Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, discutii obisnuite: vacanta, mancare...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 589
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumfita, eu nu am fortat-o pe Carla sa imparta jucariile. I-am spus, bineinteles, ca astfel isi va face prieteni, dar multa vreme - cam pana la 6 ani, n-a interesat-o asta. Asa ca impartim, jucariile sunt ale ei, face ce vrea cu ele.

O data i-a facut o doamna observatie ca nu imparte, si am rugat-o pe doamna sa-mi dea si mie geanta ei cateva zile, sa ma dau cu ea. Nu? Atunci nici fi-mea nu trebuie.

Apoi am trecut la jucarii care se impart si jucarii care nu (in general plusul "de suflet"). Acum la 8 ani imparte fara probleme, temporar bineinteles.

 

Cu plecatul din parc fara urlete se rezolva doar daca esti foarte ferma intotdeauna. Anunti cu 10 minute inainte ca urmeaza sa plecati, cu 5 minute, cu un minut (asta fac si acum...) apoi stie ca daca am zis hai, e hai. Foarte repede s-a prins ca nu e negociabil si n-a mai facut scandal. Insa daca mai cedezi putin, folosesti "pacaleli" sau premii, dureaza mai mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Plecatul din parc - confirm asta cu anuntatul in avans. Incearca sa ii spui programul de acasa - Sophie, luam autobuzul, mergem in parc si stam 2 ore. O sa te anunt cand trebuie sa plecam ca sa nu te ia prin surprindere. Dupa ce plecam facem X ...te rog sa nu te superi si sa ne intelegem ca sa ajungem si la X ...adica pregateste-o in avans si mai ales leaga-te de activitatea de dupa parc, ca sa stie ce urmeaza daca lasa toboganul in spate. Eu si acum fac asa cu ai mei ...ii iau de la after si in nasina stabilim care se duce la baie, in ce ordine, care ce face dupa baie ...si mai ales intre ce ore se citeste.

 

Cu impartitul ...eu zic sa ii spui ca nu e frumos, sa ii spui mereu sa imparta dar sa nu o fortezi ...ai mei nici acum nu prea impart ce au, intre ei nici vorba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ma ventilez si eu putin ...ieri i-am scos bandajul lui Alex ca sa-l sterg putin pe bratul ala si are o zona, exact la incheietura bratului care nu este prinsa si supureaza putin ...restul mainii, acolo unde a fost cusatura, este complet vindecata ...cand i-a scos firele, ortopedul a zis ca acolo fiind la incheietura, se vindeca mai greu ...totusi sunt 3 sapt de la operatie, de ce inca mai curge de acolo ?

 

Vineri se duce iar la infection disease ...o sa intrebe barbatul acolo ...nu stiu de ce am un feeling ca nu e bine ca nu se prinde zona aia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

strumph, erau jucarii noi, abia le decoperea, normal ca nu vroia sa le imparta! e perfect normal si nu trebuie fortata sa imparta. Imagineaza-ti ca in urma cu cateva zile, cand a venit curierul cu parfumul tau nou, se infiintau si 4-5 vecine sa le dai se parfumeze si ele inainte sa apuci tu sa te bucuri de el pe indelete. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un gand special pentru Kari [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

 

Pinguinelor nu fiti triste ca intarzie mersul copchiilor. Pe undeva e mai bine asa.

Eu am o teorie personala:  psihic e o diferenta mare intre 1 an si 1 an si 3 luni. Multe se intampla in astea 3 luni si apar o gramada de achizitii si mai ales incep sa inteleaga mai multe. Te descurci mai bine cu un copil care merge la 1,3 - 1,4 decat cu unul care merge prea devreme.

 

Fii-mea (nu ma laud, nu exagerez) a mers la aproape 9 luni. Dupa o saptamana alerga.

Este aproape imposibil sa te intelegi cu un copil de 9 luni.

A luat in freza tot ce se putea lua, a cazut si rascazut, n-a mai mers in carucior, n-a mai stat in patut, a sarit din tarc in cap si nu in ultimul rand cand o pregateam de baie a fugit din pat, a alunecat pe propriul pipi (era goala, in timp ce fugea se pisa), s-a lovit la  frunte  rau - a avut fisura craniana si are si acum semn.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello populatie ghetaroasa!

 

Sunt bine, am ajuns la mai mult de jumatate cu examenele, adica mai am 8, am dat 10.

Am in fiecare zi cate doua, dar va mai citesc din pauza, la masa.

