Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


Recommended Posts

Hello,

 

Anca draga sănătate multa si distractie multa sâmbătă.

Eu intru zilnic pe forum când doarme Andrei dar nu scriu tot eu singura....

 

Si eu am avut nişte zile mai proaste. Mi-am rupt o măsea cu caju duminica si ieri am rezolvat-o. Alergia la polen mă termina si mi se umfla si un ganglion si acum mă tot programez la orl, alergolog, ecograf....

 

ANDREI se trezeste la 6.48 fix de câteva zile. Ne zapaceste toata ziua cu Tati toti...adica tati sa ii cumpere trotineta. I-a cumpărat deja cumnata asa ca am scăpat...dar pana o trimite ne zăpăcește. Cu bici fara pedale are o viteză ca abia ma tin după el. Dar e f cuminte. Nu ia nici o jucărie pana nu ma ia de mana si ma,duce sa întreb daca e voie si când nu o mai vrea o duce înapoi. Daca vine copilul a cui e ...si o cere o da fara nici o problema. Dar ii tot zic de câteva ori pe zi cat e de cuminte si cum îl iubeste toata lumea. Si daca e cuminte sta in fata cu tata la masina când o parcam in garaj. Sa vedem cat ne tine ....

Azi dimineata a păpat mamaliga cu iaurt, la prânz supa crema,de broccoli si tocana de ficat. Seara va papa chiftele de pui,la cuptor cu castravete verde.

 

Maine dimi păpăm,paste cu varza călită, apoi supa crema de brocoli si spanac cu ou fiert iar seara,încă nu stiu.

 

Ce sa va mai zic, stie sa arate T, m , o, f, g, p cu cuvinte spune tata si arata t, mama si arata m, P spune PE de la parter când apasa la lift, la,g spune gheie... de la greier si f arata furnica. Are un puzzle cu litere cu care se joaca si am vrut sa fie doar puzzle, sa nu îl învăț litere dar a început să arate P pe care îl stie de la lift, O cred ca a invatat de la mama mea ca de fapt zice ou, si restul tot pune mana si insista pana ii zicem ce e. Mi se pare cam,devreme....

 

O zi minunatata si astept vesti de la voi toate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ciao si din Vancouver :)

Anca, sanatate si petrecere frumoasa sambata!

 

si eu am tot intrata dar daca n-a scris nimeni... Eu sambata am dormit la pranz cu S, vai ce bine a fost! am avut o tuse nenorocita toata sapt. trecuta si noaptea era cel mai rau, am dormit f putin. Eram cam zombie... Acum e aproape pe duca, dar cand ma apuca cate un acces sa te tii! tusesc pana aproape sa vars, asa nasol este.

S a avut nasul iar robinet, dimineata vad ac au inceput sa se ingroase, deci e pe vindecate acum. Altfel e super activ, alearga, nu cred ca stie sa mearga. In parc deja se catara pe peretele special, ma uimeste!

 

cu mancarea  a stat mai prost din cauZA DE BOALA. Seara i-am tot facut mamaliga in lapte in loc de apa, si a mancat binisor.

Tratamentul meu merge bine, joia viitoare am transferul. Sper sa am ce transfera, ca unei tipe care avea 4 embrioni (eu am 3) primii doi au "murit" la dezghet si al 3lea nu s-a dezvoltat normal dupa dezghet, deci l-au pierdut si pe ala. Acum- cum o fi, ma pregatesc psihic si pt varianta asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, girls!

Intru pe fuga, intelegeti voi de ce [:-)))]

Am nascut sambata, 24 mai, a doua floare din gradina. O cheama Dalia-Andreea, a avut 2780g si 48 cm, ii seamana perfect lui Iris cand am nascut-o, deci acum imi seamana mie si, in cateva saptamani, se va schimba si va trece in tabara lui taica-su. Asta e, ma consolez sa fie ele sanatoase si frumoase, chiar daca nu-mi seamana catusi de putin.

