Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


Recommended Posts

Neata fetelor,

 

Voaim sa scriu de aseara, dar nu se incarca site-ul. Matei s-a trezit azi la 6.15, desi sunt praf... A adormit abia la 21.30, deci vad ca isi scurteaza somnul de noapte. 

 

Bobuletz, iti multumesc ca mi-ai scris despre Irisuca... Pfoaiii, mai e doar o zi! Iti tin pumnii si ma gandesc la voi. Sa ai parte de o nastere lina si o recuperare usoara!

 

Gabi, multumesc pt vorbele frumoase si va multumesc tuturor pt incurajari! Recunosc ca trec prntr-o pasa proasta, dar asta e, o sa treaaca cand o sa ma mai bucure Matei cu ceva nou, ca atunci simt si eu ca prind aripi.

 

Gabi, cand am zis ca Matei nu vrea, asta e din pacate o realitate... De ex, se tareste prin toata casa fara probleme. Dar cand e vorba sa-l chem de pe hol in dormitor ca sa papam pune capul in pamant si plange pt ca vrea sa-l iau eu de acolo. Iar la kineto chiar are o atitudine negativa. Este perfect de inteles, pt ca niciun copil de nici doi ani n-ar trebui sa munceasca cum o face matei, e normal sa nu vrea sa faca unele chestii.... E suficient sa incerci sa imobilizezi orice copil si sa-i spui: stai aici ca acum tre sa misti doar mana... Nu e un efort fizic, dar e un chin psihic... De multe ori el vrea doar sa scape, nu-l intereseaza sa mai execute un exercitiu... Uneori nu poate si tre sa stranga din dinti si sa treaca peste... Uneori nue vorba ca nu poate fizic, ci e un blocaj neurologic care nu-i permite sa execute miscarea... cum e mersul de-a busilea pt care e pregatit fizic. Alteori insa, vrea la mami si sa fie lasat in pace, caz in care nu mai vrea nimic, indiferent ca poate sau nu.

 

Mi-a fost greu sa accept ca sunt lucruri pe care nu vrea sa le faca, eu sunt prima care ii sare in aparare si zice ca a obosit, ca nu mai poate. Dar il vad si cand sta doar cu mine si il chem la mine sau orice chestie minora si prefera sa planga decat sa faca.. un lucru pe care l-a mai facut cu alta ocazie..

 

De exemplu, eu tastez in dormitor si acu se tareste din sufragerie sa vina la mine... Eu tre sa-l ignor pana ajunge in dormitor, ca dacail bag in seama o sa planga ca sa il iau de pe drum.

 

Cat despre somnul lui Matei am facut cateva incercari de adormire, ca era normal sa le facem, sa vedem daca e in stare sa adoarma seara cu altcineva... A si plans oleaca, dar in niciun caz o ora.. Am vrut intr-adevar sa vad care e limita lui ca sa stiu si eu ce-i de facut....si am ajuns la concluzia ca eu il voi adormi la nunta... fara regrete, mai degraba ma oftic ca or sa fie rasariti de invitati care or sa ma judece ca nu vreau sa las copilul si cu altcineva sa adoarma, ca ma lovesc de ineptiii d-astea la tot pasul. Insa eu nu sunt suparata pe Matei, doamne fereste... Mi se pare normal tot atasamentul lui, chiar ma maguleste :D  gata brotacul a ajuns la mine. Fug sa papam. Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello girls,

am intrat sa va spunem ca va forum un weekend minunat, liniștit si fara îmbolnăviri.

 

Bob - naștere usoara. Te asteptam cu vesti bune.

 

Meniul de azi: mamaliga cu iaurt, capsuni si cirese, supa crema de dovlecel, spanac cu ou fiert si seara oaune cu unt si gem..

 

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

STELA, pai daca poate sa faca anumite miscari e nemaipomenit!

eu stiu ca il intelegi, dar uneori din dorinta de-a-l vedea bine si recuperat cat mai repede poate devii frustrata. Eu - care nu am fost in situatia ta- spun ca e de inteles sa nu vrea sa raspunda la comanda, sa vrea sa fie luat in brate in loc sa mearga el in patru labe doar pt ca e mai usor si rapid etc. Si noi adultii suntem la fel.

De asta imi doresc sa aveti un diagnostic, pt ca poate uneori poate si alteori nu. Si stiind la ce sa va asteptati ati scapa de frustrare si nervi intinsi.

Poate ca are nevoie de o pauza de la exercitiile astea de recuperare? (ca adultii care fac sport si tb sa lase muschii sa-si revina, sa faca pauze) sau ar fi rau asta? Ma gd la 1-2 sapt. in care sa fie lasat sa se relaxeze, poate apoi va face progrese. Scuze daca vb prostii, asta-mi trece prin cap si nu stiu mai nimic din cum fct. regresul motor.