 

La Multi Ani, Glimmer

 

Si tuturor, o seara frumoasa sa aveti!  [invant]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ai mei au mers in genunchi si de-a bushilea o vesnicie ...Alex vreo 6 luni, Flavia vreo 5. S-au ridicat atunci cand au vrut ei. Inteleg ingrijorarea ca si eu am fost, dar daca merg, e imposibil sa ramana asa, in genunchi ...

 

Zikilescu, succesuri de 8 ori ...a trecut panica ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc de sfaturi si pareri! [flo] 

 

Imi pare rau ca s-a inteles ca am fortat-o sa imparta, nu m-am exprimat corect, ca aveam o mie de ganduri in cap cand am scris, eu doar am fortat-o sa isi ceara scuze ca a dat cu nisip in ochii bebelusei si ca a tipat, ca are un volum ...de nu stiu cine i l-a uitat la maxim!  Forta-o e mult spus, ca i-am spus o data si dadea cu fundul inapoi si apoi i-am mai spus odata si plus ca i-am promis ca strangem jucariile si plecam acasa daca nu isi cere scuze pentru ca a fost naughty. Si da , i-am spus ca e mai frumos si va avea mai mult fun daca imparte jucariile, dar nu vreau sa o fortez , ca am citit si eu in carti ca trebuie lasati sa isi dezvolte simtul proprietatii si personalitatea , sa nu ajunga asa ca mine, o bleaga, care ar da si haina de pe ea numa` sa fie bine... si da, urasc sa se milogeasca cineva de mine sa ii dau/fac ceva. Sincer, as fi preferat sa nu fiu chiar acolo langa ea la un brat distanta si sa nu imi fie rusine cand a inceput sa tipe si sa arunce cu nisip. Nici nu stiu de ce mi-a fost rusine, ca sunt atat de multi alti copilasi care se cearta/bat/imping si parintii stau pe margine si doar trag un ochi in timp ce vorbesc si nu se baga, asa ar fi trebuit sa fac si eu... na, e prima data cand mergem cu jucarii in parc si a fost pusa in situatia sa imparta ceva al ei. Inca suntem mici, mai invatam.  Ahh si mai venise  un tatic cu o fetita si ea a vrut sa se joace cu jucariile Sophiei si Sophia nu si nu si taticul, englez 100%, ii zice fetitei: no, Sophia doesn`t want to play with you, she doesn`t like you... m-am simtit aiurea!

 

Bun sfatul asta cu jucariile care se impart si care nu, o sa iau aminte [:)] I-am spus si eu ei ca daca nu vrea sa isi imparta jucariile nu e frumos sa se duca sa ia jucariile altor copii si sa se joace cu ele.

 

Cat despre plecatul din parc cu scandal, eu mereu ii spun de dinainte, cum ziceam si in mesajul anterior, doar ca s-a invatat de la Nick ca o mai lasa one last time si imi cere si mie, nu numai la parc, la orice. One more story, one last story, one last puzzle... one last anything.... si Nick ii cam face pe plac, e fata lu` tata si desi ii spun mereu sa fie mai ferm, nu poate... Trebuie sa scot micile trucuri/pacaleli ca s-o scot din parc, desi mereu in fiecare zi ii spun ce facem, unde mergem, cat stam... ca ma si intreaba cand iesim pe usa: mami, we going??? si ii spun si povestim si ne intelegem ok pana vine vorba de plecat din parc [:D]  ba mi-a si spus odata cand eu tot ii spuneam ca eu plec ca tre` sa gatesc cina ca vine tati de la munca: bye mami, see you soon! Laters mami!! [alcool]  [:-)))] 

 

 aschiutza  [flo2] , eu zic sa nu te ingrijorezi de Lilisor, o sa mearga cand o sa vrea si o sa fie pregatita. Sophia abia pe la un an si 4 luni s-a ridicat, a iubit sa mearga in 4 labe, mi-o si aduc aminte cum inspecta tot parterul si o gaseam pe sub mese mereu, pe la coltul usii la lounge, era asa comica de dupa usa in 4 labe venind spre bucatarie [il] ..dar si cand s-a ridicat nu a cazut nici macar odata in nas, a mers si nu s-a impiedicat deloc. Oricum, ea si acum e destul de lenesa, merge ce merge si apoi "oboseste", si trebuie sa o iei in brate sau in carut, dar nu oboseste niciodata cand e de alergat/tzopait in parc [bib]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...