Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


Recommended Posts

Vinerea de la 19 îl ducem la părinți si facem cumpărături, spălăm haine iar sâmbătă mă trezesc dimineata si calc pe toata saptamana si fac papa pt weekend. Curatenie am o doamna care vine la 2 săptămâni. Noi mai dam doar cu aspiratorul de câteva ori intre vizitele doamnei. Uneori îmi face mama mâncare pt ca se plânge ca se plictiseşte. Ar vrea si sa îmi calce dar mie îmi place. In ora aia îmi fac planuri pe toata saptamana viitoare cu ce păpăm pe zile, in ce parc sa mai mergem după mesele, pe cine sa mai chemam cu noi sa se fie mai multi copii...e ora mea de relaxare.

Mai am o ora de relaxare pe săptămână in care merg la masaj dar sa stii ca desi merg de mai bine de un an mă tot uit la ceas si mă simt prost ca mai pierd o ora cu Andrei. In weekend am inceput sa îl ducem la ai mei tot pt ca am citit ca e bine sa se obisnuiasca si cu altii (evident in conditiile in care ai cu cine, nu toti au bunici). Dar dimineata după ce calc abia astept sa mergem după el. La 11, 11.30 maxim mergem după el.

La sala nu merg tot pt ca nu vreau sa pierd alta ora cu el, desi am rămas marcata de baietelul unei colege care in clasa a cincea ii zicea mamei lui ca are celulita, burta, ca mamelel colegilor arata ca niște doamne etc. Nu as vrea sa ii fie ruşine lui Andrei cu mine. Iti dai seama cum va fi când voi începe serviciul. Singur sentimentul de vinovatie ca nu stau suficient cu el va fi si mai mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vinerea de la 19 îl ducem la părinți si facem cumpărături, spălăm haine iar sâmbătă mă trezesc dimineata si calc pe toata saptamana si fac papa pt weekend. Curatenie am o doamna care vine la 2 săptămâni. Noi mai dam doar cu aspiratorul de câteva ori intre vizitele doamnei. Uneori îmi face mama mâncare pt ca se plânge ca se plictiseşte. Ar vrea si sa îmi calce dar mie îmi place. In ora aia îmi fac planuri pe toata saptamana viitoare cu ce păpăm pe zile, in ce parc sa mai mergem după mesele, pe cine sa mai chemam cu noi sa se fie mai multi copii...e ora mea de relaxare.

Mai am o ora de relaxare pe săptămână in care merg la masaj dar sa stii ca desi merg de mai bine de un an mă tot uit la ceas si mă simt prost ca mai pierd o ora cu Andrei. In weekend am inceput sa îl ducem la ai mei tot pt ca am citit ca e bine sa se obisnuiasca si cu altii (evident in conditiile in care ai cu cine, nu toti au bunici). Dar dimineata după ce calc abia astept sa mergem după el. La 11, 11.30 maxim mergem după el.

La sala nu merg tot pt ca nu vreau sa pierd alta ora cu el, desi am rămas marcata de baietelul unei colege care in clasa a cincea ii zicea mamei lui ca are celulita, burta, ca mamelel colegilor arata ca niște doamne etc. Nu as vrea sa ii fie ruşine lui Andrei cu mine. Iti dai seama cum va fi când voi începe serviciul. Singur sentimentul de vinovatie ca nu stau suficient cu el va fi si mai mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la fructele crude, Andrei f greu a început sa mănânce roşie si castravete. Tot mancam noi Si zicem cat sunt de bune, ii tai si lui in farfurie, ii mai pun filmulete cu diversi copii ai prietenilor care mănâncă singuri si vrea si el si baga in gura tot ce prinde in farfurie, sa pape si el singur. Nu e incantat dar mananca, daca e prea mare bucata o arunca din gura. Ii mai bag eu in gurita in timp ce el baga pâinea cu cash. La Baby tv unde se uita dimineata este o emisiune cu copii de 2 -3 ani care culeg fructele, legume si apoi le papa si ii tot spun uite cum papa rosii, castraveți, etc si mai este o emisiune cu un motan înfometat care merge la restaurant si răsfoiește un meniu si alege ceva de mâncare dar el merge apoi sa ii aduca bucătarului leguma/fructul ce trebuie gătit si ii mai zic si acolo ca uite cum,papa motanul .....cine stie ce si cat e de bun.

 

M-am întins. Sper ca nu v-am plictisit tare.

Kytana - nu stiu de ce te iti e groaza sa intrebi diverse, doar se aia e forumul. Eu iti răspund, nu înseamnă ca e bine ce fac eu sau altele, dar măcar ne dam idei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la vorbitul lui Luca, eu stiu chiar multi copii care pana la 2, chiar 3 nu au scos nici un cuvânt. Apoi si-au dat drumul corect si cursiv. Medicii le-au apus părinților respectivi ca daca ei vad ca copilul înțelege comenzi e ok. Nu ai încercat când vrea Luca ceva si iti arata sa ii spui ca nu înțelegi ce vrea ? Sa ii zică pe nume? Si chiar sa o tii asa o vreme sa nu ii dai ce vrea daca doar arata si sa ii tot repeți ca nu înțelegi daca nu îl numeşte. Asta a fost o recomandare a unui pediatru la o mămică care s-a plâns ca doar arata cu degetul copilul si nu numeşte nimic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kyt, pur si simplu intr-o dimineata nu i-am Mai dat... Ideal e sa aiba doar o masa de tzitzi cd faci asta. Cu doua zile inainte am inceput sa II spun ca de sambata nu va Mai papa tzitzi.

