Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neatza, fetelor! [biz]  [flor]

 

Anca, multumesc frumos pentru raspunsuri! Din cate vad, Matei mai are de invatat si la limbaj, el zice doar apa, mama, tata... In rest, silabisește baba, papa, mai multe, dar nu are inceputuri de cuvinte pe care sa le asocieze cu ceva din existenta lui. Sa zica, tutu, la masina. Eu vorbesc f mult cu el si ii repet multe chestii zilnic, sper sa prinda si el si sa-si dea drumul la vorba. Ce am observat in schimb la el zilele astea e ca vorbeste cu intonatie, adica uneori soptit, miorlait, alteori ascutit... Parca nu avea asa tonalitati diferite. Si a mai inceput sa-mi ia mana si sa o puna undeva, sa-mi transmita ca vrea ceva. A inceput sa interactioneze la joaca cu mine... Avem jocul nostru cand ne tinem de nas si vorbim nazal. 

 

Gabi, mersi mult pt link-ul acela despre dezvoltarea copiilor, e f interesant! [flo2]  

 

Cu evolutia fizica mi-a revenit optimismul pt ca Matei a inceput din patru labe sa ridice mainile sus ca sa-l iauin brate sau le ridica si le pune pe marginea patului.... E un inceput pt catarare si e foarte bine ca isi da seama ca trebuie sa se ridice. Inseamna ca neurologic e pregatit pt ridicarea inpicioare. Insa ne-am chinuit mult ca sa trecem pragul asta. El era foarte speriat de ridicari. Nu voia sa stea in picioare, se apleca in fata sa puna mainile pe jos, sa simta podeaua cu mainile pt el insemna siguranta, sa se ridice insemna pericol si plangea mult la un set de exercitii... Acum le face fara niciun stres. Deci, am mai evoluat nitel si mi-am revenit si eu, din fericire!

 

Trimit si mai scriu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytanutz, sunt convinsa ca vei avea succes cu site-ul! Totul arata super profi si ai un talent, e ceva nativ, in primul rand, ceea ce e f important. Apoi vine munca, perfectionarea si succesul!

 

Eu cred ca as fi destul de deprimata daca as sta intr-un loc in care ploua 2 saptamani la rand si inconjurata de oameni cu care nu pot socializa. Uneori sunt de vina factorii externi, nu trebuie sa te invinovatesti, sa crezi ca numai tu esti de vina. Conteaza mult mediul in care stai. Mai apoi prin tot ce ai trecut cu a doua sarcina... lipsa banilor e un alt motiv enorm de stres, incertitudinea viitorului cred ca ar termina pe orcine psihic, asa ca ar trebui sa iei lucrurile asa cum sunt si sa-ti spui e normal sa ma simt prost, deprimata, descurajata. Cred ca daca ti-ai accepta sentimentele negative ca pe ceva normal, nu de blamat, ar fi un bun inceput. Ele n-ar mai avea forta sa te derame, sa te faca sa te gandesti sa renunti. Gandurile negre chiar fac parte din viata fiecaruia. Eu cred ca in momentul in care accepti ca le ai fara sa-ti fie rusine cu ele, nu-ti va mai fi nici teama, te vei maturiza emotional si vei privi altfel viitorul, vei fi mai linistita.

 

Mereu sa te gandesti ca sunt necazuri mai mari pe lumea asta, ca sunt oameni care ar ravni poate la viata ta. Eu asa ma gandesc de multe ori in privinta problemelor mele, ca l-as mania pe Dumnezeu daca as incepe sa ma descurajez. Sunt alte necazuri mai mari pe lumea asta. Si orice ar fi dupa rau vine bine si tot asa... Viata e compusa din suisuri si coborasuri. Trebuie doar sa ai rabdare sa vina si partea frumoasa a lucrurilor.

