Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


Recommended Posts

Vai fetelor, mersi mult!

 

Deocamdata astept… sper sa se implanteze si macar unul sa fie ok. Prefer unul, dar acum… cum o vrea Dumnezeu! Mai bine doi decat nici unul. Las grijile si gandurile/ planurile pt cand o veni vremea lor! Sper sa am ce planui lol.

Cu  cat trec orele incep sa ma gandesc tot mai mult la ce se petrece acum in uter: cum se dezvolta celulele si sper ca fatul sa se desprinda si sa se implanteze. Fain si miraculos!

Kytana, n-am auzit niciodata de asemenea test si presupun ca era ceva SF. Altfel as fi auzit macar, chiar daca nu mi-as fi permis sa cumpar testul. Oricum, testul de sarcina il voi face la 9 zile dupa transfer ceea ce e f decent, stiu tipe care asteapta doua saptamani. Depinde de clinica.

 

Bob, neaparat vreau sa stiu cum va descurcati – logistic- toti patru intr-o camera. Aveti acces si la sufragerie sau doar baie si bucatarie? Daca da Doamne- Doamne si raman insarcinata voi vrea sa stiu detalii daca nu te deranjeaza. Trebuie sa decid daca raman in apt. asta sau ma mut in unul mai mare. Mersi!

 

Kyt, voi doi vorbiti germana? Germania mi s-a parut o tara tare frumoasa- din avion si auzite de pe la cunoscuti. Tare-mi plac casele si curtile lor cochete.

 

Tb sa plec dar sper sa mai revin! Sa aveti o seara minunata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello,

 

cu tot flotantul meu, nu am fost admisi la cresa. Asa ca ....multumesc lui Dumnezeu ca am bunici, dar voi suna săptămânal la cresa pana se va ivi un loc, chiar daca doar prin iarna. Mai stiu mămici care au procedat asa. Asta e...ce sa zic.

 

Gabi - mult succes încă odată, abia astept vestile bune.

 

Noapte buna tuturor, weekend fain.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'na seara mamici,

 

imi pare rau norma..probabil e ceva national valabil, parintii cu mai multi copii sunt avantajati... hai sa mai facem :))

mie mi ciuda de mor..o mamica din parc care a fost admisa PRIMA la cresa din cartier nu are loc de munca! firma s-a desfiintat..si mi-a zis ca o sa stea acasa..a luat puncte degeaba..

o alta a fost admisa in alt cartier, fara domiciliu sau flotant, doar cu pile..mama ei va sta acolo din vara..

ma intreb..cum naiba sunt transparente chestiile astea, cand tu esti respins si altii prind loc unde vor, dar mintind si inseland? si tu stii, dar esti respins..

sunt foarte suparata..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, iti inteleg frustrarea si sper sa se rezolve.

Despre prioritatea parintilor cu mai multi copii cred ca se refera la copii de varsta apropiata care merg la aceeasi cresa. Asa e si aici, la scoala cel putin. Daca ai fratele/sora deja la o scoala, ai prioritate si are sens. Doar n-or sa mearga parintii la o cresa/ scoala cu un copil si apoi la alta pt celalalt. E mai usor asa.

 

Cu viza de flotant nu inteleg... cand am fost studenta la Buc. am avut viza de flotant si mi se pare normal sa imi pot duce copilul la scoala/ cresa acolo unde locuiesc si nu in orasul natal. Dar din cate citesc tu spui altceva si nu inteleg. Adica va faceti viza de flotant pt alt cartier, sau cum? [batcap] sunt grea de cap sau lumea se complica rau pt a avea avantaje.

nasol cu mafia din Ro de peste tot. Aici l-am pus pe S pe lista de asteptare de cand avea 3-4 luni si sunt sanse sa intre de la 3 ani (asta e grupa, varsta minima poate fi si 2.5 ani nu mai devreme, daca nu mai are scutec si daca au loc). Sper sa nu se mearga pe pile si aici, dar you never know.

