Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


Recommended Posts

Buna dimineata,

 

Pana se trezeste Paulica am putin ragaz si mai poposesc pe DC.

 

Kytana, sambata ne propunem sa ii mutam patutul in celalalt dormitor, sa vedem daca se acomodeaza el sau daca ne acomodam noi. Paulica al nostru mai are inca nopti de foiala. Vinerea trecuta sotul nu a fost acasa si popandaul nostru m-a tinut treaza de la ora 03,45 pana la ora 05,40, m-au prins zorile negociind cu el. S-a trezit plangand, probabil a visat urat si nu ma lasa nici sa pun mana pe el, nimic, doar plangea. Dupa ce nu a mai plans nu vroia sa adoarma si ma tinea la distanta. 2 ore ne-am uitat unul la altul. Urmatoarele nopti au fost OK.

 

Norma, cate mancaruri delicate pregatesti tu acolo. Ce imi place de Andrei sportivul. Mie nu imi place sa ma duc in parc, Paul e atras de jucariile altor copii, chiar daca le are si el pe ale lui. O ia la fuga si trebuie sa imi las toate sarsanalele sa fug dupa el, frateeeee dar fuge nu gluma, il prind cu greu, mai are si timp sa se uite in urma sa vada daca il ajung. Noi cum locuim la casa sta foarte mult afara, parcul il lasam pentru cand mai creste si ne putem intelege mai bine. Merg in parc, uneori, dar nu atat de des cum mergeti voi.

 

Gabi, anul trecut pe vremea asta erai in Romania,nu? Ce mici erau baietii nostril atunci.

Sper sa reziste macar un embrion si sa te poti bucura de o sarcina mult asteptata. Ce fain de voi ca aveti oceanul aproape.

 

Kytana, printe randuri am citit ca te-ai mutat in Germania. Or fi nemtii mai reci dar macar vremea nu se compara cu UK. Eu zic ca te vei obisnui. Pe mine vremea ploioasa de Anglia ma deprima, o zi cu soare e o minune acolo, asa e? Eu sunt meteo dependent cu psihicul, m-ar fi darmat 1 an de locuit in ploaie si burnita, brrr.

Nu pot sa intru pe link ul cu site ul tau, e inactiv.

 

Paul tot tras prin inel a ramas, inaltmimea nu stiu cat e, dar nu mai mult de 90, iar la kg, cu greu atinge 11, deci e la categoria musca hahaha. Nu imi fac griji, de mancat mananca binisor, nu ar molfai tot timpul cate ceva dar cand e ora de mancare cam mananca.

 

Corina, felicitari pentru kg duse pe apa sambetei. Esti ambitioasa! Imi pare rau pentru cresa, fa asa cum a zis Norma, suna saptamanal si poate ai o sansa. E frustrant sistemul asta, daca depuneai cererea de anul trecut (cum se procedeaza in Canada si USA) aveai sanse sau la noi nu se primeste dosarul decat cu 2-3 luni inainte?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Carmen,

 

ma bucur tare mult ca ai reusit sa ne spui despre voi. Esti tare norocoasa ca stai la curte, si eu as sta in curte casei toata ziua decat prin parcuri dar ............in lipsa de curte bantuim parcurile. Si Andrei vrea orice vede dar am noroc ca se opreste, arata cu degetul si ma pune sa intreb daca e voie. Unii ne dau altii nu........se cam necajeste cand nu primeste dar asta e. Ieri s-a speriat de un clovn care facea zgomot si baloate pt copii si nu l-am mai putut da jos din brate si abia s-a oprit din plans. Nu stiu cum e asa blegutz. I-am tot explicat ca clovnii se joaca cu copiii si doar cu cei care vor dar nu si nu ...si acuma cand ii povestesc ce s-a intamplat ii vine sa planga. II explic ca mama si tata nu lasa pe nimnei sa ii faca rau dar asta e ce sa zic. Aseara mi-a trebuit o ora jumate sa il adorm, el care se cerea singur la somn si adormea f repede. La 23 ii trebuiau cirese , apoi in patut la el singur, apoi in living in brate la mine, apoi sa ii citesc povestea Ghici cat de mult iubesc (nu adorme mai nou daca nu citim povestea asta). Iar azi l-a luat pe Nu in brate. Daca vreau sa faca ceva trebuie sa ii zic:  sa nu te duci acolo , sa nu faci aia si asa face. NU stiu cum s-a transformat dintr-un copilas asa cuminte in unul atat de indaratnic. Sper sa fie o faza.