Deocamdata e greu, mi s-a intamplat deja de cateva ori sa raman si vreo 2 ore singura cu ele, poate e mai bine sa ma confrunt cu amandoua cat de curand.

Operatia e naspa, mai mare ca la Iris, e mai grea recuperarea, ma doare mai tare, dar deja ce e mai greu a trecut, astept cu nerabdare sa ma refac 100%, sa ma pot ocupa si de Iris asa cum trebuie. Deocamdata n-am voie s-o ridic cel putin o luna.

Va pup, am fugit. Sanatate voua si boboceilor! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos S-a Inaltat!

 

Am intrat sa va salut si sa va urez pe rand:

 

Anca, sanatate multa si petrecere frumoasa!

 

Gabi, Doamne ajuta sa mearga lucrurile bine saptamna viitoare si sa nu fie nicio problema la dezghet.

 

Norma, cand aud cate face Andrei ma uit la Luca si ma intreb de ce nici macar nu ma striga mama. Inca nu vorbeste, deloc. Intelege si atat. Ma deprima foarte tare si ma invinovatesc.

 

Bobz, sa iti traiasca mandrele, sa fie sanatoase si voioase. Tu la fel, sa te refaci cat mai repede.

 

Carmen, Corinuka, Stela, va pup.

 

Am evitat sa intru intentionat pentru ca vazand cate puteti face voi ma deprima mai tare decat as vrea sa recunosc. Situatia noastra nu s-a clarificat deloc, suntem tot in sah. Andrei a aplicat la 1001 de companii si are zilnic interviuri. 

Eu am avut iarasi ganduri sinucigase. Nu voi incerca sa va explic si imi dau seama cat de ciudat si de greu v-ar fi sa intelegeti. Se pare ca orice fac nu reusesc sa scap. e ca umbra mea, ma urmeaza peste tot si ma copleseste. 

 

Singura arma pe care o am impotriva gandurilor este sportul si gatitul. Dar va dati seama ca cu bani putini si echipament aproape nul nu prea ai cum sa gatesti corespunzator. Sau cine sa manance atata mancare cat as putea gati ca sa imi treaca gandurile. 

 

Acum cateva zile am facut si pagina pe FB, tot in ideea de a imi tine mintea ocupata. Daca vreti sa ii dati like, e la latitudinea voastra.

 

Luca are o perioada ... cumplita. Ne chinuim doua persoane sa il punem in carucior. Tipa si zbiara si se face spagheta. Vrea pe jos, dar doar pe unde vrea el, daca ii zic sa o luam la stanga si nu vrea se pune pe jos lungit si incepe sa zbiere. Nu stiu unde a vazut asa ceva. Ieri am fost pentru prima data la un pas de a-l plesni. Noaptea plange in somn si se trezeste iar de nush cate ori pe noapte. Azi noapte de la 3 s-a trezit din 10 in 10 minute. Chiar si cu mine in pat tot asa a facut.  

Aici ploua oribil de vreo 2 saptamani, asa ca abia reusim sa ne plimbam. Daca reusesc sa il scot cu caruciorul, la intoarcere cum vede cladirea incepe si urla si nu vrea sa mearga acasa, pentru ca nu a mers pe jos. Nu mai vrea pampers pe el, dar nici la olita nu sta. De mancat cu chiu cu vai. NImic nu il tine interesat. 

Nu stiu ce e aia copil linistit, sa vina sa stea si el langa mine 1 minut. Nu exista. 

 

Deci da, inca nu am murit, dar sunt cu moralul la pamant. Imi este dor de casa mea, de mancare romaneasca, de o zi in care sa nu aud tipete si urlete incontinuu... Nici macar nu sunt recompense, sa zici ca vine sa ma ia in brate sau sa ma pupe. Nicio treaba. Parca e salbatic :( Cum se apropie cineva de el fuge, intoarce capul. Nici macar animale nu vrea sa atinga sau sa le priveasca macar...

 

Cam asta-i treaba... Aveti grija de voi, de pitici si sa fiti sanatoase. Incerc sa intru mai des insa vina ma apasa cand va citesc si atunci prefer sa intru rar si sa citesc si mai rar.

