Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


Recommended Posts

Anca felicitari pt coronita, sa o tineti tot asa.

 

Corina - esti simpatica,am zâmbit când am citit ca nu stii de ce, pur si simplu asa iti vine. Pupici

 

Noi păpăm dar greu si doar prânzul in scaunul de masa. Dimineata prin living ne uitam la albume foto si păpăm (azi gris cu lapte si căpșuni), seara prin parc. Aseară i-am dus omleta cu cas, pâine si castravete. Cred ca in 45 de minute a mâncat. Stătea cu mâncarea in gura. Azi mi-am pierdut si eu Putin cumpătul, desi nu îmi stă în caracter, a scuipat căpşuni prin living pe parchetul alb, pe haine nu mai zic ce avea. Am ridicat tonul si l-am certat offfff ce a mai plâns. Asa rău mi-a părut ca doar puteam sa ii explic frumos.

 

O zi minunata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetili, va pup din zor!

 

Vinerea viitoare zburam spre Germania. Dl Pinguin vine maine si luni pleaca in Romania, vine miercuri noapte si avem doar joi sa rezolvam ce mai este. Deci, iertati absenta.

 

Luca simte ca se intampla lucruri pe langa el. E usor agitat, mai mamos si nu se mai dezlipeste de mine nici 1 minut. Astazi eram intr-o farmacie si am disparut din raza lui vizuala 10 secunde si s-a pus pe urlat de s-au speriat celelalte persoane. Era cu mama mea, nu va ganditi ca era singurel. 

 

Oare anxietatea de separare? I-am impachetat jucariile, olita, scaunul, asa ca zilele astea sunt cam multe schimbari pentru el. Ma rog sa fie totul bine.

 

Luni dupa-amiaza vin mama soacra si cu fratele dlui Pinguin. Va fi interesant ce pot zile. Ultima data cand a venit a inceput cu "vai, i se vede pampersul, e rusine"  [batcap] Cand l-o vedea pe Lucica cum se trage de "codita" cand se vede la fundul gol, cred ca lesina  [:-)))]

 

Sper ca si voi sunteti bine cu bobocei sanatosi! Nu stiu cand mai intru, dar va pup pe fiecare-n parte!

 

Somnic usor [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello dragelor,

 

Am fost rupta saptamana asta, acum mi-am revenit si luni o iau de la capat cu deplasarile. Seminariile au iesit super, toata lumea m-a felicitat pt organizare si prezentare. Crestea inima in mine :D

 

Gabi, imi pare atat de rau. Nu stiu ce as putea spune sa te aline acum..., intreb si eu: nu mai poti face o data? Nu stiu daca te ajuta vorbele de genul: bine ca il ai pe Stef. Stiu doar ca in cazul meu, daca ar fi sa mai pierd o sarcina, mi-ar fi mai usor pt ca o am pe Maya.

 

Ramona, imi pare rau de cumnata si sora ei. Poate ma judecati, dar eu as fi facut la fel. Cred ca cine nu trece prin asa ceva, nu stie cum e. V-am mai zis de sora mea ca are anumite pb, si cat de cat stiu ce inseamna si pt parinti si pt copil si pt restul. In fine, fiecare trebuie sa traiasca cu deciziile pe care le ia. Poate par rece si dura... nu asta este intentia.

 

Corina, Anca si Carmen felicitari pt adormitul bebeilor. La noi nici o sansa cu tzitzi. In fine, nici nu am incercat si nici nu ma stresez cu asta acum. Dormim toti 3 impreuna inca. Cat am fost plecata M a ascultat ca un om mare. A inteles ca "mami e plecata si ea va face nani cu tati". S-a pus in pat cuminte si a adormit fara sa planga dupa mine sau tzitzi.

 

Sper ca si saptamana asta sa fie ok cat lipsesc.

 

Kytana, drum bun si acomodare usoara! Vroiam sa te intreb: cum de ati luat decizia de a o trimite pe mama ta in tara? Ca situatia era cam aceeasi. Nu zic ca nu e bine, chiar fb ca veti fi doar voi, eram doar curioasa. Cat despre socrii, ignora-i. Acum o sa-i vezi si mai rar.

Eu am ales de mult sa ignor ce nu-mi convine. Nu va mai zic cand am fost cu M pt gips, i-am dat sa suga cat asteptam sa intram la dr. De la femeia de serviciu pana la asistente si doctorite (toate femei, da?) isi dadeau cu parerea despre alaptatul meu - si nu zicea una ceva de bine. Le-am dat ignore total.

 

Gabi, din nou, sunt cu gandul alaturi de tine :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana - succes cu mutatul, cu acomodarea. Sunt sigura ca Luca pricepe ca ceva se întâmplă, iti simte si agitația ta, dar se va acomoda uşor pt ca e la vârsta la care iubirea voastră îl face fericit si liniştit. Sunt convinsa ca va fi mult mai bine acolo. Veti începe o viată noua, veti doar voi 3+ la început, apoi 4. Veti fi mai stabili din punct de vedere financiar. Va pupam si asteptam vesti când vei fi in forma.

 

Oly - felicitări pt organizare, felicitari pt Maya cea cuminte care intelege atât de bine ca lipsești si e cuminte.

 

Andrei zice tot mai multe, nu mai face crize, mai zice uneori No No No pe un ton mai iritat cand vrem noi ceva si el nu.

