme singurel, avand in vedere ca a dormit cu mine langa el peste 40 de minute

 

Mda..in timp ce scriam mesajul, s-a trezit. Nu stiu ce sa fac ca sa scurtez orele de masa si sa am in continuare lapte...

pompa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andika, dar dacă-i dau doar bibe si apoi ma pompez, risc sa nu mai vrea la san. Eu daca bag pompa, o sa maresc orele de masa . Plus ca daca sunt singura, cum ma pompez cand trebuie sa-l calmez pe dl. Bebe?!

 

Dar tu esti ok? Imi pari putin suparata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andika, dar dacă-i dau doar bibe si apoi ma pompez, risc sa nu mai vrea la san. Eu daca bag pompa, o sa maresc orele de masa . Plus ca daca sunt singura, cum ma pompez cand trebuie sa-l calmez pe dl. Bebe?!

 

Dar tu esti ok? Imi pari putin suparata...

nu sunt suparata, mi-era doar lene sa scriu:)))

 

nu zic sa-i dai din bibe, ca intradevar ti-ar putea refuza sanul. dar intrebai ce sa faci sa-ti mentii lactatia. poti sa o si maresti cu pompa. Alex, nu stiu multe, dar de la suzetare nu se stimuleaza lactatia (consultanta mi-a zis). sanul GOL trebuie supt sau muls ca sa creasca cantitatea. suzetarea e doar frecarea sfarcului, apa de ploaie.

 

deci dupa ce papa bebe, ar trebui muls cu pompa, cu mana, cu orice (deci nu suzetat). macar 5 minute fiecare san. uite ca si la arrya a inceput sa mearga, desi era intr-o situatie similara.

nu stiu cum sa faci, inteleg ca plange bebe, dar cam asta ar fi de facut. mama ta nu mai e acolo? sa-l calmeze ea in alea 10 minute cat faci tu asta.

 

si iara nu stiu cum, dar eu l-as dezobisnui de suzetare. ca e ok sa adoarma cu tzitzi in gura, dar dupa ce adoarme ar fi normal sa il scoti, si el sa doarma mai departe. pacat ca nu-ti pot da sfaturi despre cum anume sa faci chestiile astea....sunt convinsa ca e greu asa, din ce ne povestesti. dar ceva trebuie facut. eu cred ca as fi cu nervii in pioneze tot timpul, daca nu m-as putea rupe de Zoard cate o ora macar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu am o mare problema cu insectele. Vine vara si apar tantarii, realizez ca nu pot folosi spray.uri si pastile, am dat comanda pt plasa de insecte, dar tot mai intra. Ma ingrozesc cand ma gandesc.

Voi ce folositi? O sa cumpar si baldachin pt patut, dar nu pot sa o tin numai acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ghiocei bucalati și frumoși! Toți!

 

Noi am fost afara cu slingul și pt prima data s-a trezit în timpul mersulu, cu ros de pumni și plâns. Am fost nevoita sa îl Alăptez în parc, dar evident ca nu l-am saturat :( acum diem cu bibe acasă cu lp.

 

Alex, am mai studiat și eu. Laptele se face când sânul e gol. Când e gol, corpul face alt lapte. Dacă nu se golește, nu se mărește producția. Cu cât se golește mai des, cu atât mai mult ar face. Însă, doar golirea primele jeturi nu e golire. Suzeteaza nu stimulează, are dreptate Andika.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...