 

[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bob -felicitariiiii !!!!!; Iti doresc muuuuulata sănătate tie, fetelor si familiei tale. Sa te refaci rapid, sa iti fie cat se poate de ușor .pupici multi multi bobocelelor

 

Kytana - eu ti-am citit zilnic blogul, fie vorba intre noi si eu am remușcări când citesc blogul tău ca oare

1. Cum sa mă organizez sa gătesc si eu asa multe feluri sănătoase si apetisante (când mă uit la pozele tale cu mâncare îmi vine sa le listez si sa le mănânc, ai un har de a le aranja, poza, a descrie ce pui in mâncare ....ca salivez non stop, deci chiar trebuie sa faci ceva bani din asta ca ești f talentata).

2. Cum sa fac si eu toate exercițiile pe care le faci tu, esti ffffff ambițioasă si din poze se vede ca ai rezultate si arati fff bine.

 

Trimit si mai scriu sa nu pierd.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Îmi pare rău ca treci din nou printr-o perioada dificila. Dar, ca nu vrea pampers cred ca nu e asa grav doar ai tu mai mult de lucru. Cred ca daca ii dai chilotei si îl lasi sa faca pe el va merge curând la wc/olita ca îl va deranja. Eu in vara asa voi face. Îl duc in parc fara pampers si cu haine de schimb.

Cu mancatul ....ce sa zic, încep si la noi probleme. La prânz,încă mai sta in scaunul de masa. La mic dejun doar pe scaun normal ca oamenii, se ridica, se foieste....s-au redus cantitatile...asta e încerc sa nu mă agit. Nu mănâncă rosii, ridichi, ceapa verde si asta mă cam stresează. Castravete si varza mananca.

 

Cu vorbitul ce sa zic....fuecare la timpul lui. Am in jurul meu copii care vorbesc de la 1 an si 4 luni, altii de la 3 ani. Pana la 3 ani nu au scos nici un cuvânt. Vad copii care se trântesc pe jos, urla... Unii sunt mai plângăcioşi altii mai Putin. Eu fiind ffff sociabila si vorbăreață m-am tot împrietenit in parc cu mămici si copii, in weekend iesim cu prieteni cu copii si poate ca de aceea Andrei nu e timid, sau speriat de cineva nou. Nu toti copiii sunt asa. Nu cred ca ar trebui sa iti faci atâtea probleme desi No, e clar ca asta e un defect al nostru al mămicilor....ne ingrijiram pt orice. Si eu mă întreb uneori daca nu e prea bleg, ca el iei da jucăriile si altii nu ii dau lui , mă întreb daca suferă când vede ca un copil nu vrea sa se joace cu el....Tu fiind intr-o tara străină si poate intr-o zona fara prea mulți copii, Luca nu e obișnuit dar se va rezolva asta la gradinita. Nici Andrei nu se apropie de catei, pisici...s-ar duce dar ii e frica. In parc copiii aleargă după catei, ii prind de coada....

 

In concluzie cred ca ai ffff multe talente (eu nu am nici unul, si sunt si f neîndemânatică), esti f ambitioasa (eu nu prea), cred ca ai,un sot deștept si un copil cu o personalitate f puternica si cred ca trebuie sa te împaci cu asta. E greu stiu, dar pana la urma vei vedea ca lucrurile se vor așeza.

 

Eu nu am Facebook, ti-as da like ca arata bestial.....am sa îl recomand altora.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De stat 1 minut lângă tine cuminte......asta e rar si la noi. Cu sotul meu sta si se joaca frumos.....cu mine doar se catara, mă strânge, se urca in spatele meu etc. Afara e ok ca se da pe topo, hinta, cu bici fara pedale ffff mult si eu după el. Nu prea ii place nici lui Andrei in carucior . Renunta la carucior sau folosește -l doar când mergi la cumparaturi. Lasa-l sa umble cat vrea, cu cizme da cauciuc, cu pelerina si asta e daca asta vrea.