Cu cresa iti raspund eu, este doar o anumita perioada in care se depun dosarele. 2 saptamani in mai iunie, depinde cum afiseaza ei pe site. Eu am facut contestatie ieri pt ca o prietena a mea a facut flotant in aceeasi zi cu mine si ei i-au acceptat dosarul si mie nu mi-au luat in considerare flotantul. Deci mi se pare f aiurea sa nu procedezi la fel cu toti canditatii. Eu nu sunt f stresata pt ca am bunici care abia asteapta sa il ingrijeasca dar nu mi se pare corect. Astept raspuns. 

 

Cu gatitul ce sa zic, nu am gatit la parintii mei acasa nimic niciodata, acasa dupa ce m-am casatorit doar din ani in Pasti, iar acuma oricat gatesc parac tot ma simt prost ca nu fac destul. Toata ziua caut retete si imi salvez in telefon linkuri si ma gandesc ce sa mai fac...si parca nu sunt multumita. Nu stiu ce m-a apucat.

 

Gabi sa ne tii la curent, ma gandesc zilnc la tine, iti tin pumnii.

 

OLI????? Corina??? Anca?? Ramona????Oana???? - fac prezenta.

Kytana are scutire o perioada pana se acomodeaza.

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Am citit pe apucate, nu mai retin multe.

 

Carmen, ma bucur ca ai revenit!

 

Gabitza, tinem pumnii sa se prinda bombonelele.

 

Maya s-a rasturnat cu un scaun, si-a rupt mana, si de luni e in gips. Miercuri si-a rupt-o si Dani pe afara cu skate-ul. Ne distram, ce mai! Cine ma vede cu amandoi o zice ca-i maltratez!

 

Eu super full in perioada asta. Urmeaza o luna de foc, 3 saptamani luni-miercuri in deplasari, 4 zile acasa. De la mijlocul lui iulie revin la normal. Sper!

Sper sa iasa si bine. Organizez niste seminarii prin tara. Ma ocup cam singura de tot. Am mai facut si stiu cu ce se mananca. Sper sa iasa toate bine.

 

Fug sa ma muncesc ceva ca de luni plec si nu am prezentarea gata.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Ieri dimineata I-am mutat patutul in camera lui si la pranz l-am culcat acolo, a fost OK. Am avut emotii pentru somnul de noapte, sa nu ii placa ca I-am schimbat "decorul" dar nu a avut nici o treaba. A dormit foarte bine. S-a trezit la 04,30 si a cerut lapte (da, se mai trezeste noaptea pentru lapte), apoi pe la 07,30 dar a readormit si s-a trezit de tot acum, la 09,35. Merg sa il bag in seama.

Deci am trecut cu brio peste schimbare.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen ce ma bucur ca a mers bine cu mutarea, imi da sperante mari. Cum adoarme Paulica? Luca adoarme momentan cu mine langa el. Ma lungesc in pat, el vorbeste pe liba lui, ma ia de mana si adoarme. Noapte se trezeste cam 1 data cand imi cere mana. Sa vad cum il dezvat  [:-)))]

 

Oli, of, cred ca tare a mai durut-o! Draga de ea... Multa bafta in perioada urmatoare sa fie neobositoare [flo]

 

Gabi, deci cand faci test?  [soricel]

 

Norma, asa e si dl Luca. E cumintel pana ii spun ca trebuie sa o luam la stanga si el vrea la dreapta. Atunci se pune in fund sau lungit pe asfalt si nu vrea sa mai plece de acolo. Daca incerc sa il ridic zbiara de parca ii omor. Are asa un tignal!  [smulgpar]

 

Cu apa in cada niciun progres. ieri seara i-am pus 5 cm de apa si spuma. A inceput sa planga cand a vazut si ma tragea de mana sa iesim din baie amandoi. Am intrat eu, i-am aratat cum sa se balaceasca. Nu si nu. Aseara am pus doar 3 cm de apa, fara spuma. La fel. Pana nu a vazut ca s-a dus toata apa nici nu a vrut sa se apropie de cada... Nush cum de i-o fi asa frica  [fri]

