Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pe Ghetar, discutii obisnuite: vacanta, mancare...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 589
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

of, kari, cunoscandu-l, nu imi va scrie biletel.

 

va tipa la mine :DDDDD

aqai, mersi pt  program. parca mi-ai citit gindurile.

 am vazut ccind l-ai postat dar nu am avut timp sa-l ccaut sa-l pun la fav si apoi am I[pierdut firul cu pagina...si chiar vroiam sa te mai intreb o data...

 

chiar il foloseste, ii place?

 

buflea il postez o data si pt tine:

 

http://www.amazon.com/Autodesk-732E1-AH511B-1001-SketchBook-Pro-6/dp/B008TN81ZG

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat?200000 de dolari?

Sunt si in romania doctori care ar fi facut exact ce au facut aia de acolo.Pai stau eu si ma gandesc,la ce preturi snt al dinti si sanatate in general...ce venituri trebuie sa ai ca sa poti trai acolo?i ce se fac cei care nu-si permit sa plateasca o asigurare?Mor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza,

Rall am vazut ceva, ceva manifestari de gen in cateva filme, da' n-am retinut de loc denumirea.

 

Am fost la film ieri. Am ras in hohote la unele fraze. Am vazut o Cameron Diaz cu riduri la ochi si mi-a placut asta - ca inca nu s-a tunat. E tare naturala.

 

Am invitat-o si pe mama la film. Cand a venit la mine a intarziat fata de ora stabilita asa ca nu am mai gassit taxi la comanda si am plecat pe jos.

Doamne, ce tragedie pe fii-mea ca trebuie sa mearga cu tramvaiul.

 

Dupa film, la ora 23, vroia sa facem cumparaturi. I-am zis ca la ora aia nu am chef de cumparaturi. Cica i-am stricat ziua.

 

Taxiuri, cumparaturi in toiul noptii - ce coopil ii asta?

====

 

Pisica asta nu cred ca se mai face bine. Are herpes ocular, ceva specific pisicilor, cu afectarea cailor respiratorii.

Nu a facut complicatii (ca de ex ulcer corneean sau altele) dar nici nu se face bine.

E intre 2 ape. Nici nu e ai rau da' nici mai bine.

 

A descoperit laptopul meu. Cum il las din mana cum se culca pe tastatura. A observat ca se apasa tastele si se joaca cu ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini.

Azi e frumos, soare si cald.

Din cate stiu in USA nu e obligatorie asigurarea medicala. Am vazut cateva reportaje despre sistemul lor de asigurari : daca ai anumite boli, refuza sa te asigure. Mama unui coleg a fost in croaziera si a avut ceva probleme cu inima; nu au internat-o pana nu a depus colegul meu 20K USD; mama lui avea card de credit, dar suma era mica, asa ca a trebuit sa depuna banii astia pe cardul maica-sii, ca altfel nu o primeau la spital.

Aici asigurarea medicala e obligatorie (avem 80 de case de asigurari, deci poti alege ce casa vrei tu, ce model, ce franciza etc); casele de asigurari nu te pot refuza; si poti sa-ti schimbi asigurarea anual. Aici nu exista asigurare pt familie; si platesti tu totul. Eu platesc 200 fr lunar (am franciza 2500..adica daca merg la medic, primii 2500 ii platesc eu, apoi ce mai vine plateste asigurarea...cu cat franciza e mai mica, cu atat platesti mai mult lunar...daca nu ai probleme de sanatate, e bine sa ai franciza mica....pt Marcia platesc vreo 60 fr, ea are franciza 0...aici platesti dupa consumarea francizei 10% din valoarea facturilor, dar nu mai mult de o anumita suma anual). Factura pt 10 ore de stat in spital a fost 1400 fr (am platit 140).
Tata a fost internat cand a facut crizele de epilepsie, o zi a costat 4500 fr, a doua oara 6 zile au fost 6500 fr.
Aici se plateste spitalizarea pe zi 1400 fr paushal...operatiile se platesc separat...
Am o prietena din Romania, care s-a operat aici de o tumoare pe creier (doctor neurolog roman); totul a costat 80K (a avut rezerva cu 2 paturi, sotul a folosit patul al 2-lea; a stat 2 sapt.in spital).
Nepotica mea a fost operata aici de apendicita; 10 zile spital si operatia au fost 18K.
O operatie de polipi e vreo 8K (eu in Romania am dat la clinica privata 1000 lei, facuta cu laser si anestezie generala).

O zi frumoasa va doresc !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!!

A mai trecut un examen, mai sunt 13. Din care unul peste doua ore.

Am esuat intr-o cafenea si are wifi deci va citesc de peste tot.

Alina, avem mandrele de-un leat, zici? Eu nu cunosc pe nimeni la odisee pentru ca nu am prins odiseea cand era cazul, am aparut acum doi ani abia. Sunt userul care a incercat s-o invie dar nu mi-a reusit, asa ca am inotat pana la ghetar.

 

Va doresc o zi frumoasa si mie succesuri :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...