 

Offfff tare te-as ajuta cumva sa iți deschid ochii largi sa vezi cate motive ai să trăiești frumos....esti obosita dar va trece perioada asta si iti vei deveni in curând.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma [flo] Prea multe laude, ma rusinez. Nu stiu sa accept complimente, mereu m-au incomodat, dar iti multumesc din suflet pentru cuvintele calde. 

 

Aici oamenii care merg in parc nu prea socializeaza. Fiecare cu copilul lui. Ar fi un grup de copiii/mamici joia la 11.00, dar cu psihicul meu si frica de oameni imi este tare frica sa ma duc. 

Am auzit de un muzeu special pentru copiii (cam departe de noi) unde pot atinge tot, e de la bebi de 6 luni pana la adolescenti. Ar fi primul drum al lui Luca cu autobuzul. Pana acum nu a mers cu nimic (nu pun la socoteala cand am venit cu el aici la 2 luni). Dar, cum zici si tu, schimburi, mancare, o jucarica si poate ne ducem in weekend. E un pic scump pentru noi (12 lire/adult, 5 lire/copil intre 1-2 ani) dar renuntam la altceva.

 

Acum sunt cu inima indoita, cea de a doua companie din Londra i-a dat raspuns negativ dl Pinguin. El nu stie pt ca doarme, eu am vazut mailul pe mobil. Va fi atat de descurajat... In alta ordine de idei a primit si o prima oferta, dar sunt prea putini bani pt a ne intretine. Acum tot caut chirie acceptabila in Londra, ce costuri ar mai fi, etc. 

 

Mi-ar placea sa ajung sa pot face bani din blog, momentan scriu si scriu si scriu. Cum ne permitem cumpar o tema sa il fac mai user friendly si sa pot pune banere/reclame si ulterior un obiectiv pt poze mai profi. Asa se cam fac bani din reclame si cam atat. Pana ajungi sa fii suficient de cunosct sa iti faca altii referinte, sa acorde "medalii" blogului, sa apari in reviste si etc. Cunosc o mamica care s-a dedicat in intregime unei aplicatii de telefon care le ajuta pe mamici sa faca sport in sarcina cat si dupa, cu retete, exemple de exercitii. Ulterior a scos si doua carti. Deci se poate, dar trebuie o baza buna si un pic de banuti.

 

Pana la urma, cum o vrea Dumnezeu!

 

Fetelor, am o propunere pentru voi: vreau sa pun pe blog povesti despre nastere cum o fi ea naturala/cezariana, cum v-ati recuperat, ce sfaturi ati avea pt viitoarele mamici si daca vreti o poza cu bobocelul de la nastere (sau cat mai recent) si de acum. 

De traducere ma ocup eu. Ce ziceti, v-ar surade ideea? Nu pun nume, eventual pseudonim sau initiale si varsta, nr. copilasi, ca sa isi faca o idee cei ce citesc. Eu chiar am citit o groaza de testimoniale cand eram insarcinata. 

 

Va pup! Norma, m-au ajutat mult cuvintele tale de incurajare, multumesc inca o data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor de urari! [flo2]  Ma bucur ca ati scris!

 

Eu am zis ca revin, dar timpul meu s-a comprimat de tot :(( Mereu se iveste cate ceva si abia seara tarziu am si eu putin doar pt mine si nu stiu ce sa fac mai repede, in cazul in care nu cad rupta de oboseala.

 

Norma, urate sunt alergiile astea...Sanatate multa! Wow, Andrei stie sa arate litere??? Au mai zis-o fetele, o zic si eu: e foarte dezvoltat pt varsta lui! Felicitari!! Si lui si tie (ca doar tu stai cu el, nu?)!!

 

Gabi, tinem pumnii sa iasa bine operatiunea sapt viitoare! Sanate si tie si piticului!

 

Bob, felicitari!!! Sa fie sanatoase, voiase si frumoase floricelele! Refacere rapida tie si multa putere in continuare! Ma bucur ca ti-ai facut timp sa ne spui de mica bobocica si de tine!

