Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pe Ghetar, discutii obisnuite: vacanta, mancare...


Recommended Posts

drept sa spun nu mai stiu de care aveam. aveam din assta cand eram in romania Germania si stiu ca il fol mai ales pt varza ca nu imi placea sa o tai cu cutitul.

 

era ceva de genul celor  cu lama mare (cam ca al 3-lea)chiar scrie ca nu sunt numai pt salamuri sunt si pt vgetale.

ce sa spun   sincer au trecut multi ani de atunci nu-mi aduc aminte exact cum era.

de fiecare data cand tai varza imi aduc aminte de el ce usor era, si ce finutza iesea.

 

cand am venit aici am avut unul ca cel pus de rall, manual...dar cum eu cu cutitele nu ma impac absolut de loc bine...sotul pana la urma mi l-a aruncat.

 

eu sunt in permantenta taiata la degete chiar si cu cutitul...cand am de astea electricce e chiar pericol...mi-ar place tare mult sa am unul , dar nu-mi pot convinge sotul si drept sa spun recunosc ca sunt neglijenta si mi-e frica sa-l fol.

 

deci indifferent de care iei treb multa atentie si sa tii copiii departe de el cand foloseti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 589
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata!

Zikisor maica, cati neuroni intregi mai ai dupa atatea examene? Nu picati pe sub mese extenuati? Sau va drogati cu cafele si lecitina? 

Aia e, ca deja de ieri am simtit cum se instaleaza oboseala, iar acum de dimineata nu-mi venea sa cred ca e 6 si ca trebuie sa ma trezesc...

Cel mai aiurea e ca sunt doua pe zi, si asta de luni inca. Daaar... asta este! A man's gotta do what a man's gotta do. Mai am azi, maine si sambata, apoi luni si gata - hooome!

 

Pana atunci, va las o poza cu Pont des Arts, podul pe care iubitii vin sa-si agate un lacat in semn de dragoste. Am comparat cu o poza de-a unei prietene, facuta acum 3 ani, si asta e diferenta:

 

A ei:

post-100501-0-81738600-1400127440_thumb.jpg

 

A mea: 

post-100501-0-10376300-1400127472_thumb.jpg

 

post-100501-0-09235900-1400127489_thumb.jpg

 

Intre timp, primaria a tot intarit podul pentru ca in ritmul asta chiar se subrezeste...

 

Va las. O zi frumoasa sa aveti!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziki esti de admirat pentru turul asta de forta! Eu am 4 examene si ma dau capul de masa :) Mult succes in continuare!

 

Eu sunt OK, am avut o raceala zdravana si am luat repede biseptol ca sa-mi treaca, sa fiu pe picioare de maine incolo, cand merg la un congres.

 

Kari astept vesti de la tine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza,

 

Ah, Laura am citit ca mandra ta este stangace.

Am vazut o emisiune la Discovery in cadrul careia cercetatorii lansau ideea ca in cazul in care unul dintre gemeni este stangaci inseamna ca ei, in uter, au stat fata-n fata, ca intr-o oglinda, si si-au copiat gesturile uitandu-se unul la altul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

 

Intrebare: voi aveti ceva o scula care sa taie varza pt salata, fidelutza. Eu, pentru ca finetea nu ma caracterizeaza, o dau prin razatoare ...dar nici asta nu imi place. Sare in toate partile, ma doare mana, imi zdrelesc unghiile ...
Voi cum taiati varza ?

 

cu robotul care are accesoriul asta.

 

Viviana, da, imi aduc aminte de cicatricea de pe fruntea ei.

 

Ziki, bafta bafta!!! nu mai e mult.... ;)

era articol pe BBC ca primaria cere insistent sa nu se mai prinda niciun lacat acolo... ca se duce podul de rapa.

 

Aqai, ce misto!!! super. si Patrick a fost in saptamana altfel la un studoi TV, au fost super incantati.

 

ah, ce frumoasa e Bougainvillea asta!! era si in Corfu plin....

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza,

 

Ah, Laura am citit ca mandra ta este stangace.

Am vazut o emisiune la Discovery in cadrul careia cercetatorii lansau ideea ca in cazul in care unul dintre gemeni este stangaci inseamna ca ei, in uter, au stat fata-n fata, ca intr-o oglinda, si si-au copiat gesturile uitandu-se unul la altul.

Am auzit si eu ca e destul de des intalnit ca unul din gemeni sa fie stangaci iar celalalt dreptaci. Nu stiu care e explicatia stiintifica, daca exista [:)].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea, pentru taiat varza fideluta eu am o razatoare multi-functionala marca fackelmann, care se pune deasupra unui bol foarte mare (sunt in set, bolul are si capac). alte variante sunt cu o cutie sub razatoare. dar capacitatea cutiei este mult mai mica fata de bol.

http://www.totulredus.ro/public/img/products/maxim/razatoare-multifunctionala-fackelmann-0.jpg

 

razatoarea are si protectie pentru degete.

cu razatoarea asta pot taia varza (si nu numai) foarte rapid, fara mizeria aferenta si fara degete/unghii ciopartite.

 

pentru cine are dibacie si cutite bune, exista si varianta asta :-)))

https://www.youtube.com/watch?v=NaiwBj5BUfY

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata si de la noi.

 

Roxana, pot sa apelez si eu la tine, pentru cand ai timp, cu o interpretare la 2 analize care au iesit prost, ca nu mai am rabdare pana saptamana viitoare cand ajung la medic?! :)

Mi-a iesit VTM 12.1fL, si normal e intre 7.4-10.4, si hematiile 20 cand normal era <10.

Am tot googluit, dar nu-mi dau seama daca e ceva grav sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toate si pe dl pinguin! Nimic nou sub soare (care nici nu se vede de altfel), ploua cu galeata de ieri. Muncitorii cica si-au terminat treaba pt care i-am angajat. Imi place ce a iesit, dar nu e gata [:D]. Au mai ramas maruntisuri care zice barbatul ca ne descrucam sa le facem noi. 

Am ratat momentul sa pun poze cu gradina (oricum nu prea am cu ce ma lauda, noi mai avem mult pana sa va ajungem din urma). Gazon ne straduim si noi sa punem pe o bucata de gradina, dar scopul e sa joace copiii fotbal acolo, nu sa il admiram de la distanta. Trandafirii pe care am incercat sa ii pun in toamna mi i-a calcat cainele si abia au niste frunzulite anemice. Muscate si alte flori am , dar in ghivece in casa deocamdata. Astept sa scoatem molozul si gunoaiele adunate in curte in urma santierului si am sa scot si eu florile afara. 

 

 

ziki  [flo2]  bafta si putere in continuare! Mai ai putin. 

 

kari, astept si eu sa vii sa ne spui ca esti bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...