Acum e f interesat de siglele de la masini: a început cu a noastră si pana ajungem acasa de la garaj ni le arate pe toate: MENO (Renault). Apoi a început să arate sigla de Volkswagen si sa zică: babu ( asa are bunicul) si apoi tot îmi arată toate siglele sa ii spun ce sunt. Dar e atât de insistent si curios ca nu pleacă de lângă o masina pana nu ii spun si repeta după mine: daca e Dacia, ope e Opel, fod e Ford, BMW e dana (asa are o prietena Diana), Audi spune cel mai corect. Îmi citeste de pe numerele de la masini literele care le stie a, m, t, p,o, 1.....v-am mai zis asta dar va puteți imagina cat durează drumul de la garaj acasa si cel mai funny e ca se opresc copii mai mari si îl completează de genul ...nu e unu acolo, ca e si zero deci e zece....si tot asa.

 

Ok, weekend plăcut in continuare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma draga, tu ai un mic geniu acasa! :* Maya zice cifrele, dar haotic. Pe 1 il stie sa-l aduca si a inceput sa zica 2 cand vede sanii, picioarele, 2 covrigi... compileaza ca sunt 2 de un fel.

 

Am mers azi la coafor pt tuns si indreptat, apoi sa- mi caut blugi si pantofi in mall Vitan. N-am gasit nimic. I-am luat Mayei un puloveras ca nu mai avea nici unul si o sapca tare haioasa. A dormit in masina 1 h, acasa am mancat toti si acum mergem in Cotroceni. Am nevoie neaparat de niste pantofi negri cu toc pt seminarii pt ca cei pe care ii am s-au lasat sau nu stiu ce naiba au ca imi zboara din picioare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oly esti tu draguta,dar e doar un băiețel f curios si cu mintea odihnita...deci poate retine f multe. Am observat ca retine f repede când e interesat de ceva. Si el numără ca o poezie, sa nu iti închipui ca stie sa numere pana la 5 . Indiferent cate chestii sunt pe masa el tot la cinci se oprește, dar de recunoscut le recunoaște daca le vede scrise.

Luni astept răspunsul la contestație (cred ca v-am zis ca am depus contestație la creșă, pt ca nu mi-au dat punctaj pt flotant iar unei cunoştinţe i-au dat, nu mi se pare fair).

Azi am făcut si bagajele pt Turcia, ale mele si ale lui Andrei. Vineri decolam dar in timpul săptămânii nu prea pot face de el mai nimic.

Noapte buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oly - din gresala am apăsat pe butonul"nu îmi place" ...sorry. Fetelor, mă puteti ajuta sa dati un "îmi place" sa anulati prostiile mele? Scriu de pe telefon, am văzut ca am si o grămadă de greseli pt ca nu mereu recitesc ce am scris si acum apăs si aiurea pe butoane....offfff.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, done :) Mi s-a intamplat si mie, nu-ti face mustrari de constiinta.

 

fetelor, mersi. Sunt ok acum. Week-endul trecut a fost mai greu, luni iarasi apoi am discutat cu ex si a vrut sa-mi usureze deciziile spunand ca nu-mi mai da gigei pt un alt IVF (incepusem sa consider ideea f tare). Parca mi s-a usurat sufletul si am inceput sa ma linistesc. Poate ca asa a fost sa fie, si astfel se si incheie capitolul relatiei noastre. De acum ne ramane Stefan si trecutul impreuna, se incheie capitolul si voi intoarce pagina si voi incepe un nou capitol. Asta e alt motiv de "mourning", de tristete dar asta este, bine ca suntem sanatosi.

 

Oli, nu vorbesti prostii deloc. Mare adevar, numai cine nu a trait anumite situatii nu stie, si am invatat pe propia piele ca asa este. Si eu judecam altfel anumite situatii dar cand le-am trait am vazut ca e altfel.Dupa 8 ani de infertilitate sa-l am pe Stef a fost minune si un vis implinit! Apoi am indraznit iar sa visez ca i-as putea oferi un frate, asta a durut.  Dar ma bucur de el si spun Multumesc Doamne!!!! Daca o fi sa mai fie unul- astept din toata inima, dar nu e un capat de tara! Ce a tinut de mine/ noi am facut, restul...

acum nu mai am vise, planuri, mi-e greu sa ma gandesc la o vacanta. Nu ma simt bine sa merg undeva doar cu copilul, nu mi se pare firesc si e dureros. Dar voi gasi puterea candva si voi merge. Intre timp vreau sa varuiesc/vopsesc apartamentul, daca tot ramanem in el o bucata buna de timp. Ex ma va ajuta, deci e ok. Mi-am luat vopsea azi si tb sa ma apuc de vizionat filmulete pe youtube sa vad ce si cum. 

 

sa aveti o duminica faina!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Gabi.

 

Oauuuuu, succes cu vopsitul apartamentului, nu e o treaba ușoară dar mă bucur ca te ajuta ex-ul. Sper sa termini repede si sa iasă ce iti doresti. In ceea ce privește vacanta, cred ca e si greu sa mergi singura cu un copil atât de mic. E bine ca aveti oceanul la 40 km pt ca in weekend puteti ajunge acolo. După cum te "cunosc" de pe forum sunt convinsa ca vei găsi puterea sa mergi si in concediu la un moment dat. Eu am o colega la serviciu care a rămas cu un baitel, sotul ei pur si simplu intr-o zi a căzut pe jos la servici (ne era si el coleg)si a murit pe loc. A găsit si ea puterea de a merge in concedii cu baietelul ei dar mergea împreună cu părinţii prietenilor de la gradi/scoală ai băiatului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...