 

Kytanutz, Adevarat s-a inaltat! Ce-mi citira mie ochii??? Vrei sa vin la tine sa te smotocesc putin sa iti revii? (mi-ar prinde bine o iesire si ti-as aduce si ceva bun de papa [:D] [:D] ) Ma gandeam eu ca patisi ceva de nu mai vrei sa ne scrii...Hai mai fata, mai, lasa gandurile rele si negre la o parte, zau asa! Sa iti mai spun si eu ce ti-a zis Norma? Tu stii, doar ca am impresia ca nu ai asa incredere in tine! Sa-ti spun cat de nazdravan si agitat si galagios e Iustin al meu? Mi-e si rusine, pe cuvant! Eu am albit in aproape doi ani de cand sunt mama lui cat nu albisem pana sa-l nasc! Nu te mai deprima cand citesti, ca Luca e un copil normal, care are ritmul lui, fitele lui, la fel ca si al meu! E bine ca sunt sanatosi, sa dam slava lui Dumnezeu si sa ne rugam pt rabdare, muuuuulta rabdare! Poate ii mai iese vreo masaluta, l-ai verificat? Daca nu, e o etapa sigur; nu mai stiu daca mai sunt salturi din alea la varsta asta...Sa vezi cum ma lupt eu cu al meu sa il pun in carut cand nu mai pot efectiv sa ma tin dupa el si el se incovoaie, se forteaza in picioare numai sa nu intre acolo [bang] [bang]  Daca te ajuta, fa sport pana nu mai poti! Serios! Si scapi asa si de gandurile rele si faci si miscare si e si gratis [:D] Poate te descarci in felul asta!

 

Super ideea cu povestile despre nastere! Poti conta pe mine, doar sa imi spui cum sa procedam; eventual o scriu si ti-o trimit pe mail sau cum vrei tu! Da-mi pm cu adresa de mail ca vreau sa iti mai scriu ceva [;)] 

Bafta multa lui Andrei! Sunt sigura ca se va ivi ceva cu adevarat bun si pt voi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum repede pt Stela ca eram datoare si nu e frumos:

 

-Ai vostri copilasi cum stau cu limbajul? Ce cuvinte spun/stalcesc? Cum zic sau arata ca vor ceva?

*Cu limbajul sta prost, zic eu! Mama, mami, tata, tati, apa, baba...din astea bebelicesti, nimic impresionant. Apa e printre sg cuvinte pe care le zice cu directie si intentie; "ti-ti sau nina" e masina, alt ex; tu-tu e trenul sau tramvaiul si multe pe limba lui care abia daca aduc cu cuvantul normal. Ah, "mi-aa" e pisica [batcap] . Ma ia de mana si ma duce acolo unde e ceva ce vrea si imi arata cu degetul.

 

-Care e nivelul lor de intelegere... comenzi, negatii..

*Intelege TOT. La sigur asta! Dar face pe smecherul cand nu ii convine sau vrea ceva...

 

-Cum le mai dati sa pape: bucatele, blenduit, sfaramat?

*In toate felurile si pasat si bucatele, manaca oricum, nu face figuri (prea des). Marul il manaca cu totul pana la codita -e sg lucru ce mai ramane [:-)))]

 

-Din ce mai beau ei apa, lapte?

Apa din cana cu pai in general, bea si din sticle de plastic direct (cele de 0.5), lapte din cana, pahar etc

 

-Si inca o intrebare.. am tot citit de anxietatea de separare.

De obicei eu il adorm, dar la fel de bine il culca si sotul -nu face figuri.  Cu bunici nu prea a avut ocazia decat la pranz si a fost mai greu , dar nu imposibil. Si da, daca lipsesc cateva ore de lg el, vine la usa cand ma intorc strigand "mami, mami" si ma imbratiseaza si se gudura pe lg mine. Clar imi simte lipsa!  Nu l-am lasat pana acum la bunici peste noapte sau o zi intreaga (doar cand era bebe mic, dar nu se pune [:)] )

 

Gata! Tre sa ies. Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...