Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


Recommended Posts

Stela, cata dreptate ai cand zici ca un copil sanatos e tot ce conteaza!! Eu sunt daramata total cand Iris e bolnavioara sau are vreun disconfort. Cand o vad apatica, febrila si intra in greva foamei, simt ca mor, nu mai sunt buna de nimic. Sunt fericita s-o aud chiraind, s-o vad ca mazgaleste peretii cu pix (daaaa, acolo suntem cu nazbatiile), nu mai am nicio lenjerie de pat fara arta ei abstracta, nicio haina de casa sau body de-al ei fara ciorba/supa (si Iris tot zeama clara vrea la ciorba, e vigilenta sa nu-i dau nicio farama de leguma [smulgpar] ). Sanatate lui Matei, sa faca cat mai multe progrese!! Si voua Casa de piatra! ca nu stiu cat o sa mai pot intra dupa sambata. [:)]

 

Iris e la varsta "crizelor", nici macar nu imi zice cand o supara ceva sau vrea ceva, tipa direct sau plange cu lacrimi. Si noi ne dam cap in cap incercand sa-i facem pe plac. Unele lucruri chiar nu i le pot da, gen detergenti, obiecte taioase si atunci face un circ de ti se zbarleste parul. Dar mi s-a intamplat sa tipe dupa polonicul din supa, l-am spalat si i l-am dat sa si-l traga si peste scafarlie uneori [:-)))] si-am pus supa cu lingura in castron. V-am mai zis ca fii-mea e gunoiera?! [:-)))]  Abia asteapta sa pun ceva in cosul de gunoi, incepe si arata cu degetul si mormaie ceva de neinteles ca sa mergem la ghena. [batcap]  O floare delicata, nu alta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Stela- mă bucur ca ai mai scris. Sa averi o nunta frumoasa, sa fiti fericiti si Matei sa fie sănătos. Cu determinarea ta sunt convinsa ca veti recupera din urma si totul va fi bine, doar ca va este f greu. Suntem alaturi de voi cu gândul.

 

Bob - esti f simpatica cum povestești despre Bobocică, iar ea e super haioasa din ce povestești. Din păcate si Andrei a început sa planga din orice, sper sa fie o faza trecătoare. Stau cu el in brate si încerc sa îl alin....nu mă deranjează doar mă întreb daca am trezit undeva si de fapt e doar razgaiat. Asta chiar nu mi-as dori.

Nastere ușoară, sa ne tii la curent....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello! [flo2]

 

Am mai aparut si noi la apel [hopsieu] ca sa nu ne dati disparuti. Nu prea mai e timp; piciul e gramada pe mine sa ne jucam sau sa iesim afara, abia mai apuc sa fac cele de-ale casei.

 

Norma, multumim de apel [flo2] Iustin e bine, cu nebuniile si nazdravaniile lui in continuare; nu e zi sa nu faca ceva [soricel] . Merci de linkurile cu rete, le-am salvat pe toate, am apucat sa fac doar ....offf, imi scapa denumirea acum... [batcap] briosele sau placintelele alea cu dovlecel si branzica la cuptor. O bunatate!! Am mai adaptat putin reteta cu cate ceva, dar a iesit delicios. Ce fain ca Andrei repeta cuvintele! Al meu nu zice decat ce vrea el, cand vrea...

 

Gabi, sanatate multa!

 

Bob, nastere usoara si bebelina sanatoasa! Tare aiurea cu asteptarea asta dupa progr dr. Doamne ajuta sa fiti bine! Cam asa tipa si al meu cand vrea ceva si nu ii dau... faza cu polonicul, imi suna cunoscuta si mie [:)]

 

Stela, ma bucur mult ca ne-ai scris! Casa de piatra va doresc si sa va intareasca Domnul sa treceti peste toate! Sanatate lui Mateut si ai incredere ca va fi bine! Suntem alaturi de tine si asteptam poze de la nunta [flo2]

 

Al meu pusti s-a asezat azi pe o cireasa in carut (de fapt i-a scapat din gura, cred) si nu va spun cum era cand am ajuns acasa pe pantaloni si husa de la carucior  [smulgpar] Asta e, sper sa iasa totusi petele...E innebunit dupa cirese, baga la greu [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru urari, fetelor si pentru incurajari!