 

despre ce-or sa gd/ spuna oamenii la nunta- nici nu te gandi. Te asigur ca si daca il culci tu, si daca nu, tot vor fi comentarii. Mereu oamenii neimplicati stiu mai bine ce si cum e de facut. It's a fact. Pt ca e usor sa judecam dar e greu sa ajutam, sa oferim solutii pertinente. Fa ce-ti spune inima si va fi bine. [:)] Incearca sa fii tu multumita, apoi sa-i fie bine lui Matei si atat conteaza.

 

sa stii ca eu nu suport sa-l aud pe Stef plangand. mi se pune un nod in gat si simt ca mor daca nu se linisteste! Dar depinde de situatie. Daca plange cand plec din casa la servici- imi rupe sufletul, pt ca plange cu o gura maaare si cu lacrimi siroaie. Si-s intoarsa pe dos desi stiu ca el se linisteste pana ajung in strada.

Insa daca plange "de efect", tot cu gura mare dar oarecum stramba lol, stiu ca plange pt a obtine ceva ce nu are voie (gen i-am luat scaunul sa nu se mai catere pe birou, la aragaz etc.)si poate sa urle pana poimarti ca nu ma doare sufletul, nimic!

El adoarme singur in patutul lui, dar stiti ca a mai plans la inceput pana s-a obisnuit. M-a ajutat ca ma duceam al el, ii vbeam, il mangaiam, il mai plimbam in brate o tura de camera etc., deci stiam ca nu l-am "abandonat". dar a plans. E ok sa incercati metode mai bune, sa nu te simti vinovata.

 

din experientele mele cu adormitul singur (fara san, nu in brate, intarcarea etc.) imi dau seama ca atunci cand EU am fost pregatita psihic totul a decurs f bine, pt ca am stiut ce sa fac, am fost hotarata si imediat am gasit solutii de consolare. Daca am fost indecisa, am incercat doar ca sa vad daca e pregatit, atunci mi-a rupt sufletul sa-l aud plangand, m-am simtit f f nasol, si nici lui nu i-a fost bine.

 

ai rabdare si lucrurile se vor schimba in ritmul lui Matei si al tau. Doamne ajuta sa se poata recupera, nu conteaza daca e putin in urma atata vreme cat va putea avea o viata normala si independenta. Va doresc tuturor sa puteti experimenta viata "in afara", sa vedeti ce inseamna atitudine optimista/ pozitiva, acceptare si caritate. Si omenie, tratarea unui homeless ca pe un om, nu ca pe cineva inferior.

 

sanatate multa, fetelor! sa aveti un week-end bun!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

pe când l-am vorbit de rău pe Andrei ca nu adoarme cu sotul meu, uite ca in seara asta a adormit...a zis de câteva ori mama mama dar fara plâns si nu in brate ci doar întins in pat lângă sotul meu.

 

Gabi - asa sunt si eu, nu îl las sa plângă ca mi se rupe sufletul dar el stie asta, si, nu stiu daca v-am mai zis, repeta in oglinda singur sa planga....si exact cum ai zis si tu daca plânge ca nu îl las la aragaz, sau cocoțat cine stie pe unde ...nu mă agit...il iau, ii explic si apoi ii zic ca acum poate plânge. Dar e plâns teatral fara lacrimi, asa cum repeta in oglinda. Sunt niște figuri....eu îl inteleg perfect pt ca si eu am stors cate o lacrima când aveam chef si tatăl meu îmi făcea toate poftele când vedea prima lacrima. Asa ca nu mă pacaleste pe mine cu asta.

 

Stela- am aceeasi părere ca si Gabi. Eu l-as adormi pe Matei daca asa ii face lui plăcere sa adoarmă. MATEI, tu si sotul tău trebuie să fiti impacati cu deciziile pe care le luati. Se vor găsi invitați care vor comenta indiferent ce veti face.

 

Eu am încercat sa îl pun in pătuț neadormit dar nu sta nici o secunda, începe sa planga, întinde bratele si zice mama. Îl iau , se calmează si daca îl pun la loc o luam de la început...e conştient ca acolo doarme singur dar nu poate sta deloc treaz acolo seara.

 

Noapte buna.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, sunt f ok sfaturile tale, si pauza de exercitii e ok, dar noi facem kineto 5 zile pe sapt si 2 ne odihnim. Am mai avut si zile cand am fost plecati si n-a facut, n-as spune ca e intr-o suprasolicitare. Oricum, o vacanta va veni dupa nunta, inmod sigur.