 

Dl Pinguin a vazut ieri primele 2 apt. aprox la aceeasi chirie; unul super si al doilea asa si asa. Acum asteptam raspuns de la proprietar daca ne place si el. Zona e buna, distanta de centru (unde lucreaza el) este rezonabila (30-35 min cu tram) E o suburbie cu de toate (piata, magazine, doctor, gradi aproape). Evident, apt. nemobilat. Tineti-ne pumnii, luni teoretic ar trebui sa ne dea raspunsul. Intre timp mai are o vizionare astazi Dl Pinguin, dar nu suntem prea incantati de apt. plus ca vor sa cumparam bucataria (cer 300 eur dar am impresia ca e doar mobila, fara nimic altceva)

 

Oh well, I'll keep you posted!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Carmen - ce cumintel e Paulica, bravo pt mutarea fara probleme.

 

Oly - ce rău îmi pare pt mănuțele rupte. Pupici sa va vundecati repede.

 

Kytana - succes cu găsirea chiriei care va convine si acomodare plăcută si usoara. Andrei a făcut din nou circ azi. Am fost in parc si am dus o punga de boabe de porumb sa dam la porumbei. Nu a fost bine nici cum, am lăsat după el si nu pricep ce vrea: sa tina el punga, sa o tin eu, sa o verde, sa dea cate o boaba....nu am priceput ce vrea dar am zis ca facem cum vrea el si s-a apucat de plâns isteric, a trântit punga a vrut in brate si sa plecam. Am plecat, a vrut înapoi. I -am explicat frumos ca vom pleca mereu acasa când face circ si a tinut-o intr-un plâns pana acasa. Nu pricep cum se poate transforma asa un copil de la o zi la alta.

Sunt necăjită sincer si mă simt depășita, as vrea sa îl ajut cumva.

 

Weekend fain.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma asa ma simt si eu cand incepe sa planga din senin. De exemplu mai nou, daca iesim in 3 afara si eu ies 1 minut din raza lui vizuala, incepe si plange cu lacrimi de crocodil. Pana acum 1-2 saptamani nu exista asa ceva. 

A incercat astazi sa planga sa il dau jos din carucior si i-am spus de 2 ori ca imediat ajungem langa casa si il dau jos, dupa care l-am lasat sa "planga" Nu era plans, era un fel de mieunat. Nu sunt genul care sa faca asta, dar in 2 minute nu a mai scos niciun sunet si in alte 2 minute l-am dat jos spunandu-i ca a fost cuminte si mami il da jos.  [batcap] O fi bine asa? Habar nu am. Sper sa isi revina puii nostri.

 

Englezii numesc faza asta "the terrible twos"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, husbandul se uita la meci si din camera fetelor e liniste si de la Paul la fel.

 

Kytana, la pranz Paul adoarme singur, il duc in camera, isi ia suzeta, ii dau sticluta, scostd suza baga sticla , eu ii spun somn usor, el inchide ochii putin-chipurile se culca si ies din camera. Dupa ce trtmina laptele se mai joaca, mI vorbeste si in celd din urma adoarme. Seara, tot asa doar ca il tin eu ib brate pana bea laptele, il mai pup , il mai mangai si il pun in patut. Ies si las usa intredeschisa, el mai canta mai vorbeste si adoarme. Evident, sunt si exceptii, dar in general cam asa.

 

Norma, am observat ca si Paul s-a schimbat in ultimile zile, dacz nj e cum vrea el urlaaaaa. Il luam calm, explicam, el tipa si in cele din urma se linisteste. Nu era asa.

 

Oli, esti mama ranitilor zilele astea. Cum suporta Maia gipsul? Vii si in Suceava?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am greseli dar nu mai editez, scuze. Nu mai am rabdare. E 23:23 :). Pe unde mergeti in concediu anul asta? Noi am rata pensiunea unde am fost anul trecut, perioada care ne interesa ( inceput sept) e ocupata, ne-am hotarat prea tarziu. Poate vom merge cateva zile la Hajduszloboslo ( habar nu am cum se scrie) dar trebuie sa cautam cazare si inca nu ne-am apucat. Mai vedem. Corina, in ce statiune mergi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...