 

Acum ai uncopil si ai unscop suprem pentru care sa lupti, sa razbati... Cand te gandesti sa renunti la tot, gandeste-te ca tu nu esti singura. Ai un sot, un copil, ei vin la pachet cu tine si ei fara tine n-ar mai fi completi! Te pup si sper din tot sufletul sa vi se mai rezolve din probleme si sa inceapa sa rasara soarele si pe strada voastra! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Am prins 2 min libere ca doarme piciul si pot sta putin linistita de vb cu voi.

 

A iesit super petrecerea de sambata, a ramas fara mot si fara carlionti pt ca seara la baita l-am si tuns cu sotul (eu cu foarfeca el cu masina de tuns [soricel] ) Nu l-am facut la zero ci la sapte (ca si nr la masina de tuns) insa zici ca e cheliuta pt ca e blondut [:-)))] Mi se pare asa ciudat si inca nu ne-am acomodat cu noua lui figura de baietel si nu de bebelino cu zulufi. Poate pun o poza cand le descarc...Ma mai gandesc [:D] ca nu vreau sa radeti de el...A fost uimitor de linistit la tuns si comparam cu primul tuns al lui Matei care a fost la frizer si a durat vreo 2 ore [bang] .

 

L-am serbat si pt ca ieri a fost ziua lui de nume ocazie cu care va servesc si pe voi cu un tiramisu de casa ffff bun si cu un pahar de socata (ca tot e sezonul [:)] )

 

Kytana, arata super bine ce faci tu acolo si sunt convinsa ca si la gust sunt minunate!

 

Stela, felicitari pt progrese! Doamne ajuta sa continue tot asa! Ma bucur mult ca esti optimista! Te-am adaugat si eu pe FB.

 

Corina, felicitari, esti o ambitioasa! La noi a plouat in reprize de vineri si s-a racorit (ceea ce ma bucura ca ma exasperase caldura aia exagerata)

 

Fug ca am rufe de strans si o serie de scos din masina.

 

O saptamana frumoasa din toate punctele de vedere! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela felicitari pt progrese. Mă bucur tare mult pt voi si va tinem pumnii sa averi progrese tot mai mari si rapide. E fffff important ca brotacelul scumpic doreste sa interacționeze si se va autostimula când va vedea ca va o tine rezultate in urma unui gest sau cuvânt nou. Va pupam.

 

Anca, La multi ani cu muuuuuuulta sănătate lui Iustin de ziua numelui si esti chiar figura.....Iustin are o față atât de dragalasa ca sunt convinsa ca doar pt ca l-ati tuns nu s-a schimbat nimic. Nu cred ca am avea motive de ras....Pupici

 

Andrei doarme acum, in weekend nu am făcut nimic deosebit pt ca a plouat deci am pierdut vremea pe la malluri la,mașinuțe si la bazin, unde a înotat cu aripioare fara sa îl tinem noi deloc. Era atât de incantat de el si nu ne lasa sa punem mana sa îl ajutam.

Cred va v-am mai spus ca el atunci când ne strânge in brate nu spune Nini, nu stiu de unde dar e un mai scurt Te iubesc. Ieri mergeam cu maşina, el se juca in scaunul de masina si noi povesteam. A strigat tare mami, tati, nini!!!!! A f fffff emoționant pt noi. Si mai nou seara când îl pupa de noapte buna tati ii arata si obrazul meu sa mă pupe si pe mine tati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bob, felicitari pt flori si refacere usoara si rapida! Sa va acomodati cat mai lin si sa fie bine. :)

 

Anca, LMA lui Iustin pt ieri si sa-i fie de bine taierea motului! ce obiecte a ales?

 

Stela, ma bucur ca Matei face progrese. Desi nu cunosc manifestarile bolii lui, raman la convingerea ca va face (progrese) cand e pregatit. Ma bucur ca a depasit o noua teama si ca sunteti fericiti.

 

eu inca mai tusesc uneori dar presupun ca e ok. Noaptea dorm f f prost, ma trezesc des si inaintea "ceasului" aka Stef.

 

sa aveti o saptamana faina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Gabi iti doresc sa iti treacă tusea rapid, sa fii in perfect shape joi, sper ca am reținut bine: joi e ziua cea mare, nu?