 

Norma si Gabi, decizia cu adormitul a fost luata oricum, adica il voi adormi eu de la bun inceput, ca n-are rost sa se agite cu altcineva. Ai maredreptate Gabi, asa e, copilul se adapteaza la o schimbare cand mama este pregatita, si, probabil, cu somnul, simt ca il abandonez si mi-e greu. Pana la urma asa mi-am zis si eu cu restul lumii, sa gandeasca ce-o vrea, ca oricum eu fac cum e mai bine pt Matei, iar sotul a acceptat aceasta situatie, Intelege ca pt Matei e f important ca seara sa fie cu mine. Oricum, eu i-am explicat, daca copilul sta ziua aproape numai cu mine, eu ma ingrijesc de el de dimi pana seara, apoi seara cu cine o vrea copilul sa se culce??? E logic... Ziua adoarme si cu el si cu mama soacra... in sensul, poate sa adoarma, dar au existata cazuri izolate, ca daca ar sta sa zicem mama soacra cu el zi de zi sa-l adoarma, el sigur s-ar invata cu ea si seara... dar deh, nu e timp, nu e disponibilitate... deci le-am transmis sa se abitina de la comentarii cum ca e copilul "prea dependent" de mine ;)

 

Bobuletz, bag niste majorele ptr tine, ca-n vremurile bune!  [bis]  [batetoba]  [bis]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

F bine Stela ca le-ai transmis sa se abtina de la comentarii. Mama mea mai are chestii din astea: când mă strânge in brate Andrei zice"vai vai ce se ce face la cresa....., nu e bine ca e asa lipit de tine". Daca o strânge pe ea in brate atunci e ok. I-am tot zis ca nu o sa mă abtin nici eu si nici pe el nu o sa îl opresc din dragalasenii doar pt ca poate la gradi va fi greu cu acomodarea. Va fi greu oricum..... Iar eu nu stiu cum sa multumeac lui Dumnezeu pt cadoul asta: sa te iubească cineva atât de mult, necondiționat. E o minune. Dar evident ca asta nu e o noutate ca doar toate gândim la fel, important e sa nu ne lăsăm afectate de comentarii fara rost.

 

Bob, cum sunteti???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helloooo!

 

Mai e careva pe aici? Oare unde ati fugit toate, mamici?!?

 

Eu am avut scutire medicala si de aia nu am mai putut intra [:)] , voi ce patirati?

Am facut o criza urata de bila si mi-a fost un rau cum nu mi-a mai fost de muuult! Cu niste migrene de nu mai suportam pe nimeni si nimic in jur [bang] Acum sunt mai bine, ma tratez inca cu ceaiuri, dar parca am iesit totusi din butoi [pk] Ma enerveaza cumplit caldura asta brusca de 30 de grade, nu suport si ma moleseste, iar piciul meu nu mai sufera nimic pe cap - nici palarie, nici sapca, NIMIC! [smulgpar] Tre sa merg cu el doar pe la umbra...

 

In alta ordine de idei, sambata ii luam si noi motul lui Iustin (in sfarsit!!!)! [pk] [pk] Abia astept sa il tund cat mai scurt, cu toate ca imi vor lipsi carliontii lui aurii [il] [il] [il] . As fi vrut duminica sa se intample, cand e si ziua lui de nume (Sf. Iustin), dar nu au putut nasii si asa ne-am resemnat si cu ziua de sambata [soricel] Vom merge la curte la un gratar, aer curat, toata familia, sper ca va iesi frumos. Nu dau mare importanta acestui eveniment cu taiatul motului, mai degraba sa il serbez pe copil si sa fie un motiv sa ne strangem cu totii (pt ca, din pacate, vad ca e din ce in ce mai greu sa ne vedem si sa ne aliniem programele).

 

Iustin l-a invatat pe NU de ceva vreme si cand incepe sa il zica nu se mai opreste, e asa haios ca ii iese cateodata "niu" in loc de nu. Daca suntem afara si un copil vine si ii ia o jucarie, fuge dupa el si striga "nu nu nu" apoi il cearta pe limba lui [il]

 

Acu' hai si voi la raport!

 

Norma, ce mai face Andrei?

 

Kytana, hai mai zi-ne despre voi! Imi place noua pagina de FB! Ce mai faceti, in rest?

 

Corina, esti superambitioasa si te admir pt cat ai slabit! Arati super! Ce face Daviducu?

 

Gabi, sunteti bine?

 

Stela, unde faceti nunta? Veniti in Bucuresti?

 

Oli, ce pozne mai face Maya?

 

Bob, sunteti bine cu totii, da?

 

Mirabela, Carmen, Ramona mai dati pe aici?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, scuze, acum am citit din urma si o sa iti raspund si eu la intrebari, sper azi cand mai prind o fereastra libera [;)]  Am vz si poza, sunteti doi draguti! [pup]

 

Fug afara sa nu ne prinda caldura mai incolo...

 

Revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...