 

Am dat in dimi asta o comanda de tricicleta 4 in 1 si abia astept sa o utilizam. Cand iesim p-afara cu carutul, Matei intoarce capul, de fapt tot corpul :))) dupa fiecare tricicleta si masinuta. Si kinetoterapeutul in sfarsit ne-a dat voie la tricicleta, pt ca stam bine in sezut. Acum am voie si sa-l trag de maini in sus pana ajunge in genunchi si apoi in picioare, tre sa invete catararile si ma bucur ca il vad dornic, mai ales pe bancile din parc se agata de spatar.

 

Fetelor, am si eu mai multe intrebari pt voi, in masura in care aveti timp sa raspundeti (as vrea sa-mi dau seama ce mai are matei de recuperat cognitiv, ca fizic ne zice kineto, dar restul depinde de mine):

 

Ai vostri copilasi cum stau cu limbajul? Ce cuvinte spun/stalcesc? Cum zic sau arata ca vor ceva?

 

Care e nivelul lor de intelegere... comenzi, negatii... De ex, matei inca nu-mi da obiecte, daca i le cer, dar daca il intreb unde e un lucru se uita in durectia lui. Dimineata il intreb vrei sa dam drumul la tv, iar el se uita la tv si zambeste ca stie ca dimi ne uitam la desene. Ii recunoaste vocea lui mickey in masina, se uita atent la bord si asculta chiar daca nu il vede. Recunoaste vecinii cu care ne vedem mai des si le zambeste, adica se vede din reactie ca se bucura la revederea lor...

 

Cum le mai dati sa pape: bucatele, blenduit, sfaramat? (la noi hipotonia ne-a afectat la inceput si abilitatea de a mesteca, dar in ultimele 2-3 chiar mesteca bine, musca din mar si pranzul i-l dau sfaramat cu furculita, bucatele mici, dar cu zeama, sa fie ca o supa groasa, pt ca mancare doar din bucatele, fara sos cam scuipa...

 

Din ce mai beau ei apa, lapte? Noi tot canita cu cioc folosim. Paiul mai degraba il musca. Daca ii dau din pahar direct nu se uda prea tare, dar ii dau eu sa bea, el nu se poate coordona asa bine. 

 

Si inca o intrebare.. am tot citit de anxietatea de separare... Matei seara nu adoarme decat cu mine... la somnul de zi adoarme si cu buni si cu tati, dar seara e musai sa fiu eu langa el.. Am citit ca unii copilasi simt aceasta anxietate de separare mai ales in raport cu adormitul care e o activitare stresanta pt ei uneori, adica le e teama sa adoarma mai ales pe timpul noptii cand e intuneric. Oricum, nu ma deranjeaza sa fiu eu cea care il adoarme mereu seara, ca oricum tot eu ma ocup de el in proportie de 98% :))) Doar ca la nunta noastra mi-as fi dorit sa fiu mai lejera, insa in urma incercarilor din ultima vreme cu toti ai casei ne-am convins ca matei nu accepta sa adoarma cu nimeni altcineva. Seara si cu mine adoarme greu, cu foieli, balansari, impungeri cu capul pana se linisteste... dar cu altcineva incepe sa planga. Cand apar eu in peisaj se calmeaza instant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela,

încerc sa răspund, sper sa nu uit ceva ca scriu de pe telefon si nu am postarea ta in fata.

 

Andrei adoarme exclusiv in brate atât la prânz cat si seara, desi a avut perioade când adormea întins in pat la prânz si eu lângă el. Adoarme doar cu mine sau cu mama daca e la ea din diverse motive. Nu adoarme cu sotul meu sau cu bunicul. Ar vrea dar nu poate....spune ca vrea nani cu babu sau tati, merge cu ei in pat si apoi se smiorcaie ca vrea mami sau I, asa ii zice bunicii, pt ca o cheamă Ica. A adormit când era mic si cu sotul meu dar de luni bune nu mai adoarme....asta e. Pana in septembrie când îl ducem la cresa nu mă stresez. Sotul meu ar vrea sa îl adoarmă si el dar nu dorim sa îl facem sa planga fara rost, pt un moft al nostru. Daca as fi internată (doamne fereste) sau plecata undeva ar adormi pana la,urma cred....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi tot trimite sa nu pierd ce scriu.