El a fost mult m bine decat as fi crezut vreodata. A 2a zi insa am fost ff angorjata, mi a fost teama dar a fost ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu mancarea - noi tb sa le oferim si vor manca la un mom. Dat. Nu cred ca e bine cu pacaleli, nu sunt constienti ce mananca sipot aparea pb, sa tb tertipuri mereu

 

Cu olita iar, nici nu m am stresat, are Una in sufragerie deluni de zile, o pune in cap, cara cuburi in ea etc. Ne vede ca mergem la wc, I am pus DVD cu potty power si a inceput sa spuna. Dar face mult la scutec, zice doar uneori. EU Inca zic ca ebprea devreme. Iar, tb sa fie ei constienti si pregatiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana, cand l-am intarcat pe Iustin ii mai dadeam doar noaptea sa suga si el era la fel de ahtiat dupa san, de fapt nu adormea altfel :( I-am scos mai intai din mesele de noapte ca nu mai puteam fizic si psihic eu, iar punctul culminant a fost cu masa de seara la care practic adormea. Am zis "de azi nu mai papam san seara" si asta a fost! Trebuie sa fii foarte hotarata si sa nu dai inapoi orice ar fi! Si pe mine ma macinau fel de fel de ganduri, dar pe de alta parte nici nu mai rezistam din cauza oboselii...Marea probl era cum o sa il mai adorm fara san si...l-am luat in brate, l-am leganat/plimbat pana adormea (o perioada pana a uitat si am putut sa il pun pat direct pt nani). N-a fost chiar asa groaznic [:)] Mult succes! Eu abia dupa un an si doua luni de la nastere am dormit prima noapte cap coada [soricel] si a fost asa bineeee....

 

Cu legumele crude nu se prea omoara nici al meu, rosii ce mai papa, in rest, f putin si rar..

 

Norma, bine ai revenit din vacanta! Noi nu folosim biberoane deci nu sterilizam [:)] Sticlele de apa le mai oparesc din cand in cand. Suzeta nu folosim, deci nu stiu ce sa zic...Matei a renuntat sg pe la un an jumate, pur si simplu nu a mai vrut-o si asta a fost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

oauuuu Anca a renunțat singur la suzeta. Felicitări. A avut si Andrei o săptămână in care nu a vrut-o seara dar acum o cere si ziua. Si îl tot amăgesc ca ziua o duce d-na care ne face curatenia la un bebelus si doar la nani o aduce după ce bea lapticul si se spală pe dinti. Ziua o cere doar cat stăm in casa. Afara niciodată nu o pomeneşte. Dar cred ca ii ies ceva masele ca e cu mana non stop in gura saracutul.

Felicitări fetelor pt despemparsit. Azi l-am lăsată in chiloti prin curtea cabanei. A făcut pipi, s-a uitat, a luat matura si a maturat unde a făcut pipi(nu stiu de ce) si a continuat joaca. I-am zis ca rămâne ud, ca nu are pampers si trebuie sa spună când face dar nu îl deranjează deloc ca e ud. Asa ca l-am schimbat ca nu îmi place mie cu pipi pe el. Mai încerc.

Noapte buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellooooo!

 

 

Ce faceti, mamici? Ati plecat in vacanta/concediu? Cam pustiu pe aici....

 

Eu sunt varza iar...am o criza de bila de toata frumusetea [bang] , stau cu ceaiuri si remedii naturiste, sper sa ma pun pe picioare ca simt ca imi crapa capul de durere. Abia stau in picioare si ma enerveaza ca nu am putut iesi cu piciul afara, acum ca e mai racoare, dar abia ma misc prin casa...Iustin isi face de lucru cu jucariile, mai mazgaleste cu creioanele lui M, ne mai jucam cu mingiutele, cu cuburile...activitati de interior. Sunt doar cu el, ca M sta mai mult pe la bunici la curte cat e vacanta, parca v-am mai zis.

 

Kytana, ce mai zici? Esti bine? Cum merge intarcarea?

 

Corina, cum a fost la mare? Am vz pozele pe fb, cred ca i-a placut piciului, nu?

 

Norma, ce mai faceti voi?

 

Intrebare legat de ciupiturile de tantari - l-au ciupit afara de piciorus si i s-au facut ca niste cosuri care abia ii trec - si la voi la fel se manifesta? In general incerc sa il feresc cat pot, dar e imposibil sa scape fara 2-3 ciupituri [bang]  Ati folosit Autan pana acum pe pielea lor? I-am luat Fenistil gel pt mancarimi si vad ca e mai ok acum si l-am mai dat cu Baneocin sa se vindece mai repede. Voi cum procedati?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...