 

bafta iar sa va rezolvati treburile! Tu cd incepi serviciul, Corina? Nu ati putea sa lucrati in schimburi diferite si sa stati cu David pe rand acasa? noi asa facem si e ok, desi i-ar prinde bine socializarea si varietatea de la camin.

 

pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabi chestia cu mai multi copii pe care o zici tu o inteleg, e logica..scrie si la ei pe site "la gradi sau cresa in ACEEASI CLADIRE"...dar nu s-a tinut cont de asta..mamica de care ziceam are o fetita la gradi total in alta zona..

cu flotantul...stau in alta zona din cluj sau in localitatile de la periferie, foste comune, actualmente zone rezidentiale..lucreaza in cluj..se duc la x-ulescu si la intelegere, cat costa obtin flotant..nu mi se pare corect! sorry!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa incep munca pe 18 august..daca nu sta dani acasa o luna aman pe 18 septembrie

nu putem lucra pe ture..dani lucreaza 8-20 o zi da una ba..in ziua cand e liber lucreaza la el la atelier ( ditamai utilajul cumparat, cu credit, sa il puna pe roate)..eu am cerut sa lucrez macar la inceput doar in tura de dimineata sa aiba cine-l lua pe david de la cresa..sa vad daca se aproba..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina - va e f greu sa îl duceti la cresa la care a fost admis si sa încercări sa îl transferati lângă voi daca se eliberează loc? Poate e aiurea întrebarea, poate nu se poate asa ceva. Eu as intreba directoarea de la cresa de lângă voi daca e posibil. E f departe de voi cresa unde a fost admis, nu e in drumul vostru spre servici? Eu stiu baietel care anul trecut nu a fost admis la cresa in septembrie si luna de luna a sunat mamica lui la cresa pana când prin februarie parcă a prins un loc. Stiu ca voi mergeti la servici si trebuie sa îl duceti pe David. Mi se pare ciudat cum se tor plâng politicienii nostri ca a scăzut natalitea dar nu iti asigura conditii sa ii cresti după cei doi ani de concediu. Sper din tot sufletul sa va rezolvati problema asta pt. ca e un stres in plus de care nu aveai nevoie.

 

Pupici tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata!

 

norma asa vom face..il vom duce acolo, cu un mic ocol il poate lasa dani dimineata..si voi suna dincolo tot timpul, am inteles ca sunt copilasi care nu se adapteaza si renunta sau fac 3 ani si trec la gradi..

va fi mai greu cu luatul de la cresa..eu sunt asistent farmacist, lucrez la farmacie, dar nush la care..seful are 4 farmacii si nu stiu unde voi avea loc..va fi greu, mai ales iarna sa-l iau eu si sa venim acasa pe jos sau cu autobuzul..sper sa se rezolve pana in iarna sa fim cat mai aproape de casa..

sper sa gasesc intelegere si la sefu' ca au si ei copil si mi-a zis ca stie cum e razboiul creselor..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici! [flo2]

 

Pe unde mai umblati? Ati plecat in mini-vacanta de Rusalii?

 

Noi n-am plecat nicaieri, s-a trezit piciul si acum ne pregatim sa mergem la biserica. Duminica si de sarbatori vin o puzderie de copilasi cu parintii acolo si se joaca frumos impreuna in curte.

 

Corina, imi pare rau ca nu ati fost admisi la cresa la care vroiati. Din pacate asta e sistemul romanesc..Stai sa vezi ca si la gradi si chiar la scoala se intampla cam tot asa..Am trecut si noi prin astea. Doamne ajuta sa reusiti sa il mutati in cele din urma! Nu iti pierde speranta! Te pup!

 

Norma, e bine ca ai varianta bunicilor care vor sta cu piticul. E mare lucru.

 

Kytana, cum stati cu pregatirile? Cred ca esti super-ocupata zilele astea...

 

Stela, cand e nunta? Weekendul viitor parca intelesesem, nu?

 

O zi frumoasa va doresc! Fug sa ne pregatim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...