Lapte bea dintr-o sticla de la DM care are un cioc cu trei găuri, nu ii dau din cana ca ii place sa bea in brate la noi. Apa bea din cana cu cioc, din sticlă cu pai, din cana normală - daca stau lângă el si ii tot repet ridica cana pana ajunge apa la gurita, nu mai mult, nu se varsă. Daca nu sunt atenta se mai varsa. Bea si din sticlă de jumate de plastic.

 

Mâncare nu o mai blenduiesc, dar ii fac bucatele mici, mazărea o mai fac cu furculita. Ii e lene sa mestece, si le tot plimba prin,gura si durează mult o masa cu bucati mari. Dar ce ii place, gen biscuiți, pâine, covrigei, mar....musca si mesteca bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CU vorbitul Andrei si-a dat drumul f bine acum in ultimele zile, in fiecare zi repeta după noi ce ne aude vorbind. Daca te ajuta iti insir ce zice dar eu cred ca nu e o regula. Adică, sper din tot sufletul ca tu sa iei ce iti vom,spune noi ca niste puncte de reper si nu ca un stres pt ca eu cred ca toti copiii vor manca bucati, toti vor umbla, toti vor vorbi ...mai devreme sau mai târziu.

Deci spune asa: mama, tata, apa, papa, cana, pama la,palma, tapa la talpa, elde la verde, capa la capac, tot când papa tot, do când vrea jos, hinta, dana la Diana, Dei dei la Andrei, cheie, cheie la greier, imita pupaza, vaca, soricelul, catelul, pisica, pestii, calul, broasca, cioara,puii de găină, spune ou, ton, coco la cocos, spune nona la Simona, oi spune la doi si la,Ovi, spune tan la,Stefan, urangutan si motan, spune te la trei si pa la,patru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Când se urca pe ceva f sus striga caiiii adică cazi, ca ii tot repet eu asta. Mai sunt dar cred ca ti-ai făcut o părere. De inteles intelege tot ce ii spun, evident vorbesc cu el la nivelul lui. Intelege orice comanda dar nu executa ce nu are chef. Îl rog sa iei strângă jucăriile cu care nu se joaca si spune mami, deci eu sa fac ca el nu are chef. Daca ii spun ca mă duc sa dau cu aspiratorul de ex spune Dei dei adică el da. Când vine acasă tati striga Tati clea, adică sa facă cafea. Când vin bunicii le arata unde sunt papucii lor de casa si nu e voie sa ii ia nimeni, fiecare are papucii lui si nu ne lasa sa ii schimbam intre noi. Iei ia singur jucăriile din dulap, cu care vrea sa se joace. Daca are nevoie de noi ne striga mai sau tai aiiii, asta e hai. Spune Auuu daca se loveste, se uita in stânga dreapta când trecem strada, ne spune când e verde. Observa tot ce am nou, cercei, pantofi....răspunde cu da sau nu la,orice întrebare ii adresam , da noroc cu barbatii daca îl rugam, isi duce mana la cap in semn de salut, face papa, face toate mișcările la cântecul Bate vântul frunzele, ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa iti mai spun, ca sa te ajute. Se cere la kk dar nu totdeauna, face pe wc daca suntem acasa, mai confunda pipi cu kk uneori. Stie multe parti ale corpului. Când aude ambulanta spune om, pt ca i-am zis ca salvează un om când merge ambulanta. La magazin Daca e vânzător striga donuuuu (domnuuuu) si el da cardul....no...ma,opresc aici ca ai inteles ideea.

 

Iti doresc putere de lupta in continuare, sănătate, sunt convinsa ca totul va fi bine, doar ca acum va este tare greu. Din ce povestesti se vad progrese. Eu încă folosesc căruciorul pt ca Andrei in bicicleta nu are stare si pana in parc îl duc in cărucior pt ca car după mine bici fara pedale, mingea, lopata, grebla, ....cam tot ce poate vedea la copii si i-ar putea trebui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...