Tinem pumnii strânși, dar sper ca ne mai auzim pana atunci.

Andrei s-a trezit la 7.40, mi l-a adus sotul meu in pat si de atunci doarme dus pe bratul meu. Nu mă pot misca, asa ca cu mana dreapta va scriu si mai iau cana cu cafea de pe noptiera......

 

Azi păpăm paste bolognese la prânz si supa de salată, dimineata tot pâine cu pasta de brânză si seara mar cu gris si lapte la cuptor.

 

Va doresc o zi minunata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, ce dulce trebuie sa fie Andrei! [il] Cum isi exprima el iubirea!! Si Iustin ne pupa daca ii aratam obrazul si l-a invatat bunica-sa sa trimita bezele din zbor, e fenomenal cum face, parca are sange regal [:-)))] O sa incerc sa fac si eu pasta de branza sa vad daca ii place.

 

Gabi, sanatate multa-multa! Piciul meu a ales telefonul mobil, creionul si pieptanul - deci imi permit eu sa fac o interpretare subiectiva, evident - va fi la zi cu tehnologia moderna, ii va placea sa invete/scrie si va fi cochetel (sau hairstylist [:-)))] ) Deh, prostii babesti....

 

Kytana, ti-am trimis si eu pe mail povestea. Daca nu e ce trebuie, sa imi zici. Ah, mi-am amintit ca am vrut sa iti zic dar am uitat : La Multi Multi Ani fericiti impreuna cu Andrei! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicute...! Vin cu vesti!  [pk]

 

Ne mutam in Germania, la sfarsitul lui iunie. Dl Pinguin a fost acceptat la un job in Köln, pleaca saptamana viitoare si vine peste 2 saptamani, apoi o duce pe mama mea in Ro si vine sa plecam cu totii in Germanica. Cel tarziu pe 2 iulie vom fi acolo. 

 

Sii.... s-a lasat cu ochisori!  [:I]  [:I]  [:I]  Am facut test vineri, negativ, luni negativ si ieri un slab pozitiv, dar pozitiv! La aproape 1 saptamana intarziere. Nici nu stiu cum sa reactionez. Ma bucur dar mi-e atat de frica incat ma uit pe slip de fiecare data cand ma duc la baie. 

 

Faza proasta este ca aici nu am nicio sansa sa ma intalnesc cu vreun cadru medical care sa ma consulte (burtica nu pe mine :P) pana plec. Aici prima vizita e la 8 saptamani abia, cu o moasa si abia la 12 la spital. Deci emotii duble!

 

Inca nu am spus nimanui, doar mamei mele. In weekend vin socrii si le spunem atunci. Am ceva situatii mai grele cu mama mea care plange pentru ca ii va fi dor de noi si va fi singura in Ro... Imi frange inima. Incerc sa o tin ocupata, sa ii dau chestii la care sa se gandeasca. 

 

Ancuta, Norma, nu am apucat sa citesc povestioarele  [:I] Am fost cu Andrei emotionati pentru ca abia marti a primit raspunsul si de atunci tot cautam/aranjam/triem si colac peste pupaza ieri ne-au inchis contul bancar din greseala. [zid] Avem acces la cash dar nu ne ajuta... Ar fi trebuit sa cumparam bilete pt Dl Pinguin de tren, avion, platit cazare acolo pana gaseste apartament si stiti si voi, cu cat mai repde, cu atat mai bine... Nu suntem genul dar daca nu rezolva pana la 13-14, le vom face scandal si cere despagubiri.  [zirea]

 

Stelutz, ce ma bucur pentru progrese! La limbaj, stai linistita, Luca nu ma striga nici acum, vorbeste doar pe limba lui. Ii mai scapa accidental cate un mama, baba, tata. In schimb imita orice zgomot pe care il fac. Cum face calul (cand plesnesti limba in gura) mwa cand pupa, etc. 

 

Gabi, Doamne ajuta astazi! Tin pumnii strans si de la maini si de la picioare!

 

Va tin la curent [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...